Europa dokonała historycznego wyboru solidarności, by stawić czoła kryzysowi i sfinansować odbudowę i odnowę. Podczas gdy pandemia ujawniła naszą zależność od produktów, materiałów krytycznych i niektórych łańcuchów wartości, Europa musi teraz przejąć swoje interesy strategiczne, aby zapewnić sobie suwerenność, która stała się powszechną koniecznością.
Fundamenty suwerenności
W świecie, w którym utwardza się równowaga sił między blokami, pełną parą toczy się wyścig o autonomię i władzę. W obliczu „wojny technologicznej" prowadzonej przez Stany Zjednoczone i Chiny Europa musi teraz położyć fundamenty swojej suwerenności na następne 20 lat.
Nie jest to kwestia poddania się pokusie izolacji lub wycofania w głąb siebie, co byłoby sprzeczne z naszymi interesami, naszymi wartościami i naszą kulturą. To kwestia dokonywania wyborów, które będą miały decydujące znaczenie dla przyszłości naszych współobywateli dzięki rozwojowi technologii i alternatyw europejskich, bez których nie może być ani autonomii, ani suwerenności.
Europa, zmobilizowana wokół dużych projektów realizowanych w ramach partnerstwa, pokazała w przeszłości, że jest w stanie odgrywać główną rolę na arenie międzynarodowej. Nadszedł czas, aby odzyskać wspólną inicjatywę.
Trzy filary cyfrowe
Na czele głównych wyzwań stoi nasza suwerenność cyfrowa, która opiera się na trzech nierozłącznych filarach: mocy obliczeniowej, kontroli nad naszymi danymi i bezpiecznej łączności. Przede wszystkim należy bez dalszej zwłoki zwiększyć zdolność Europy do rozwoju i produkcji najpotężniejszych na świecie procesorów, w tym kwantowych. Te elementy mikroelektroniczne stanowią podstawę większości łańcuchów wartości i kluczowych dla przyszłości: samochodów i połączonych urządzeń, tabletów i smartfonów, superkomputerów i komputerów typu edge, sztucznej inteligencji i obrony.