Miniony rok większość zarządzających funduszami nazywa powrotem do normalności.
– Świadczą o tym kilkuprocentowe, przekraczające oprocentowanie depozytów bankowych, stopy zwrotu funduszy dłużnych oraz kilkunastoprocentowe i wyższe zyski z funduszy akcyjnych – twierdzi Marek Przybylski, prezes Aviva Investors Poland, firmy zarządzającej aktywami funduszy Aviva. – Również wyniki w okresie siedmioletnim, mimo dużej zmienności na rynku w tym czasie, wyglądają normalnie. Stopy zwrotu funduszy akcyjnych wyniosły ponad 100 proc., a funduszy z mniejszym udziałem akcji – kilkadziesiąt procent.
[b][link=http://www.rp.pl/galeria/181776,2,599992.html]Zobacz najlepsze fundusze ubezpieczeniowe w okresach od roku do siedmiu lat[/link][/b]
WIG wzrósł w ubiegłym roku o 18,77 proc. Wyższy zysk udało się osiągnąć tylko czterem funduszom akcyjnym spośród 13 uwzględnionych w naszym zestawieniu. Fundusze dynamiczne (poza jednym) zarobiły mniej w porównaniu z WIG.
Wartość jednostki rozrachunkowej funduszu dolarowego Benefii zwiększyła się w 2010 roku o 8,8 proc. Był to większy wzrost niż w jakimkolwiek funduszu obligacji. Jeszcze lepsze efekty inwestycje w amerykańskiej walucie przyniosły w skali ostatnich trzech lat. Jednostka funduszu dolarowego zyskała na wartości o ponad 45 proc. Nawet trafione inwestycje w zagraniczne papiery wartościowe nie dawały takiego zarobku.