Film „The Laundromat" („Pralnia") dotyczący afery Panama Papers, w którym grają Meryl Streep, Antonio Banderas i Gary Oldman, może stać się kolejnym – jakże potrzebnym – orężem dla nowej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do wymuszenia na państwach UE potrzebnej współpracy w dziedzinie walki z przestępstwami podatkowymi.
Naruszone zaufanie
Od początku kryzysu ekonomicznego w Unii Europejskiej i nakładania kolejnych obowiązków podatkowych na obywateli – w celu ograniczenia powstałych dla gospodarki szkód – Europejczycy czuli, że pewien kontrakt społeczny w tej kwestii został podważony. W rozumieniu wielu, podczas gdy zwykli obywatele płacą coraz to wyższe podatki, wielkie międzynarodowe korporacje i najbogatsi wciąż otrzymują przyzwolenie na unikanie ich płacenia lub zwyczajnie się od ich płacenia uchylają.
Kolejnymi wydarzeniami podważającymi zaufanie Europejczyków były pojawiające się afery – od tzw. LuxLeaks po Panama Papers czy Bahama Papers. Wszystko to sprawia, że zarówno dla OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), jak i dla odchodzącej Komisji Europejskiej pod przewodnictwem Jeana-Claude'a Junckera i większości w poprzedniej kadencji Parlamentu Europejskiego (2014–2019) jednym z głównych priorytetów była walka z nadużyciami podatkowymi. Mimo że zaangażowanie w działania wewnątrz OECD nadal się waha, presja społeczna dla działań na szczeblu europejskim jest zauważalna i przynosi rezultaty.
Od początku trwania swojej kadencji Komisja Junckera opublikowała 26 propozycji legislacyjnych mających na celu zniwelowanie luk prawnych, usprawnienie walki z przestępstwami finansowymi i agresywnym planowaniem podatkowym, jak również poprawę efektywności pobierania podatków i wsparcie sprawiedliwości podatkowej. Parlament Europejski zaproponował konkretne zmiany w procesie konsultacji dotyczących każdego z tych dokumentów. Ponadto, w kontekście skandali podatkowych, w europarlamencie stworzono komisje specjalne i śledcze do zbadania wspomnianych wcześniej afer.
Podczas jednej z ostatnich sesji plenarnych poprzedniej kadencji Parlament Europejski przyjął końcowe sprawozdanie i rekomendacje podsumowujące nie tylko pracę komisji TAX3 (Komisji Specjalnej ds. Przestępstw Finansowych, Uchylania się od Opodatkowania i Unikania Opodatkowania), ale również działania Parlamentu Europejskiego w tej materii przez ostatnie pięć lat.