Rząd w sprawie handlu alkoholem skupia sie na alkotubkach

Projekt nowelizacji ustawy regulującej rynek alkoholu skupia się niemal wyłącznie na walce z tzw. alkotubkami. Ani słowa o innych zapowiedziach, jak kwestia promocji na alkohol, zakazu handlu nim nocą na stacjach benzynowych czy obrotu w internecie

Publikacja: 15.10.2024 11:38

Projekt nowelizacji ustawy regulującej rynek alkoholu skupia się niemal wyłącznie na walce z tzw. al

Projekt nowelizacji ustawy regulującej rynek alkoholu skupia się niemal wyłącznie na walce z tzw. alkotubkami

Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Choć w Polsce alkohol można kupić w dziesiątkach tysięcy punktów handlowych i branża jest ważnym płatnikiem do budżetu, choćby z tytułu akcyzy, to rynek reguluje archaiczna ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 r. I wciąż wszyscy udają, że to wystarczy.

Rząd rzuca się na alkotubki

Teraz rząd postanowił działać, co jest reakcją na pojawienie się w sklepach plastikowych tubek z alkoholami, udających opakowania soku. Po masowej krytyce w mediach zniknęły one z rynku i ich producent wycofał się definitywnie z projektu.

Czytaj więcej

Co czwarta „małpka” znika z półki do południa. Jak wygląda sprzedaż wódek w małych butelkach

Tymczasem, jak wynika z projektu nowelizacji przepisów autorstwa Ministerstwa Zdrowia, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu, jedyna zmiana to właśnie kwestia alkotubek. 

„Proponowane rozwiązania odnoszą się zarówno do kwestii wyglądu opakowania napoju alkoholowego oraz wyglądu i treści zamieszczanych na nim informacji, jak i do materiału, z którego może być wykonane opakowanie – w przypadku opakowań o ilości nominalnej do 300 ml. Zaproponowano, aby opakowania te mogły być wykonane wyłącznie ze szkła lub metalu” - czytamy w założeniach. Autorzy tłumaczą, że mając na uwadze pojawienie się na rynku alkoholu m.in. w postaci proszku, kryształu, żelu lub pasty, proponuje się wprowadzenie zakazu wprowadzania do obrotu alkoholu w postaci innej niż płynna, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.

Inna kwestia to uściślenie sprawy odmowy sprzedaży alkoholu niepełnoletnim, jak i wymaganie okazania dokumentu potwierdzającego pełnoletność.

Czytaj więcej

Alkotubki zmienią przepisy. Dziś nie ma się do czego przyczepić?

„Obecnie, w przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy, sprzedający lub podający napoje alkoholowe jest uprawniony do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy. Taka konstrukcja powoduje, że sprzedający napoje alkoholowe osobie niepełnoletniej unikali odpowiedzialności karnej przez wykazanie, iż nie mieli możliwości rozstrzygnąć wątpliwości co do wieku nabywcy” - czytamy.

Ani słowa o promocjach na alkohol

Jednak na tym założenia się kończą, choć minister zdrowia Izabela Leszczyna od miesięcy zapowiada, że jeszcze w tym roku pojawią się przepisy zakazujące sprzedaży alkoholu nocą na stacjach benzynowych. Rząd sygnalizował również wcześniej zakaz alkoholowych promocji cenowych.

Czytaj więcej

Alkotubki podpaliły internet. Hołownia: To zło w czystej postaci

Przy okazji mogłaby też zostać uregulowana kwestia handlu alkoholem przez internet, ponieważ firmy poruszają się tam obecnie w prawnej próżni. Wyrok NSA wskazuje, że ponieważ kwestia jest nieuregulowana ustawą, oznacza to, że można taką sprzedaż prowadzić. Niemniej firmy, zwłaszcza mniejsze, boją się kontroli i kar. Musiałby odwoływać się do sądu, zdając na długą i kosztowną batalię prawną. 

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał tego roku.

Choć w Polsce alkohol można kupić w dziesiątkach tysięcy punktów handlowych i branża jest ważnym płatnikiem do budżetu, choćby z tytułu akcyzy, to rynek reguluje archaiczna ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 r. I wciąż wszyscy udają, że to wystarczy.

Rząd rzuca się na alkotubki

Pozostało 90% artykułu
Handel
Dyskonty zdobyły rynek, ale klienci mogą mieć mniejszy wybór
Handel
Dyskonty tną ofertę, ale wojna cenowa szybko się nie skończy
Handel
Sieć dyskontów z Malezji otwiera pierwszy polski sklep w Zabrzu
Handel
Polacy mogą zaskoczyć rynek wydatkami w listopadzie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Handel
Znana sieć sklepów z artykułami wyposażenia wnętrz w tarapatach. Wkroczył sąd