Korespondencja z Weimaru
W trzech wschodnich landach Niemiec: Brandenburgii, Saksonii i Turyngii, rośnie polityczna gorączka przed wyborami 1 września. Weimar to miejsce symboliczne. W teatrze, który w 1791 r. założył największy niemiecki poeta Johann Wolfgang Goethe w 1919 r., uchwalono demokratyczną konstytucję Republiki Weimarskiej. Adolf Hitler właśnie tu zorganizował w 1926 r. pierwszy zjazd przywróconej do legalności NSDAP, rozpoczynając marsz po władzę.
W przedwyborczy wieczór 31 sierpnia w weimarskim teatrze pochodząca z Turyngii Sandra Hüller, gwiazda „Strefy interesów”, o „idylli” rodziny Hoessów w cieniu kominów Auschwitz, a także „Anatomii upadku” weźmie udział w „Come As You Are”, „koncertowym przypomnieniu o wyborach w formacie galowym z gwiazdorską obsadą”, próbującym powstrzymać powracającą falę nacjonalizmu.
Copeland na tropie
Odpoczynek w polityce stanowił koncert Stewarta Coppelanda zbiegający się ze wznowieniem „Synchronicity”, w 40-lecie premiery. To jeden z ważniejszych albumów w historii muzyki pop, choćby ze względu na przebój „Every Breath You Take”. Przebywał osiem tygodni na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów Billboard, gdy płyta okupowała szczyt przez 17 tygodni. Tylko w roku premiery fani kupili 20 mln egzemplarzy.
Czytaj więcej
Zadźganie nożem kilku uczestników miejskiego festynu wstrząsnęło Niemcami - i bez tego rozprawiającymi o braku poczucia bezpieczeństw. Sprawca to najprawdopodobniej terrorysta islamski. Skrajna prawica ma nośny temat tuż przed wyborami we wschodnich landach.
Jubileusz „Synchronicity” świętowany jest z rocznym opóźnieniem, bo płyta ukazała się w 1983 r., a stylistyczna zmiana wobec nowofalowo-reggae’owego grania The Police przyniosła ostatecznie rozpad tria i rozpoczęcie solowej przygody Stinga.