Zełenski w parlamencie Holandii: Świat przyzwyczaja się do tej wojny

- Potrzeba ostrzejszych sankcji, tak aby Rosja nie mogła przenieść wojny dalej do Europy - mówił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, występując na forum parlamentu Holandii.

Publikacja: 31.03.2022 13:42

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: PAP/EPA

arb

Zełenski wezwał na forum holenderskiego parlamentu, by zaprzestać jakiegokolwiek handlu z Rosją.

- Holandia musi być gotowa wstrzymać zakup energii z Rosji, aby nie musiała płacić miliardów za wojnę - mówił prezydent Ukrainy.

Dla wielu osób wojna na Ukrainie stała się czymś zwyczajnym. Ale nie dla tych, których życie jest zagrożone w każdej minucie

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

Obecnie ok. 20 proc. używanego na Ukrainie gazu pochodzi z Rosji, która w ostatnich latach stała się ważnym partnerem handlowym Holandii - zauważa Reuters.

- 36 dni. Tak długo nasz kraj i nasz naród stawia czoła armii, która była określana jako jedna z najsilniejszych na świecie. Rosja przygotowywała się do walki z nami, z wolnością, przez dziesięciolecia. Zgromadzili śmiercionośny arsenał. I teraz rosyjskie zasoby są wykorzystywane z pełną mocą. I - jakkolwiek przerażająco to brzmi - ludzie zaczynają się do tego przyzwyczajać - mówił Zełenski.

- Ludzie zaczęli przechodzić obok tego, co słyszą o wojnie, o bombardowaniach, o zaktualizowanych listach ofiar. Dla wielu osób wojna na Ukrainie stała się czymś zwyczajnym - ubolewał prezydent Ukrainy. - Ale nie dla tych, których życie jest zagrożone w każdej minucie - zastrzegł.

Czytaj więcej

Putin był okłamywany? Pieskow: W USA nie rozumieją naszego stylu pracy

- Mariupol jest objęty całkowitą blokadą od ponad trzech tygodni. Bez wszystkiego. Bez żywności, bez wody, bez podstawowych leków, bez łączności. Muszą siedzieć w piwnicach, kryć się - mówił Zełenski.

Następnie prezydent Ukrainy mówił o Ukraińcach, którzy są wywożeni w głąb Rosji. - Tak robili naziści na okupowanych terenach - stwierdził. Dziesiątki tysięcy przymusowo deportowano na terytorium okupanta. Niestety, nie wiemy wiele o losie większości z nich - podkreślał.

- Jesteśmy w momencie, gdy świat musi działać jeszcze szybciej, niż w pierwszym miesiącu wojny, gdy narody Europy zobaczyły, co robi Rosja i wszyscy chcieli pomagać. Ale uwaga społeczeństw i ich emocje nie skupiają się na jednej rzeczy. Jeśli sytuacja nie zostanie rozwiązana, uwagę przyciągnie coś innego. Nie możemy pozwolić, by ta wojna trwała kolejnych 36 dni. Musimy zrobić wszystko, by zmusić Rosję do zawarcia pokoju tak szybko, jak to możliwe - przekonywał Zełenski.

Zełenski wezwał na forum holenderskiego parlamentu, by zaprzestać jakiegokolwiek handlu z Rosją.

- Holandia musi być gotowa wstrzymać zakup energii z Rosji, aby nie musiała płacić miliardów za wojnę - mówił prezydent Ukrainy.

Pozostało 91% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany