Koronawirus w Polsce: Rząd przywraca obostrzenia w 19 powiatach

Jakie decyzje podejmuje rząd w związku z notowanym ostatnio wzrostem liczby zakażeń koronawirusem? Do sprawy odniósł się minister zdrowia Łukasz Szumowski, informując o zwiększeniu rygorów związanych z epidemią w 19 powiatach, w których sytuacja w ciągu 14 dni była najgorsza. Od 1 września w całym kraju wprowadzony ma zostać obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniach w zakresie zasłaniania ust i nosa.

Aktualizacja: 06.08.2020 10:36 Publikacja: 06.08.2020 07:44

Koronawirus w Polsce: Rząd przywraca obostrzenia w 19 powiatach

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W ostatnim czasie w Polsce wzrasta liczba dziennych zakażeń koronawirusem. We wtorek odnotowano najwyższy dotąd dobowy wzrost liczby osób zakażonych (680). W środę resort zdrowia poinformował o 640 kolejnych przypadkach i śmierci 18 osób zakażonych (najwyższy dobowy wzrost liczby ofiar epidemii w Polsce od 30 czerwca). Koronawirus dotarł także do parlamentu. Jak mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pojawiają się już także ogniska zakażeń związane z turystami wracającymi znad morza.

W związku z sytuacją nie odbędzie się planowana na 15 sierpnia defilada wojskowa w Warszawie.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił, że w najbliższych dniach należy się spodziewać ok. 600 nowych zakażeń dziennie. Tłumaczył, że głównym miejscem zarażeń pozostają kopalnie na Śląsku, sytuację pogarszają także ogniska koronawirusa w Wielkopolsce i Małopolsce.

W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej pojawiły się głosy o konieczności przywrócenia części obostrzeń. Przedstawiciele rządu zapowiadali, że nie będzie ponownego zamrożenia gospodarki na poziomie kraju, jednak można spodziewać się ograniczeń regionalnych - w powiatach, w których w ostatnim czasie wzrost liczby przypadków SARS-CoV-2 był szczególnie wysoki.

W czwartek na konferencji prasowej do tematu odniósł się minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Ostatnio wzrosły liczby raportowanych przez nas zachorowań na COVID - stwierdził. Dodał, że przeprowadzone analizy wskazują, że największe wzrosty w średniej dwutygodniowej notuje się w 19 spośród blisko 400 powiatów. - W związku z tym chcemy w tych powiatach, w których jest największy wzrost zakażeń wprowadzić z powrotem pewne obostrzenia i rygory, a w powiatach, które mają nieco mniej, można powiedzieć "żółtych", te rygory w mniejszym stopniu - mówił.

Odnosząc się do "czerwonych obszarów", w których jest najwięcej nowych zakażeń mówił, że występują one w województwach: wielkopolskim, małopolskim, łódzkim i śląskim. - To dziewięć powiatów i 10 powiatów, gdzie będą te rygory, ale nieco mniejsze - oświadczył wskazując, że w tym drugim przypadku dochodzi jeszcze woj. podkarpackie.

Szumowski podkreślił, że trwają wymazy w ogniskach zakażeń. W kolejnych dniach należy się spodziewać 500-700 nowych przypadków SARS-CoV-2 dziennie - poinformował.

- Mapa obszarów czerwonych i żółtych pokazuje wyraźnie, że to nie jest tak, że czas wakacji daje wzrost zakażeń. Pas zbliżony do wybrzeża jest w całości zielony. Nie ma tam dramatycznej liczby zakażeń - powiedział minister zdrowia dodając, że dotyczy to także Mazur.

Odnosząc się do zmian obostrzeń Szumowski powiedział, że przepisy o zgromadzeniach pozostaną bez zmian. - To jeden z największych przywilejów obywatelskich, praw obywatelskich. nie będziemy tu nic zmieniać - stwierdził.

W "czerwonych" powiatach noszenie maseczek w przestrzeni publicznej będzie obowiązkowe. - Kluby i dyskoteki pozostaną zamknięte, duże imprezy masowe się nie odbywają. Tak to wygląda. Po prostu musimy trochę się otrząsnąć - mówił minister.

Zasłanianie ust i nosa

- Jeżeli nie chcemy, żeby kolor czerwony rozprzestrzenił się na całą Polskę, to starajmy się zachowywać reżim sanitarny - nosić maskę w sklepach, w komunikacji miejskiej - apelował Łukasz Szumowski.

- Nie ma tak naprawdę czegoś takiego jak medyczne przeciwwskazania do zasłaniania nosa i ust. Jak ktoś nie może nosić maski z powodu bardzo ciężkiej niewydolności oddechowej czy bardzo ciężkiej alergii - właściwie to są jedyne takie przeciwwskazania istotne - zawsze może nosić przyłbicę - oświadczył.

- W związku z tym zasłaniajmy nos i usta. Chcielibyśmy, żeby to weszło w nawyk dopóki nie będziemy mieli remedium na koronawirusa - podkreślił szef resortu zdrowia.

Od 1 września wprowadzony ma zostać obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniach w zakresie zasłaniania ust i nosa.

Lista powiatów będzie aktualizowana

- Wprowadzamy nowe obostrzenia w sposób zregionalizowany - powiedział z kolei wiceminister Janusz Cieszyński. Zaznaczył, że kraj podzielony został na trzy strefy - zieloną, żółtą i czerwoną. Resort dokonał podziału według liczby nowych przypadków SARS-CoV-2 na 10 tys. mieszkańców. Jeśli zakażeń jest więcej niż 12 na 10 tys. osób, to powiat klasyfikowany jest jako czerwony, jeśli od 6 do 12 - żółty, a jeśli mniej niż 6 - to zielony.

Obecnie czerwonych powiatów jest 9, żółtych - 10. Jak mówił Cieszyński, lista mogłaby być dłuższa, ale obostrzenia nie zostaną zwiększone w powiatach, w których w ciągu ostatnich trzech dni wzrost zakażeń nie przekraczał 1 przypadku na 10 tys. mieszkańców.

Lista resortu zdrowia ma być aktualizowana dwa razy w tygodniu.

Jak wyjaśnił Cieszyński, w wybranych powiatach wprowadzone zostanie ograniczenie dotyczące komunikacji publicznej - w "czerwonych" zajęta będzie mogła być połowa miejsc.

Kolejne obostrzenie dotyczy uroczystości, w tym wesel i pogrzebów. W "czerwonych" powiatach limit osób będzie wynosił 50, w "żółtych" - 100. W strefie czerwonej dozwolone będzie korzystanie z publicznych basenów, zakazane - z publicznych siłowni.

W których powitach nowe obostrzenia?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że aktualnie do "czerwonej" strefy zostały zaliczone powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i wodzisławski.

"Żółte" powiaty to: wieruszowski, Jastrzębie Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski i Przemyśl.

W ostatnim czasie w Polsce wzrasta liczba dziennych zakażeń koronawirusem. We wtorek odnotowano najwyższy dotąd dobowy wzrost liczby osób zakażonych (680). W środę resort zdrowia poinformował o 640 kolejnych przypadkach i śmierci 18 osób zakażonych (najwyższy dobowy wzrost liczby ofiar epidemii w Polsce od 30 czerwca). Koronawirus dotarł także do parlamentu. Jak mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pojawiają się już także ogniska zakażeń związane z turystami wracającymi znad morza.

Pozostało 91% artykułu
Diagnostyka i terapie
Blisko kompromisu w sprawie reformy polskiej psychiatrii
Diagnostyka i terapie
Anestezjologia i intensywna terapia: trudna, odpowiedzialna, nowoczesna i coraz bardziej bezpieczna
Diagnostyka i terapie
Obowiązują nowe normy ciśnienia krwi. W grupie ryzyka więcej osób
Diagnostyka i terapie
Sepsa – choroba na śmierć i życie. Dziś światowy dzień sepsy
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Diagnostyka i terapie
Szczepionka na raka płuc testowana m.in. w Polsce. Trwają badania kliniczne