W marcu zakupy były droższe średnio o 23,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Według cyklicznego raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych”, autorstwa UCE RESEARCH i Uczelni WSB Merito, tym razem najmocniej poszły w górę karmy dla zwierząt – o 46,4 proc. r./r. Pożywienie dla kotów podrożało o 46,8 proc., a dla psów – o 46,1 proc.
Czytaj więcej
Już 12. raz z rzędu spadł wyznaczany przez FAO indeks światowych cen żywności. W marcu zanotował 126,9 pkt, co oznacza spadek o 2,8 pkt (2,1 proc.) w stosunku do lutego.
Na drugim miejscu marcowego zestawienia drożyzny znalazły się warzywa ze wzrostem r./r. na poziomie 39,6 proc. Dla porównania w lutym podwyżka w relacji rocznej wyniosła 22,5 proc., a w styczniu – 23,1 proc. Cebula podrożała o 68 proc., marchew – o 60,4 proc., a papryka – o 59,1 proc. Warto też dodać, że akurat te trzy artykuły najmocniej poszły w górę ze wszystkich analizowanych w całym koszyku produktów.
– Wzrost cen warzyw, podobnie jak owoców, był zapowiadany już w styczniu. Wynikało to bowiem głównie z ograniczonej możliwości dostaw, np. z Hiszpanii czy Afryki. Duży wpływ na taką sytuację miała ograniczona produkcja, związana ze styczniowym atakiem zimy. Na wiosnę ta kategoria produktów najczęściej zaczyna odnotowywać spadki cen. Jednak w mojej ocenie, nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie tendencja była odwrócona – podkreśla dr Anna Semmerling z Uniwersytetu WSB Merito.
Czytaj więcej
Mieszkańcy województw podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego najsumienniej płacą rachunki. Najwięcej problemów mają z tym na Dolnym Śląsku, Warmii i Mazurach oraz Pomorzu.