Polska Rada Biznesu zaapelowała właśnie do ministra sprawiedliwości o podjęcie zdecydowanych działań zmierzających do skutecznej walki z fake newsami i mową nienawiści. To zjawiska, które znamy od lat. Dlaczego właśnie teraz pojawia się apel?
Zmiany technologiczne następują w bardzo szybkim tempie co może grozić utratą kontroli nad tym co już znamy. Sztuczna inteligencja, może nie z tygodnia na tydzień, ale z miesiąca na miesiąc staje się coraz tańsza więc istnieje prawdopodobieństwo, że grono osób, które będą chciały jej nadużywać będzie coraz większe. Brak ograniczeń może spowodować, że coraz trudniej będzie nad tym zapanować. Dotyczy to zarówno zwykłych użytkowników jak i przedsiębiorstw, fundacji, stowarzyszeń itd. Żeby skutecznie działać potrzebujemy skoordynowanych wysiłków zarówno rządu jak i szeroko pojętych środowisk biznesowych.
Wśród propozycji, które podsuwacie ministrowi sprawiedliwości piszecie o koordynacji prac związanych ze zmianami w prawie cywilnym z kodeksem karnym. Czy to oznacza dążenie do zaostrzenia kar za tego rodzaju działania?
Myślimy o wprowadzeniu do kodeksu cywilnego i karnego skutecznych narzędzi, które pozwolą ofiarom bronić się przed fake newsami czy mową nienawiści.
Czytaj więcej
Nie wolno mylić wolności słowa z przyzwoleniem na jawne krzywdzenie słowem innych ludzi.