Czytaj więcej
15 października w Polsce odbyły się wybory do Sejmu i Senatu połączone z ogólnokrajowym referendum. Oficjalne wyniki: PiS - 35,38 proc., KO - 30,7 proc., Trzecia Droga - 14,4 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc.
Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach 15 października 2023 r. to w rzeczywistości wygrana demokratycznej opozycji. Jarosławowi Kaczyńskiemu zapewne nie uda się stworzyć rządu, więc władza przejdzie w ręce liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi (Polska 2050 oraz PSL) oraz Nowej Lewicy. Dla gospodarki oznacza to wymierne korzyści, choć nie zabraknie turbulencji po drodze.
Złoty się umacnia, na giełdzie wzrosty. Inwestorzy reagują na late polle
Pierwszy na wynik wyborów zareagował złoty. Polska waluta umocniła się w poniedziałek rano, a dolar, euro oraz frank szwajcarski były tańsze o 5-7 groszy niż przed weekendem. O godzinie 16.30 dolar kosztował 4,23 zł., euro – 4,46 zł., a frank szwajcarski 4,69. Takich poziomów wartości złotego nie obserwowaliśmy od sierpnia.
Później do gry weszli inwestorzy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Kilka minut po rozpoczęciu notowań o godzinie 9 indeks WIG20 rósł o 4,5 proc. do około 2063 pkt., czyli poziomu najwyższego od początku września. O godzinie 16.30 wskaźnik największych spółek na GPW rósł o 5,73 proc. i wynosił 2087 pkt. A przecież otoczenie – giełdy w Europie i Azji – zwiastowało zgoła inne kursy.
Czytaj więcej
Przywrócenie wiary w stabilne i przyjazne obywatelom – w tym przedsiębiorcom – państwo to fundament, na którym powinien budować swój program nowy rząd.