Słowacja przekazała Ukrainie 13 myśliwców MiG-29

Słowackie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Bratysława przekazała Ukrainie 13 myśliwców MiG-29, do czego kraj ten wcześniej się zobowiązał.

Publikacja: 17.04.2023 09:35

Słowacki MiG-29

Słowacki MiG-29

Foto: Konflikty.pl (Attribution or Attribution), via Wikimedia Commons

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 418

Słowacja jest jedynym jak dotąd - obok Polski - krajem Zachodu, który przekazał Ukrainie myśliwce.

Kto pilnuje nieba nad Słowacją?

Polska - jak mówił w czasie kwietniowej wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie prezydent Andrzej Duda - przekazała Ukrainie osiem myśliwców MiG-29 i przygotowuje się do przekazania kolejnych sześciu takich myśliwców.

O tym, że Słowacja przekaże wszystkie swoje myśliwce MiG-29 Ukrainie, mówił w połowie marca premier Słowacji, Eduard Heger.

- Przekażemy te MiG-i Ukrainie, aby mogła chronić cywilów przed bombami, które spadają na ich domy, które są powodem tego, że ludzie giną na Ukrainie - mówił Heger.

Czytaj więcej

Antyrządowy protest w Czechach. Demonstranci chcą pokoju na Ukrainie

We wrześniu Słowacja wycofała wszystkie swoje myśliwce MiG-29 ze służby w Siłach Powietrznych tego kraju. Od września przestrzeń powietrzną nad Słowacją zaczęły patrolować samoloty z Polski i Czech.

Wycofane ze służby w słowackich Siłach Powietrznych MiG-i mają zastąpić myśliwce F-16 - pierwsze maszyny tego typu Słowacja ma otrzymać w 2023 roku.

Myśliwce MiG-29 z Polski dla Ukrainy

Andrzej Duda mówił po raz pierwszy o gotowości Polski do wysłania poradzieckich myśliwców MiG-29 Ukrainie w rozmowie z CNN 8 marca. Premier Mateusz Morawiecki dopytywany potem o tę wypowiedź stwierdził, że Polska ma przekazać Ukrainie myśliwce w ciągu 4-6 tygodni.

- Chodzi o (samoloty) MiG-29, które wciąż są jeszcze samolotami czynnymi w obronie powietrznej naszego kraju. Rzeczywiście taka decyzja została podjęta na szczeblu władz państwowych. Można śmiało powiedzieć, że dosłownie w tym momencie wysyłamy te MiG-i na Ukrainę. My tych MiG-ów mamy jeszcze obecnie kilkanaście. To są MiG-i, które przejęliśmy na początku lat 90-tych po armii NRD. To są ostatnie lata ich funkcjonowania zgodnie z ich możliwościami technicznymi - mówił 16 marca prezydent Duda w czasie konferencji prasowej z prezydentem Czech, Petrem Pavelem. - W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty na Ukrainę w pełnej sprawności. Pozostałe samoloty są serwisowane, przygotowywane - dodał nie wymieniając jednak dokładnej liczby samolotów MiG-29, które Polska przekaże Ukrainie.

Niemcy wydały zgodę na reeksport na Ukrainę tych polskich myśliwców MiG-29, które Polska pozyskała od Niemiec

- Nie utracimy jakieś znaczącej zdolności jako Siły Powietrzne. Ważniejsze jest to, czy jesteśmy w stanie zagospodarować potencjał ludzki. Samolot to jest rzecz drugorzędna - mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" gen. rez. Tomasz Drewniak, były Inspektor Sił Powietrznych, ekspert Fundacji Stratpoints pytany o przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie.

5 kwietnia Andrzej Duda, w czasie wizyty w Polsce prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego potwierdził, że pierwsze MiG-i z Polski są już na Ukrainie.

Przed kilkoma dniami Niemcy wydały zgodę na reeksport na Ukrainę tych polskich myśliwców MiG-29, które Polska pozyskała od Niemiec.

Biały Dom stwierdził, że decyzja o przekazaniu MiG-ów Ukrainie to suwerenna decyzja Polski, ale administracja Joe Bidena nie zmienia zdania ws. przekazania Ukrainie myśliwców F-16, których Stany Zjednoczone na razie nie zamierzają Ukrainie przekazywać.

- To nasza suwerenna decyzja. Inne kraje mogą decydować za siebie - stwierdził John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu.

Słowacja jest jedynym jak dotąd - obok Polski - krajem Zachodu, który przekazał Ukrainie myśliwce.

Kto pilnuje nieba nad Słowacją?

Pozostało 96% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany