Pacjenci dziennych oddziałów w centrach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży będą mogli kontynuować naukę zdalnie, w ramach indywidualnego nauczania, w utworzonej w placówce leczniczej klasie (oddziale) lub szkole specjalnej lub nawet ucząc się w szkole publicznej. Tak wynika z podpisanego przez ministra zdrowia, znowelizowanego rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.
Czytaj więcej
Obiecane na psychiatrię dziecięcą i onkologię dodatkowe środki nie pozwolą sfinansować np. innowacyjnych terapii.
Szkoły przy centrach zdrowia psychicznego?
Tym samym Ministerstwo Zdrowia wycofało się z wymogu dotyczącego realizacji obowiązku szkolnego w oddziale dziennym (miał wejść w życie od 1 września 2024 r.). Zmiana rozporządzenia jest odpowiedzią na brak możliwości utworzenia przez niektóre oddziały dzienne np. szkoły specjalnej przy podmiocie leczniczym czy klas specjalnych w szkołach, z którymi współpracują.
– Dzięki zmianie każdy pacjent będzie miał zapewnioną edukację, ale nie będzie obowiązku tworzenia szkoły specjalnej przy podmiocie leczniczym – wskazuje dr n. med. Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci Szpitala im. Józefa Babińskiego Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łodzi.
Z kolei lek. Karolina Skwarska, ordynator Oddziału Dziennego Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży w Gdańskim Centrum Zdrowia tłumaczy, że aktualnie są prowadzone oddziały dzienne psychiatryczne dla dzieci i młodzieży, które mają szkołę na swoim terenie oraz takie, w których nie ma możliwości realizowania obowiązku szkolnego. W tych drugich mogą leczyć się dzieci, które mają nauczanie indywidualne lub uczą się w tzw. szkole w chmurze.