Rząd chce naprawić system wydawania wiz cudzoziemcom

Wojewoda będzie miał obowiązek odmówić wydania zezwolenia na pracę cudzoziemca, jeżeli z okoliczności wynika, że wniosek został złożony dla pozoru i dokument będzie wykorzystany przez obcokrajowca w innym celu.

Publikacja: 03.09.2024 18:29

Rząd chce naprawić system wydawania wiz cudzoziemcom

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z założeń do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej, które zostały właśnie opublikowane w wykazie prac rządu.

Projektodawca, czyli resort spraw zagranicznych, zidentyfikował kilka problemów w tym obszarze, które teraz chciałby wyeliminować

Czytaj więcej

Biznes dopomina się o legalnych imigrantów

Wizy dla cudzoziemców. Fałszywi studenci nie wjadą już tak łatwo do Polski

Jednym z nich jest zjawisko nadużywania rekrutacji na studia w celu uzyskania wizy studenckiej przez cudzoziemców, których rzeczywistym celem wjazdu na terytorium naszego kraju jest praca lub emigracja do innych państw strefy Schengen. Niektóre uczelnie same im to zresztą ułatwiają. Rekrutują bowiem studentów z państw podwyższonego ryzyka migracyjnego, mimo że ich poziom wiedzy i znajomości języka wykładowego nie pozwala na faktyczne podjęcie studiów na wybranym kierunku.

Dlatego rząd zamierza przeprowadzić reformę systemu wydawania wizy krajowej potrzebnej do odbycia studiów oraz systemu wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na poziomie wyższym. W jaki sposób? Przykładowo będzie wymagana m.in. znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, na poziomie co najmniej B2.

Ponadto rektor uczelni lub kierownik innej jednostki prowadzącej studia będzie musiał zawiadomić konsula, który wydał cudzoziemcowi wizę, o niepodjęciu przez tę osobę studiów.

Czytaj więcej

Wizowy szlaban dla Kolumbijczyków. Rząd zaskoczył nagłą zmianą przepisów

Problem z wizami dla cudzoziemców? Brak polityki migracyjnej

Są też inne problemy. Zdaniem projektodawców kłopot stanowi też niedrożność urzędów wojewódzkich i przeciągające się postępowania w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt.

MSZ zwraca też uwagę na deficyt systemowych rozwiązań w zakresie polityki migracyjnej państwa. Brakuje m.in. dokumentu rządowego, który normowałby w sposób całościowy problematykę koordynacji działań państwa wobec procesów migracyjnych.

Problemem jest też praktyka quasi-automatycznego wydawania dokumentów uprawniających cudzoziemców do podjęcia pracy na terytorium Polski w oderwaniu od priorytetów krajowej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz rzeczywistych potrzeb gospodarki. Efekt? Wysoka liczba zezwoleń na pracę dla niewykwalifikowanych pracowników pochodzących z państw takich jak: Bangladesz, Filipiny, Indie, Kenia, Nepal, Nigeria, Pakistan, Rwanda, Tanzania, Turkmenistan, Uzbekistan i Zimbabwe.

Nielegalne zatrudnianie cudzoziemców. Bedą nowe zasady karania

Dlatego rząd zamierza zreformować system wydawania wizy krajowej w celu wykonywania pracy przez cudzoziemca jak i sam systemu świadczenia pracy przez obcokrajowców na terytorium Polski.

W jaki sposób?

Wojewoda będzie miał obowiązek odmówić wydania zezwolenia na pracę cudzoziemca jeżeli z okoliczności wynika, że wniosek został złożony dla pozoru i dokument będzie wykorzystany przez obcokrajowca w innym celu. Ale to nie wszystko.

Wprowadzony zostanie także obowiązek powiadamiania wojewody, w terminie 7 dni, przez podmiot powierzający cudzoziemcowi wykonywanie pracy o tym, że nie podjął on zatrudnia w okresie miesiąca od początkowej daty ważności zezwolenia, przerwał realizowanie obowiązków w danej firmie na okres przekraczający miesiąc czy też zakończył pracę wcześniej niż miesiąc przed upływem okresu ważności zezwolenia.

Co więcej, zgodnie z nowymi przepisami wysokość kary grzywny za niektóre wykroczenia związane za zatrudnianiem obcokrajowców będzie uzależniona od liczby nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców.

Etap legislacyjny: Założenia do projektu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu

Tak wynika z założeń do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym Rzeczypospolitej Polskiej, które zostały właśnie opublikowane w wykazie prac rządu.

Projektodawca, czyli resort spraw zagranicznych, zidentyfikował kilka problemów w tym obszarze, które teraz chciałby wyeliminować

Pozostało 92% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach