Można na niej podziwiać malarstwo i rzeźbę od XVII do XX wieku, pochodzące ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki i Lwowskiego Muzeum Historycznego.
- Wystawa jest wypadkową wielu okoliczności – podkreśla prof. Przemysław Mrozowski, jej kurator. Jedną z nich jest dramat dziejowy - agresja Putina na Ukrainę, wobec której władze muzeów lwowskich zdecydowały się na szeroko zakrojoną europejską akcję wystawienniczą, której konsekwencją jest zabezpieczenie tych obiektów. W rezultacie w Warszawie możemy oglądać wszystko, co znajduje się w zasięgu naszych aspiracji. Wystawa pokazuje geniusz Lwowa jako budzącego zachwyt ośrodka artystycznego.
W kulturowym tyglu
Zjawiskowość sztuki Lwowa, wyróżniającej się różnorodnością i oryginalnym obliczem, od dawna fascynowała jej miłośników i badaczy. O wyjątkowości Lwowa jako ośrodka życia artystycznego i kulturalnego na przestrzeni wieków przesądzał fakt, że znajdował się na jednym z głównych szlaków handlowych łączących Europę ze Wschodem. Miasto stanowiło więc tygiel kulturowy, w którym mieszały się wpływy różnych narodów i wyznań. Zamieszkiwali je Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Rosjanie, Ormianie, Tatarzy, Niemcy, Czesi i inni. To właśnie na styku wielu tradycji mógł rozwinąć się niepowtarzalny synkretyzm form i środków wyrazu charakteryzujący sztukę powstałą w orbicie wpływów Lwowa.
Prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego zauważa, że ta wielkokulturowa atmosfera miasta unosi się ponad wystawą, a jednocześnie jest ona okazją do zaznajomienia się ze wspaniałymi dziełami i ważnymi świadectwami minionych epok.
Sztuka lwowska, europejska i polska
Ekspozycje dzieli się na trzy części. W pierwszej można podziwiać wspaniałe przykłady rzeźby lwowskiej z XVIII wieku, wyróżniające się niezwykłą ekspresją, emocjonalnością i dynamiką. Sakralne dzieła zostały uratowane przez muzealników w latach 1960-80-– w czasach, gdy władze komunistyczne zamykały ośrodki kultu religijnego i dziełom sztuki groziło w nich zniszczenie. Obecnie znajdują się w zbiorach Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.