Form pożyczania pieniędzy jest tak wiele, że często trudno zorientować się, na czym polega różnica pomiędzy chwilówką, kredytem a pożyczką ratalną. Jeszcze trudniej zrozumieć, jakie są zasady ich udzielania i zwrotu.
Od kogo pożyczamy?
Pożyczek udzielają nie tylko banki, ale także firmy pożyczkowe czy pracownicze kasy pożyczkowe. Nie można zapominać o pożyczkach udzielanych przez podmioty prywatne czy pożyczkach społecznościowych (udzielanych przez osoby fizyczne za pomocą specjalnych serwisów internetowych).
Pożyczki pozabankowe stanowią istotną część rynku. Na polskim rynku działa aż 517 instytucji pożyczkowych.1 Tak duża ilość firm jest odpowiedzią na duże zapotrzebowanie Polaków na łatwo dostępne, niskokwotowe finansowanie, niezbędne do pokrycia bieżących wydatków czy pokrywanie dziur w budżecie domowym. Według danych na koniec 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły 3,6 mln pożyczek na łączną kwotę ponad 9,1 mld zł. W stosunku do 2021 r. wzrosła zarówno ich liczba (+22,9 proc.), jak i wartość (+27,0 proc.).2
Czytaj więcej
Firmy i osoby fizyczne udzielające pożyczek nie mogą ustalać dowolnie opłat z tego tytułu. Osoby zaciągające takie zobowiązania (nie przedsiębiorcy) podlegają ochronie prawnej, jaką daje im tzw. ustawa antylichwiarska.
Formy pożyczania
Do najpopularniejszych form pozabankowego pożyczania pieniędzy aktualnie należą: