Polska jest największym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowo-Wschodniej, a Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji i trzecim źródłem importu dla Polski. W ciągu ostatnich lat chińsko-polskie stosunki handlowo-gospodarcze rozwijały się pomyślnie, a obszary współpracy nieustannie się poszerzają.
Dobre fundamenty
Podczas udanej wizyty prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w Chinach pod koniec 2011 roku stosunki między Chinami a Polską zostały podniesione do rangi strategicznego partnerstwa, co stanowi mocny fundament polityczny dla dalszego rozwoju naszych stosunków gospodarczych.
Jesteśmy otwarci. Serdecznie zapraszamy polskie firmy do udziału w rozwoju Chin
W kwietniu 2012 roku premier Chin Wen Jiabao złożył oficjalną wizytę w Polsce. Podczas tej wizyty odbyło się pierwsze spotkanie przywódców Chin i państw Europy Środkowo-Wschodniej (1+16) w Warszawie, gdzie Chiny zaproponowały 12 propozycji na rzecz promocji bliższej współpracy w ramach formuły „1+16". 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej pozytywnie zareagowało na – wymienione w ramce poniżej – ambitne propozycje zacieśnienia współpracy gospodarczej i politycznej między Chinami i regionem Europy Środkowo-Wschodniej.
Po tym wydarzeniu chińsko-polskie relacje handlowo-gospodarcze weszły w nowy etap. W 2013 roku w Bukareszcie odbyło się drugie spotkanie przywódców „1+16". Uczestniczące państwa opublikowały „Plan działania z Bukaresztu", wyznaczyły kierunek współpracy w sferach infrastruktury, transportu, handlu i inwestycji. Istotne dla realizacji tych celów jest m.in. bezpośrednie połączenie kolejowe Chengdu–Łódź, które przynosi chińsko-polskiej wymianie gospodarczej nową dynamikę.