Na czele listy najdroższych miast świata znalazły się Singapur i Zurych. Tuż za nimi znalazły się Genewa, Nowy Jork i Hongkong. Listę stworzyła Economist Intelligence Unit (EIU) opierając się na cenach ponad 200 powszechnie używanych towarów i usług. W raporcie EIU ostrzegł, że globalny kryzys kosztów życia jeszcze się nie skończył.
Ceny badanych i mających wpływ na pozycję miast w rankingu usług i towarów wzrosły w walucie lokalnej średnio o 7,4 proc. W porównaniu do zeszłego roku, w którym wzrosły średnio o 8,1 proc. oznacza to spowolnienie tempa wzrostu cen, ale nadal jest on szybszy niż w latach 2017-2021.
W czołówce miasta europejskie
Singapur zajął pierwsze miejsce po raz dziewiąty w ostatnich 11 latach i odzyskał pozycję najdroższego miasta świata. Zawdzięcza to wysokim kosztom transportu, a także drogim sklepom z odzieżą, alkoholem i wysokim cenom artykułów spożywczych. Z kolei wysoka pozycja Zurychu wynika z kombinacji wysokiego kursu franka szwajcarskiego oraz związanych z nim wysokich cen artykułów spożywczych, AGD i kosztów rekreacji.
Czytaj więcej
Warszawa znalazła się w zestawieniu najbardziej przyjaznych miast w Europie. Miejsca na podium podzieliły między sobą Zurych, Kopenhaga i Monachium. Stolica Polski jest na końcu tabeli, ale wyprzedzamy w tym zestawieniu Londyn.
W rankingu spadły nieco chińskie i japońskie miasta, gdzie obserwowany jest wolniejszy wzrost cen. Pekin czy Tokio odnotowały duże spadki na liście najdroższych miast świata. W pierwszej dziesiątce najdroższych miast do życia znalazło się tylko jedno chińskie miasto – Hongkong. W czołówce dominują europejskie – Zurych jako pierwszy (ex aequo z Singapurem), Genewa - druga (ex aequo z Nowym Jorkiem). Paryż jest na siódmej pozycji w świecie, Kopenhaga - na ósmej. Mocną reprezentację mają też USA – oprócz Nowego Jorku znajdziemy w top 10 także Los Angeles i San Francisco.