W badaniu Executive Opinion Survey Światowego Forum Ekonomicznego w okresie od kwietnia do sierpnia 2023 r. zebrano opinie ponad 11 tys. liderów biznesu z ponad 110 krajów. Tegoroczna publikacja podkreśla, że jeszcze przed wybuchem obecnego konfliktu na Bliskim Wschodzie dostrzegano wzajemne powiązania zagrożeń gospodarczych i społecznych, które były traktowane jako poważne wyzwania w krajach G20 w kontekście eskalacji globalnych napięć politycznych i utrzymującej się inflacji w wielu czołowych gospodarkach świata.
Według raportu spowolnienie gospodarcze było najczęściej wymienianym ryzykiem przez liderów biznesu z krajów G20 (z wyjątkiem Rosji i Chin) i znalazło się na pierwszym miejscu wśród 13 największych zagrożeń. Wśród kluczowych ryzyk znalazły się też inflacja, niedobory siły roboczej, niedobory dostaw energii i erozja spójności społecznej.
Czytaj więcej
Kiepskie nastroje wśród rolników i przedsiębiorców z branży rolnej mogą się przekładać na poziom inwestycji, a tym samym produkcji i jej cen.
Po roku rekordowych temperatur i niebezpiecznych zdarzeń pogodowych państwa grupy G20 przygotowują się do szczytu klimatycznego (COP28) w Dubaju. W tegorocznym badaniu Executive Opinion Survey zagrożenia środowiskowe zostały jednak przyćmione przez inne obawy. Ryzyka środowiskowe, takie jak ekstremalne zjawiska pogodowe i niepowodzenia w adaptacji do zmian klimatycznych, zostały wskazane zaledwie osiem razy w rankingu TOP5 zagrożeń. Ryzyka technologiczne, w tym zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją, pojawiły się tylko trzy razy w pierwszej piątce najważniejszych ryzyk.