Hydroportal dostępny jest na stronie https://isok.gov.pl/hydroportal.html. Można też wejść na stronę główną projektu ISOK – Informatycznego Systemu Osłony Kraju (www.isok.gov.pl) i tam wybrać zakładkę Hydroportal. Portal zarządzany jest przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Jak sprawdzić działkę za pomocą Hydroportalu?
Na Hydroportalu udostępniane są takie dane jak np. wstępna ocena ryzyka powodziowego, mapa zagrożenia powodziowego, mapa ryzyka powodziowego. Wyszukiwanie można przeprowadzić z bardzo dużą dokładnością. Z instrukcji udostępnianych przez Wody Polskie (https://www.gov.pl/web/wody-polskie/udostepnianie-danych-z-systemu-informacyjnego-gospodarowania-wodami) wynika, że znając dane konkretnej działki możemy sprawdzić ryzyka związane z powodzią określone właśnie dla tej działki. Analizy informują o poziomie zagrożenia w formie scenariuszy prawdopodobieństwa określonych na poziomie 0,2 proc. (raz na 500 lat), 1 proc. (raz na 100 lat), 10 proc. (raz na 10 lat). Tam, gdzie są wały, wskazuje się również, jakie jest ryzyko zalania terenu w przypadku ich uszkodzenia. W niektórych przypadkach wskazana jest również prędkość przepływów wody i głębokości zalewu ewentualną powodzią.
Duże zainteresowanie portalem podczas powodzi 2024
Obecna powódź na południowym zachodzie Polski spowodowała duży wzrost zainteresowania Hydroportalem powodujący utrudnienia w korzystaniu ze strony. W chwili przygotowywania tego materiału (19 września) na stronie widniał komunikat: „W związku z aktualną sytuacją hydrologiczną występującą na południu naszego kraju zwiększył się znacząco ruch na stronach administrowanych przez PGW Wody Polskie, w szczególności na serwisie Hydroportal (www.wody.isok.gov.pl), powodujący chwilowe utrudnienia. W celu zapewnienia dostępu do danych zawartych na portalu, PGW Wody Polskie udostępniło alternatywne aplikacje z danymi zawierającymi w szczególności Mapy Zagrożenia Powodziowego”.
Czytaj więcej
Poczta Polska wydała komunikat, w którym zapowiedziała wcześniejszą wypłatę emerytur na terenach dotkniętych powodzią. Kto może spodziewać się takiego wsparcia?
Dlaczego warto samemu sprawdzić poziom zagrożenia powodzią działki budowlanej?
Brak uregulowań prawnych dotyczących zasad wznoszenia nieruchomości na terenach zalewowych przez wiele lat był jedną z ważniejszych bolączek planowania przestrzennego w Polsce oraz czynnikiem ryzyka, którego skutki widzieliśmy przy kolejnych powodziach. W styczniu 2018 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo wodne mocno ograniczająca możliwość wznoszenia nieruchomości na terenach zalewowych.