Zjawisko masowości napływu na aplikację adwokacką Izby Adwokackiej w Warszawie sprzed lat mamy już za sobą. Aktualnie odczuwany bezpośrednie skutki sukcesywnego zmniejszania naboru. Rynek usług prawniczych w Warszawie nasyca się, co odczuwają nie tylko aplikanci borykający się z trudnościami zatrudnienia, ale także najmłodsze pokolenie adwokatów. W efekcie budżet aplikacji, który zależy od ilości aplikantów, zmniejsza się. Składa się na niego szereg pozycji, również wynagradzanie wykładowców.
W Warszawie, podobnie jak i w innych Izbach wykładowcami są nie tylko adwokaci ale i sędziowie, prokuratorzy, także osoby szkolące w obszarach umiejętności miękkich. Wszyscy za przeprowadzane zajęcia pobierają, uzależnione od ilości prowadzonych zajęć, wynagrodzenie. Obecna stawka za godzinę zajęć (jedne zajęcia trwają z reguły około 3 godzin lekcyjnych,) która przyjęta została uchwałą ORA w Warszawie w 2012 roku wynosi 500,00 zł netto. Za jedne prowadzone przez siebie zajęcia wykładowca zarabia zatem średnio 1 500 zł netto.
Grupa ponad 250 wykładowców wpisanych dotychczas na listę wykładowców to grono fachowców, do którego co roku w okresie czerwiec-sierpień może dołączyć każdy adwokat, sędzia czy pracownik naukowy spełniający określone uchwałą ORA wymogi. W latach 2016 i 2107 na listę wykładowców zostało wpisanych dwudziestu nowych wykładowców, którzy w obecnym roku szkoleniowym prowadzą zajęcia z aplikantami.
Jednocześnie troska o optymalny poziom prowadzonych zajęć, a także pojawiający się zarzut, że aplikacja jest źródłem bogacenia się niewielkiej grupy wybranych członków samorządu jest dla nas sygnałem dalszej weryfikacji i oceny dotychczasowych zmian.
Co udało się dodatkowo zrobić?