W czwartek odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego autorstwa posłów Polski 2050. Wprowadza on do k.p.c. nowe postępowanie odrębne – w sprawie ochrony dóbr osobistych przeciwko osobom o nieznanej tożsamości.
Najkrócej rzecz ujmując, projektowane przepisy pozwalają na złożenie pozwu o naruszenie dóbr osobistych, w sytuacji gdy powód nie zna danych pozwanego. Obecnie takie powództwo podlega odrzuceniu. Składając tzw. ślepy pozew, obowiązek uzyskania danych pozwanego spada na sąd, który w tym celu będzie musiał wystąpić do dostawców usług internetowych czy przedsiębiorców telekomunikacyjnych.
Czytaj więcej
Projekt ustawy o ślepych pozwach wymaga doprecyzowania, aby walka z hejtem w internecie mogła być efektywna – wynika z opinii SN.
Ślepe pozwy i powództwa przeciwko administratorom stron. Projekt PSL
Tymczasem na nadanie druku oczekuje znacznie bardziej rozbudowana regulacja złożona przez posłów PSL, a więc parterów PL 2050 z Trzeciej Drogi.
– Nasz projekt wpłynął do Sejmu później, ponieważ jego zakres jest szerszy, a wiec jego przygotowanie wymagało znacznie więcej czasu. Nie ogranicza się tylko do wprowadzenia instytucji „ślepego pozwu” dla spraw o naruszenie dóbr osobistych, w których tożsamość naruszyciela jest nieznana. Wdraża też regulacje służące do szybkiego reagowania na nielegalne treści w internecie w przypadkach, gdy sprawca jest znany, jak również wprowadza postępowanie przeciwko dostawcom usług, którzy nie usuwają nielegalnych treści – tłumaczy poseł Michał Pyrzyk, przedstawiciel wnioskodawców.