Sąsiad buduje ogrodzenie i chce od ciebie zwrotu połowy kosztów? Przepisy są jasne

Budowa ogrodzenia między sąsiadami bywa czasami przedmiotem sporów. Czy zawsze trzeba uzyskać zgodę sąsiada na taką inwestycję? Kto pokrywa jej koszty i co z późniejszym użytkowaniem i naprawami płotu? Wyjaśniamy.

Publikacja: 08.10.2024 13:20

Budowa ogrodzenia między sąsiadami: Co warto wiedzieć na jej temat?

Ogrodzenie między sąsiadami

Budowa ogrodzenia między sąsiadami: Co warto wiedzieć na jej temat?

Foto: Hermann/Adobe Stock

Kwestie związane z budową ogrodzenia między sąsiadami reguluje kodeks cywilny oraz ustawa – Prawo budowlane. Niezwykle istotny jest przy tym fakt, czy płot stawiany jest na granicy dwóch działek czy wyłącznie w granicy jednej z nich.

Ogrodzenie między sąsiadami przedmiotem sporów

Główną rolą ogrodzenia znajdującego się na działce jest zapewnienie bezpieczeństwa i prywatności oraz wyznaczenie granic posesji. Ponadto może spełniać ono funkcje dekoracyjne. Chociaż nie istnieje obowiązek jego budowy, większość osób się na to decyduje. Wówczas ogrodzenie obok swoich zasadniczych funkcji staje się też niejednokrotnie przedmiotem sporów między sąsiadami.

Często właściciele sąsiadujących ze sobą posesji korzystają z jednego płotu. Jak wygląda jego budowa i późniejsze użytkowanie od strony prawnej? Czy można podzielić się kosztami? I czy zawsze trzeba uzyskać zgodę sąsiada na budowę ogrodzenia?

Wszystko zależy od tego, czy płot budowany jest na granicy dwóch działek czy w granicy tylko jednej z nich. Dla każdego z tych dwóch przypadków istnieją odrębne regulacje prawne.

Czytaj więcej

Kiedy musisz mieć pozwolenie na wycięcie drzewa na działce. A co z ROD?

Budowa ogrodzenia między sąsiadami na granicy działek. Kto ponosi jej koszty?

Koszty nie zawsze do podziału

Jak wynika z art. 154 kodeksu cywilnego wszystkie płoty, mury, rowy i inne tego rodzaju urządzenia są – w przypadku ich położenia na granicy działek – przeznaczone do wspólnego użytkowania. Dodatkowo korzystające z nich osoby zobowiązane są do wspólnego ponoszenia kosztów ich utrzymania.

Czy jednak do kosztów tych zaliczają się koszty wybudowania nowego urządzenia, a więc m.in. ogrodzenia? Okazuje się, że nie. Takie jest stanowisko Sądu Najwyższego, które wyraził w uchwale z dnia 24 stycznia 2002 roku (sygn. sygn. III CZP 75/01, OSNC 2002/10/121): „Przewidziany w art. 154 § 2 k.c. obowiązek ponoszenia kosztów urządzeń znajdujących się na granicy gruntów sąsiadujących nie obejmuje kosztów wybudowania nowego urządzenia”.

W związku z tym brak jest prawnych podstaw, aby jeden z sąsiadów żądał od drugiego zwrotu części kosztów budowy nowego płotu na granicy działek, gdy ten drugi nie jest zainteresowany inwestycją. Jeśli więc jeden z sąsiadów chce ogrodzić swoją działkę, to nie może zmusić drugiego do udziału w kosztach. Wspólna inwestycja zależy wyłącznie od dobrej woli obu stron. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, kiedy jeden z sąsiadów już wcześniej ogrodził sam swoją działkę, a później domaga się od nowego sąsiada zwrotu części poniesionych kosztów. Ten może się na to zgodzić, ale – z prawnego punktu widzenia – nie ma takiego obowiązku.

Czytaj więcej

Czy można palić gałęzie i liście na swojej działce? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości

Inaczej sytuacja wygląda natomiast w przypadku, kiedy płot będzie już stał na granicy działek i zaistnieje potrzeba jego naprawy czy remontu. Tego rodzaju inwestycje – zgodnie ze wspomnianym już art. 154 kodeksu cywilnego – powinny być współfinansowane przez właścicieli sąsiadujących ze sobą nieruchomości.

Zgoda sąsiada niezbędna do budowy płotu na granicy działek

W przypadku stawiania płotu na granicy z sąsiadem, konieczne jest jednak uzyskanie jego zgody. Najbezpieczniej otrzymać ją w formie pisemnej – w postaci umowy. W dokumencie warto zawszeć wszystkie najważniejsze informacje dotyczące inwestycji, a więc wymiary płotu, jego kształt i rodzaj materiału, z którego będzie wykonany. Uzyskanie takiej pisemnej zgody zabezpiecza przed późniejszym sprzeciwem czy roszczeniami.

Z kolei nieuzyskanie jej oznaczać będzie, że teren właściciela sąsiedniej działki został przez budowę bezprawnie naruszony. Wówczas – zgodnie z prawem – może on nakazać rozbiórkę ogrodzenia lub może przeprowadzić ją we własnym zakresie, a kosztami robót obciążyć właściciela rozbieranego płotu.

Czytaj więcej

ZUS wypłaci dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Ale potrzebne jest specjalne oświadczenie

Ogrodzenie w granicy działki. Czy potrzebna jest zgoda sąsiada?

Koszty ponosi właściciel nieruchomości

Koszty budowy ogrodzenia w granicach działki zobowiązany jest w całości pokryć jej właściciel. Podobnie jak koszty jego późniejszego utrzymania czy ewentualnych remontów. Obowiązek ten wynika z art. 61 ustawy – Prawo budowlane, zgodnie z którym właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest zobowiązany, aby utrzymywać i użytkować go zgodnie z przeznaczeniem.

Zgoda sąsiada nie jest wymagana

Budowa ogrodzenia w przypadku, gdy jest ono stawiane całkowicie w granicach własnej nieruchomości, nie wymaga zgody sąsiada. Nie trzeba też wówczas ustalać z nim wyglądu konstrukcji. Jeżeli żaden z elementów płotu nie znajdzie się na granicy działek ani jej nie przekroczy, wówczas sąsiad nie może też wymagać jego rozbiórki. Należy przy tym pamiętać, że na granicy nie może znaleźć się nie tylko samo ogrodzenie, ale również nawet najmniejsza część jego podmurówki.

Kwestie związane z budową ogrodzenia między sąsiadami reguluje kodeks cywilny oraz ustawa – Prawo budowlane. Niezwykle istotny jest przy tym fakt, czy płot stawiany jest na granicy dwóch działek czy wyłącznie w granicy jednej z nich.

Ogrodzenie między sąsiadami przedmiotem sporów

Pozostało 95% artykułu
Nieruchomości
Kiedy musisz mieć pozwolenie na wycięcie drzewa na działce. A co z ROD?
Nieruchomości
Czy można palić gałęzie i liście na swojej działce? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw