Pogrzeb Jerzego Stuhra. Poinformowano, gdzie i kiedy się odbędzie

Jak wynika z informacji Zarządu Cmentarzy, pogrzeb Jerzego Stuhra odbędzie się w środę 17 lipca o godzinie 14 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów zmarł we wtorek w wieku 77 lat.

Publikacja: 10.07.2024 23:04

Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr

Foto: FOTON/PAP

adm

Informację o śmierci Jerzego Stuhra potwierdził we wtorek 9 lipca syn aktora, Maciej Stuhr. 

Gdzie i kiedy odbędzie się pogrzeb Jerzego Stuhra?

W środę poinformowano o szczegółach dotyczących pogrzebu aktora. Zgodnie z informacją Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, Jerzy Stuhr spocznie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.  

Ceremonia odbyć się ma w środę 17 lipca o godzinie 14:00. Odprowadzenie zmarłego rozpocznie się przed bramą cmentarza. 

Czytaj więcej

Nie żyje Jerzy Stuhr. Słynny aktor miał 77 lat

Nie żyje Jerzy Stuhr. Wybitny aktor miał 77 lat

Jerzy Stuhr był nie tylko aktorem, ale także reżyserem i scenarzystą. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

Pierwsze kroki w aktorstwie stawiał w liceum i na studiach. Związał się z Teatrem Starym w Krakowie, gdzie grał Belzebuba w "Dziadach" czy Wysockiego w "Nocy listopadowej". W latach 70. zaczął grać w filmach. Jego pierwszą rolą był epizod w filmie "Trzecia część nocy" Andrzeja Żuławskiego z 1971 r. Pięć lat później Stuhr w filmie "Spokój" Krzysztofa Kieślowskiego zagrał swoją pierwszą rolę główną.

W kolejnych latach Jerzy Stuhr wystąpił w filmach, które do dziś pamiętane są przez widzów. W 1977 r. zagrał główną rolę w „Wodzireju” Feliksa Falka i drugoplanową w „Bez znieczulenia” Andrzeja Wajdy, dwa lata później do kin wszedł "Amator" Kieślowskiego, gdzie Stuhr wcielił się w rolę Filipa. Aktor występował także u Agnieszki Holland (”Aktorzy prowincjonalni"), Márty Mészáros ("Útközben") i Filipa Bajona ("Wizja lokalna 1901").

Czytaj więcej

Nie żyje Jerzy Stuhr. Politycy żegnają aktora. "Odszedł mistrz, legenda polskiego kina"

Jerzy Stuhr, aktor znany z niezapomnianych ról

Popularność przyniosły Jerzemu Stuhrowi występy w komediach. Aktor zagrał w kilku filmach Juliusza Machulskiego: Maksa Paradysa w "Seksmisji" (1983), nadszyszkownika Kilkujadka w "Kingsajzie" i płatnego zabójcę Pollacka w "Deja vu" (1989). Do współpracy z reżyserem wrócił w latach 90. i zapisał się w historii polskiej popkultury rolą komisarza Ryby w filmie "Kiler" (1997) i jego kontynuacji, "Kiler-ów 2-óch" (1999).

Artysta był również reżyserem, znanym z takich obrazów jak "Spis cudzołożnic", "Historie miłosne", "Tydzień z życia mężczyzny", "Duże zwierzę" czy "Pogoda na jutro”.

Jerzy Stuhr zajmował się też dubbingiem. Użył głosu postaci osła w filmie animowanym "Shrek" (2001) oraz jego kontynuacjach, nagrał także serię audiobooków z baśniami Hansa Christiana Andersena.

W ostatnich latach Jerzy Stuhr zmagał się z problemami zdrowotnymi. Jak informowały media, chorował na raka, przeszedł zawał serca, miał też udar mózgu. W ubiegłym roku Maciej Stuhr przekazał, że jego ojciec trafił w ciężkim stanie na oddział intensywnej terapii szpitala w Zakopanem.

Informację o śmierci Jerzego Stuhra potwierdził we wtorek 9 lipca syn aktora, Maciej Stuhr. 

Gdzie i kiedy odbędzie się pogrzeb Jerzego Stuhra?

Pozostało 96% artykułu
Film
„Blitz” otworzy tegoroczny festiwal EnergaCAMERIMAGE
Film
Polski kandydat do Oscara wybrany. Jaki film powalczy o nominację?
Film
"Bokser" Netflixa. Powyżej i poniżej pasa
Film
Batman powróci na ekran. I to nie raz
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Film
"Antychryst" Larsa von Triera: Seks pełen okrucieństwa