Cezary Szymanek

Cezary Szymanek

Zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, redaktor naczelny „Parkietu”

Dziennikarz biznesowy. Zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita” i redaktor naczelny Gazety Giełdy i Inwestorów „Parkiet”. Wcześniej red. nacz portalu rp.pl. Kierował redakcją polskiej edycji tygodnika Bloomberg Businessweek oraz Magazynu Sukces. Pracował w telewizjach - RTL 7, TVN i TVP, a także w Radiu ZET i Radiu PiN. Laureat Nagrody im. W. Grabskiego przyznawanej przez NBP dla najlepszego dziennikarza ekonomicznego.

Podcast. Grzech w parafii na Podkarpaciu

Ksiądz Marcin, jako 12-letni chłopiec, został wykorzystany seksualnie przez swojego proboszcza. Po latach zdecydował się zgłosić sprawę arcybiskupowi Józefowi Michalikowi, który wszczął postępowanie kanoniczne. Jednakże, jak twierdzi pokrzywdzony, sprawca szantażował go, by wycofał oskarżenie, a biskupi zamiast podjąć skuteczne działania, przeciągali procedury wyjaśniające.

Gawkowski: 100 miliardów złotych na cyfryzację to konieczność, by dogonić Europę

Głosowanie przez internet? – Pierwszym krokiem mogłyby być wybory przedterminowe, jako forma testu. Na przykład na poziomie gminy czy wyborów uzupełniających do Senatu – mówi „Rzeczpospolitej” Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji (Nowa Lewica).

Wojna, dolar, demokracja, giełdy. Harris vs Trump, czyli co będzie po wyborach w USA

Co dalej z demokracją w USA i kiedy skończy się wojna w Ukrainie? Ile dzień po wyborach będzie kosztował dolar, a ile bitcoin? Co dla Polski oznacza wybór Harris, a co Trumpa? I wreszcie, czy jeśli wygra Trump, to Ameryką faktycznie rządzić będzie Elon Musk? Oto debata przed wyborami prezydenckimi w USA.

Potrzebny jest minister od gospodarki

Biznes potrzebuje zielonej, dostępnej i nie za drogiej energii, dostępności pracowników oraz dokończenia budowy otwartego europejskiego rynku i europejskiej konkurencyjności – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: Kapitalizm z ludzką twarzą? Wolę solidarność społeczną

Czy będzie kredyt 0 proc. i dlaczego musi powstać rejestr mieszkań na wynajem. Dlaczego Polska postawi weto pomysłowi szefowej KE i co powinno znaleźć się w raporcie Draghiego. Wreszcie, czy ma ambicje zostać wicepremierem ds. gospodarki w rządzie Donalda Tuska. O tym w rozmowie „Rzeczpospolitej” z Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.

Dariusz Marzec, prezes PGE: Jestem wielkim fanem morskich farm wiatrowych

- Za około 10 lat zielona energia powinna w dużej mierze, a może i w całości, zastąpić tę konwencjonalną, czyli wytwarzaną z węgla - mówi Dariusz Marzec, prezes Polskiej Grupy Energetycznej. W rozmowie z Cezarym Szymankiem w trakcie EFNI 2024 kreśli również plan inwestycji spółki w morskie farmy wiatrowe.

Minister Andrzej Domański: Kwota wolna od podatku? Przedstawię propozycję

Jestem na końcowym etapie rozmów z koalicjantami o kolejnych krokach ws. składki zdrowotnej – mówi minister finansów Andrzej Domański. I zapowiada rozmowy o podatku bankowym, pod warunkiem że wpływy nie spadną.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan: Biznes jest zniecierpliwiony

- W rządzie potrzebny jest wicepremier ds. gospodarki, potrzebna jest też rada gospodarcza przy premierze. W rok po wyborach biznes jest po prostu zniecierpliwiony - mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan w rozmowie z Cezarym Szymankiem w trakcie Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.

Andrzej Domański dla „Rzeczpospolitej”: Będzie ponad 4 proc. wzrostu PKB w 2025 r.

- W 2025 r. polska gospodarka może rozwijać się szybciej niż zakładamy w projekcie budżetu. Wzrost PKB może przekroczyć 4 proc. - mówi minister finansów Andrzej Domański. W rozmowie z Cezarym Szymankiem zapowiada również zmianę konstrukcji podatku bankowego, kolejny krok w reformie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i dofinansowanie NFZ jeszcze w tym roku.

Cezary Szymanek: Rok po wyborach 15 października 2023 r., czyli gdzie jest strategia dla gospodarki

Powietrze nie jest już tak gęste i nikt o świcie nie puka do drzwi na partyjne zlecenie. Ale jedyne, co w ostatnim roku od rządu dostali przedsiębiorcy, to podwyżka płacy minimalnej. Choć nikt z koalicji 15 października im tego przed wyborami nie obiecywał.