USA zestrzeliły drona swojego sojusznika z NATO?

Pentagon poinformował o zestrzeleniu nad Syrią tureckiego drona, który miał pojawić się w pobliżu miejsca stacjonowania żołnierzy USA. To pierwszy przypadek zestrzelenia przez USA drona należącego do Turcji, sojusznika USA z NATO.

Publikacja: 06.10.2023 06:00

Turcy atakowali cele w Syrii w odwecie za zamach w Ankarze

Turcy atakowali cele w Syrii w odwecie za zamach w Ankarze

Foto: AFP

arb

Ministerstwo Obrony Turcji twierdzi jednak, że dron zestrzelony nad Syrią nie należał do tureckich sił zbrojnych, ale nie podał czyją był własnością.

Dlaczego Turcja zaatakowała cele w Syrii?

Turecka Narodowa Agencja Wywiadu przeprowadziła w ostatnim czasie uderzenia w Syrii na cele związane z obecnością kurdyjskich bojowników, po zamachu bombowym do którego doszło w Ankarze w ubiegły weekend - podało źródło w tureckich służbach bezpieczeństwa.

Turecka armia podała, że w nocy z czwartku na piątek w wyniku uderzeń powietrza zniszczyła 30 kurdyjskich celów wojskowych w północnej Syrii, w tym magazyn i schrony oraz "zneutralizowała" wielu bojowników kurdyjskich.

Czytaj więcej

Turcy zaatakowali cele w Iraku. Odwet za zamach w Ankarze

Rzecznik Pentagonu, gen. Pat Ryder powiedział, że tureckie drony prowadziły uderzenia w rejonie miasta Al-Hasaka w Syrii, w czwartek rano, ok. 1 km od pozycji amerykańskich wojsk w Syrii. Kilka godzin później turecki dron miał zbliżyć się na mniej niż pół kilometra od amerykańskich żołnierzy - i został strącony przez myśliwiec F-16 po uznaniu go za zagrożenie - wynika ze słów gen. Rydera.

- Nie było żadnych przesłanek, że Turcja celowo wzięła na cel siły USA - zastrzegł gen. Ryder.

Al-Hasaka to miasto w północno-wschodniej Syrii. Atakowani przez Turcję Kurdowie z Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG) są głównym sojusznikiem sił USA w Syrii w ich walce przeciwko dżihadystom z tzw. Państwa Islamskiego.

W 2019 roku żołnierze amerykańscy w północnej Syrii znaleźli się pod ostrzałem artyleryjskim z tureckich pozycji

Po incydencie nad Syrią sekretarz obrony USA, Lloyd Austin rozmawiał ze swoim tureckim odpowiednikiem, a rozmowa - jak powiedział gen. Ryder - "była owocna".

Turcy podają, że szef tureckiego resortu obrony, Yasar Guler, powiedział Austinowi, iż "Turcja jest gotowa do wspólnej z USA walki przeciwko Daesh (inna nazwa tzw. Państwa Islamskiego)".

Turcy oskarżają Kurdów o zamach w Ankarze

Relacje USA z Turcją znajdują się obecnie w delikatnym momencie - USA liczą, że Turcja wkrótce zgodzi się na rozszerzenie NATO o Szwecję. Bez zgody Turcji Szwecja nie może zostać członkiem Sojuszu.

Reuters przypomina, że w przeszłości dochodziło już w Turcji do groźnych incydentów z udziałem sił USA i Turcji. W 2019 roku żołnierze amerykańscy w północnej Syrii znaleźli się pod ostrzałem artyleryjskim z tureckich pozycji.

Kurdowie twierdzą, że w atakach przeprowadzonych przez Turcję na cele w Syrii po zamachu w Ankarze, zginęło osiem osób.

O zamach, do jakiego doszło w pobliżu budynków rządowych w Ankarze, Turcja oskarżyła Kurdów, którzy mieli przybyć do Turcji właśnie z Syrii. Jednak kurdyjskie Syryjskie Siły Demokratyczne, których trzonem są YPG, zaprzeczają jakoby stały za tym atakiem.

Turcja uważa, że YPG są zbrojnym ramieniem uznawanej przez Turcję, ale też USA i UE za organizację terrorystyczną, Partii Pracujących Kurdystanu (PKK)

Ministerstwo Obrony Turcji twierdzi jednak, że dron zestrzelony nad Syrią nie należał do tureckich sił zbrojnych, ale nie podał czyją był własnością.

Dlaczego Turcja zaatakowała cele w Syrii?

Pozostało 94% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany