Jak sprawdzić, czy działka budowlana jest na terenie zagrożonym powodzią?

Obecna powódź przypomniała nam, że jednym z kluczowych działań, jakie należy podjąć przed zakupem działki budowlanej, jest sprawdzenie, czy nie znajduje się ona na terenie zagrożonym zalaniem. Można to zrobić na własną rękę przy wykorzystaniu map udostępnianych bezpłatnie na Hydroportalu.

Publikacja: 19.09.2024 09:55

Hydroportal (isok.gov.pl) umożliwia sprawdzenie działki pod kątem ryzyka związanego z powodzią

Hydroportal (isok.gov.pl) umożliwia sprawdzenie działki pod kątem ryzyka związanego z powodzią

Foto: Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski

Hydroportal dostępny jest na stronie https://isok.gov.pl/hydroportal.html. Można też wejść na stronę główną projektu ISOK – Informatycznego Systemu Osłony Kraju (www.isok.gov.pl) i tam wybrać zakładkę Hydroportal. Portal zarządzany jest przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Jak sprawdzić działkę za pomocą Hydroportalu?

Na Hydroportalu udostępniane są takie dane jak np. wstępna ocena ryzyka powodziowego, mapa zagrożenia powodziowego, mapa ryzyka powodziowego. Wyszukiwanie można przeprowadzić z bardzo dużą dokładnością. Z instrukcji udostępnianych przez Wody Polskie (https://www.gov.pl/web/wody-polskie/udostepnianie-danych-z-systemu-informacyjnego-gospodarowania-wodami) wynika, że znając dane konkretnej działki możemy sprawdzić ryzyka związane z powodzią określone właśnie dla tej działki. Analizy informują o poziomie zagrożenia w formie scenariuszy prawdopodobieństwa określonych na poziomie 0,2 proc. (raz na 500 lat), 1 proc. (raz na 100 lat), 10 proc. (raz na 10 lat). Tam, gdzie są wały, wskazuje się również, jakie jest ryzyko zalania terenu w przypadku ich uszkodzenia. W niektórych przypadkach wskazana jest również prędkość przepływów wody i głębokości zalewu ewentualną powodzią.

Duże zainteresowanie portalem podczas powodzi 2024

Obecna powódź na południowym zachodzie Polski spowodowała duży wzrost zainteresowania Hydroportalem powodujący utrudnienia w korzystaniu ze strony. W chwili przygotowywania tego materiału (19 września) na stronie widniał komunikat: „W związku z aktualną sytuacją hydrologiczną występującą na południu naszego kraju zwiększył się znacząco ruch na stronach administrowanych przez PGW Wody Polskie, w szczególności na serwisie Hydroportal (www.wody.isok.gov.pl), powodujący chwilowe utrudnienia. W celu zapewnienia dostępu do danych zawartych na portalu, PGW Wody Polskie udostępniło alternatywne aplikacje z danymi zawierającymi w szczególności Mapy Zagrożenia Powodziowego”.

Czytaj więcej

Co z emeryturami na terenach dotkniętych powodzią? Jest komunikat Poczty Polskiej

Dlaczego warto samemu sprawdzić poziom zagrożenia powodzią działki budowlanej?

Brak uregulowań prawnych dotyczących zasad wznoszenia nieruchomości na terenach zalewowych przez wiele lat był jedną z ważniejszych bolączek planowania przestrzennego w Polsce oraz czynnikiem ryzyka, którego skutki widzieliśmy przy kolejnych powodziach. W styczniu 2018 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo wodne mocno ograniczająca możliwość wznoszenia nieruchomości na terenach zalewowych.

Eksperci wskazują, że dziś uzyskanie pozwolenia na budowę czy decyzji o warunkach zabudowy dla terenów obarczonych wysokim ryzykiem powodzi jest zdecydowanie trudniejsze. Nietrudno jednak zgadnąć, że żaden nabywca nie chce się dowiedzieć o braku możliwości zagospodarowania działki w wybrany przez siebie sposób dopiero w chwili otrzymania negatywnej decyzji z urzędu. Sprawdzenie jej statusu na Hydroportalu zmniejsza to ryzyko.

Przypomnijmy też, że kluczowym dokumentem, jaki powinniśmy sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie działki jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Z kolei jeśli dla danego obszaru nie ma MPZP, podstawowym dokumentem – przy obecnym stanie prawnym – jest decyzja o warunkach zabudowy (WZ). Z wnioskiem o jej wydanie można wystąpić nie będąc właścicielem danej działki.

Czytaj więcej

Powódź w Polsce. Dodatkowe pieniądze dla uczniów, rodziców i szkół. Jest komunikat MEN

W niektórych zaleceniach ekspertów można także znaleźć informacje, że sprawdzanie działki na publicznych mapach zagrożenia powodzią powinniśmy przeprowadzać również wtedy, gdy według Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dany obszar/działka nie znajduje się na terenach zalewowych. Powód? Niektóre MPZP mają już wiele lat, dlatego poziom ryzyka związanego z zalaniem, jaki brano pod uwagę przy ich opracowywaniu, może nie być aktualny.

Czytaj więcej

Czy ma sens dojazd bez przejazdu nad strumieniem. SN o drodze koniecznej

Tereny szczególnie zagrożone powodzią według ustawy Prawo wodne

Ustawa Prawo wodne opisuje, jakie tereny są narażone na niebezpieczeństwo powodzi oraz precyzuje, czym są obszary szczególnie zagrożone powodzią. Te pierwsze zostały zdefiniowane jako tereny, na których istnieje znaczące ryzyko powodzi lub jest prawdopodobne wystąpienie znaczącego ryzyka powodzi. Art. 16 pkt. 34 ustawy wskazuje z kolei, że do obszarów szczególnie zagrożonych powodzią zalicza się:

  • obszary, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest średnie i wynosi 1 proc.,
  • obszary, na których to prawdopodobieństwo jest wysokie i wynosi 10 proc.,
  • obszary między linią brzegu a wałem przeciwpowodziowym lub naturalnym wysokim brzegiem, w który wbudowano wał przeciwpowodziowy, a także wyspy i przymuliska, które powstałe w naturalny sposób na gruntach pokrytych wodami powierzchniowymi, stanowiące własność tych gruntów;
  • pas techniczny.

Czytaj więcej

Co powinno znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym? Zalecenia RCB

Hydroportal dostępny jest na stronie https://isok.gov.pl/hydroportal.html. Można też wejść na stronę główną projektu ISOK – Informatycznego Systemu Osłony Kraju (www.isok.gov.pl) i tam wybrać zakładkę Hydroportal. Portal zarządzany jest przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Jak sprawdzić działkę za pomocą Hydroportalu?

Pozostało 94% artykułu
Publicystyka
Marek Kozubal: Powódź to jednak nie jest wojna
Przemysł spożywczy
Polscy producenci wysyłają żywność i napoje powodzianom. Woda zamiast oranżady
Klęski żywiołowe
Siemoniak: Jak można transmitować wypowiedź o 100 zaginionych na weselach
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"