Powrót maseczek jesienią? Rekomendacje GIS nadal aktualne

W ostatnich dniach w mediach powrócił temat COVID-19 i nowych statystyk zachorowań. Najnowsze informacje komentowali eksperci ds. zdrowia, a GIS wydał specjalny komunikat. Co wiemy o nowych zachorowaniach? Jakie są aktualne oficjalne rekomendacje dotyczące noszenia maseczek?

Publikacja: 26.08.2024 14:28

Eksperci zalecają przygotowanie przed jesienną falą zachorowań na koronawirusa

Para robiąca zakupy w czasie obowiązywania nakazu noszenia maseczek

Eksperci zalecają przygotowanie przed jesienną falą zachorowań na koronawirusa

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Trwają powroty z wakacyjnych urlopów, za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny. Tymczasem w mediach pojawiają się informacje o kolejnej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Pojawiają się też pytania o aktualne rekomendacje, w tym o zalecenia dotyczące noszenia maseczek.

GIS przypomina: 9 rekomendacji dotyczących COVID-19 nadal aktualnych

W odpowiedzi na medialne doniesienia – w tym informacje o rzekomym „powrocie obowiązku noszenia maseczek” – Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalny komunikat. 21 sierpnia na stronie GIS-u opublikowano wyjaśnienie, w którym podkreślono, że informacje w mediach są „niepotwierdzone”. Nie ma też planów „żadnych nowych ograniczeń ani obowiązkowych działań prewencyjnych”. Instytucja poinformowała jednocześnie, że w Polsce od lipca 2024 roku faktycznie nastąpił wyraźny wzrost zachorowań na koronawirusa (obecnie są to podwarianty SARS-CoV-2 Omikron). Aktualna fala zachorowań jest również – w porównaniu z zeszłym rokiem – wcześniejsza.

Przy okazji przypomniano wciąż obowiązujące rekomendacje, czyli m.in.:

  • szczepienia przeciwko koronawirusowi osób z tzw. grup ryzyka,
  • izolację domową osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem,
  • opcję korzystania z teleporady i wykonania szybkich testów diagnostycznych,
  • zachowanie dystansu w kontakcie z osobą chorą,
  • zakrywanie ust i nosa chusteczką podczas kaszlu i kichania,
  • częstą higienę rąk, szczególnie po kontakcie z potencjalnie zakażonymi powierzchniami – klamkami, poręczami, uchwytami, włącznikami.

Co mówi GIS na temat maseczek?

Zestaw aktualnie obowiązujących zaleceń i rekomendacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego obejmuje także: „ochronę nosa i ust maseczką medyczną przez osoby zakażone, które przebywają w zamkniętych pomieszczeniach z innymi osobami bez możliwości zachowania dystansu (np. poczekalnia w przychodni, apteka)”. Noszenie maseczek jest również zalecane osobom niezakażonym, przebywającym w zamkniętym pomieszczeniu, w którym istnieje ryzyko kontaktu z osobą zakażoną. Jak podkreśla GIS rekomendacje mają formę zaleceń i powinny być dostosowane do aktualnego poziomu „ryzyka zakażenia”.

Czytaj więcej

Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne

Ministerstwo Zdrowia: Te zalecenia są nadal aktualne 

Do tematu nowej fali zachorowań na COVID-19 odniosło się również Ministerstwo Zdrowia. MZ w odpowiedzi na zapytanie portalu money.pl potwierdziło, że aktualnie w Polsce nie ma stanu zagrożenia epidemicznego. Nie są również planowane żadne ograniczenia, ani działania prewencyjne. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia potwierdzili za to zalecenia rekomendowane przez GIS, czyli m.in. noszenie maseczek w określonych przypadkach, dezynfekowanie powierzchni i dbałość o higienę rąk. MZ sugeruje również szersze testowanie i zalecenie domowej izolacji dla osób chorych.

Eksperci: Przygotujmy się na sezon zachorowań jesiennych

Przed jesienną falą zachorowań przestrzegają z kolei eksperci ds. zdrowia, podkreślając m.in., że tegoroczny wzrost zachorowań rozpoczął się już w lipcu (czyli kilka tygodni wcześniej niż w zeszłym roku). Główny Inspektor Sanitarny dr n. med. Paweł Grzesiowski skomentował na łamach portalu WP abcZdrowie dane o nowych zachorowaniach: „Aktualnie połowa wykonywanych testów jest pozytywna, a w niektórych laboratoriach zdarza się, że nawet 80 proc. ma pozytywny wynik. Obserwujemy też rosnący poziom stężenia wirusa w ściekach, a także wzrost liczby pacjentów już nie tylko u lekarzy rodzinnych, ale też w szpitalach, co przypomina nam, że to nie zawsze jest łagodna infekcja”.

Czytaj więcej

Po lek na COVID Polacy jeżdżą do Niemiec. Lekarze obawiają się jesiennej fali

Przed nowym sezonem zachorowań przestrzegł także dr Michał Sutkowski, prezes Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Zdaniem eksperta państwo nie jest przygotowane na kolejną falę koronawirusa. „Udajemy, że covidu nie ma” – podkreślił Sutkowski na łamach Onetu, komentując, że społeczeństwo już zapomniało o pandemii i zaleceniach profilaktycznych. Wśród kluczowych rekomendacji wskazał ponowne wprowadzenie kampanii promującej zakrywanie nosa i ust maseczką. Jak przewiduje ekspert, zalecenia odnośnie noszenia maseczek raczej nie będą w najbliższym czasie obowiązkowe. „Większość osób nauczyła się, że można przepisy omijać, lekceważyć, deprecjonować, hejtować – te nakazy dzisiaj nic nie dadzą” – zaznaczył.

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny liczy z kolei na uniknięcie kumulacji zachorowań na przełomie jesieni i zimy. Jak podkreślił na łamach Polskiego Radia 24, obecna, wcześniejsza fala może być skutkiem ogólnego spadku odporności. Zdaniem wiceministra przyśpieszenie fali zachorowań być może „spowoduje rozejście się z innymi chorobami, na przykład grypy razem z COVID-19”.

Trwają powroty z wakacyjnych urlopów, za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny. Tymczasem w mediach pojawiają się informacje o kolejnej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Pojawiają się też pytania o aktualne rekomendacje, w tym o zalecenia dotyczące noszenia maseczek.

GIS przypomina: 9 rekomendacji dotyczących COVID-19 nadal aktualnych

Pozostało 94% artykułu
COVID19 i choroby zakaźne
Mija pięć lat od pacjenta zero w Wuhan. Od czego zacznie się kolejna pandemia?
COVID19 i choroby zakaźne
Kobiety w ciąży nie stanęły w kolejce do szczepień przeciw krztuścowi
COVID19 i choroby zakaźne
Covid-19 i grypa w natarciu. Jak uniknąć zakażenia?
COVID19 i choroby zakaźne
Gorączka zachodniego Nilu: Co to za choroba i jakie ma objawy?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
COVID19 i choroby zakaźne
Szczepionka dla dzieci przeciwko zapaleniu wątroby typu B wstrzymana w obrocie