Inwestycje budowlane to poważna sprawa i lepiej upewnić się, jakie wymagania trzeba spełnić. Niedopełnienie formalności może się bowiem kończyć zarzutem samowoli budowlanej. Nawet jednak w takim przypadku jest opcja ratunkowa, czyli wniosek o legalizację. Trzeba tylko trzymać się procedur, zwłaszcza pamiętać o terminach. W przeciwnym razie samowola trafi do rozbiórki. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Gliwicach.
Czytaj więcej
Rozbiórkę, która wiąże się z trwałą zmianą rzeczywistego stanu obiektu, można skutecznie zatrzymać na czas procesu.
Zmiana funkcji nieruchomości
Sprawa miała związek z inwestycją, która doprowadziła do zmiany funkcji drewnianych domków letniskowych. A problemy ich właściciela zaczęły się, gdy zainteresował się nimi nadzór budowlany.
Kontrola przeprowadzona w maju 2023 r. wykazała, że na jego działce znajdują się trzy budynki z przeznaczeniem rekreacyjnym, które zostały przekształcone na domki jednorodzinne. Ostatecznie postępowania zostały rozdzielone i w połowie lipca 2023 r. roboty budowlane w jednym z drewnianych domów zostały oficjalnie wstrzymane.
Okazało się, że dla działki dokonano dwóch zgłoszeń. Pierwsze obejmowało budowę dwóch budynków letniskowych do 35 mkw. Drugie dotyczyło robót budowlanych polegających na wylaniu płyty betonowej, na której zostanie wykonana konstrukcja drewniana domku rekreacyjnego o powierzchni zabudowy 34,4 mkw.