W ostatnich miesiącach ekolodzy ostrzegają przed zagrożeniami klimatycznymi i niebezpieczeństwami wynikającymi z działalności uznawanej za źródło zanieczyszczeń, w sektorach takich jak wydobycie ropy naftowej, węgla czy rudy. W tej sytuacji można protestować, krzyczeć i paraliżować świat, wywołując w ten sposób zieloną inflację żywności i niedobory energii i surowców. Innym sposobem jest wprowadzanie innowacji i podążanie w kierunku nowej zielonej gospodarki, korzystając ze wszystkich możliwości, jakie dają naturalne zasoby Brazylii.
Drażliwą kwestią – szczególnie dla liderów z krajów rozwijających się lub mniej rozwiniętych, którzy nadal mają obowiązek zapewnienia swojej populacji dostępu do podstawowych dóbr – jest, jak zrezygnować dzisiaj z ropy naftowej, z jej tanią i dającą się łatwo magazynować energią; z litu do baterii telefonów komórkowych i pojazdów elektrycznych oraz hybrydowych; z aluminium do łopat turbin wiatrowych. W przypadku niektórych rodzajów działalności nie ma możliwości ograniczenia emisji gazów cieplarnianych czy wyeliminowania zużycia zasobów naturalnych w pożądanym przez wszystkich – także przez Brazylię – tempie, zarówno z powodu nieopłacalności gospodarczej, jak i niemożliwości fizycznej.
Czytaj więcej
Dla wielu firm najważniejsze jest tu i teraz. Bardziej realny jest bowiem koniec miesiąca niż jakiś wydumany koniec świata, wymagający działań na rzecz ochrony środowiska. Zwykle zmiany szybciej wdrażają podmioty z kapitałem zagranicznym.
Możemy jednak w odpowiedzialny sposób ustawić naszą aktywność na planecie we właściwym kierunku – w kierunku nowej gospodarki, dążąc do neutralności emisyjnej do roku 2050. Umożliwią to innowacyjne i przedsiębiorcze rozwiązania, takie jak: rolnictwo regeneratywne i superintensywne obszarowo, słoneczna i wiatrowa energia odnawialna oraz ultrawydajne baterie do pojazdów hybrydowych napędzanych biopaliwami. 25 października ogłosiliśmy Narodowy Plan Zielonego Wzrostu, którego celem jest zwiększenie synergii i integracja działań i projektów prowadzonych na rzecz ochrony lasów, racjonalnego wykorzystywania zasobów naturalnych, redukcji emisji węglowych oraz, w szczególności, tworzenia zielonych miejsc pracy wraz ze wzrostem gospodarczym.
Inicjatywa ta jest w pełni zgodna z zobowiązaniami międzynarodowymi podjętymi w ramach porozumienia klimatycznego, którego celem, opisanym w artykule 2, jest dążenie do zrównoważonego rozwoju i niskiej emisji gazów cieplarnianych, starając się eliminować ubóstwo i zapewnić produkcję żywności na dużą skalę. Rząd federalny będzie działał w odpowiedzialny sposób, szukając realnych rozwiązań dla pilnej transformacji, przy jednoczesnym uwzględnianiu możliwości każdego regionu, podążając w kierunku zielonego wzrostu, aby zapewnić tym samym lepszą jakość życia wszystkim Brazylijczykom, a co za tym idzie, także wszystkim ludziom na świecie.