Intel działa w Polsce ponad 30 lat. Obecnie to w tym kraju znajduje się największa organizacja badawczo-rozwojowa Intela w Europie. W Polsce dla Intela pracuje prawie 4000 osób, większość z nich w Gdańsku, jesteśmy obecni także w Warszawie, mamy też pracowników zdalnych w innych lokalizacjach w kraju. Dynamiczny rozwój gdańskiego centrum jest możliwy również dzięki środkom unijnym – jako przykład podam budynek IGK6, środki na jego budowę pozyskaliśmy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego powstanie ma na celu rozwój w obszarach badawczych związanych z rozwojem technologii zwiększających wydajność infrastruktury centrów danych oraz lepsze wykorzystanie sztucznej inteligencji.
Jakie technologie są rozwijane w Polsce? Pracujemy głównie nad oprogramowaniem – między innymi do akceleratorów sztucznej inteligencji, platform serwerowych, grafiki czy kart sieciowych. Zajmujemy się rozwiązaniami z zakresu rozpoznawania głosu i obrazu. Można śmiało powiedzieć, że oprogramowanie stworzone przez inżynierki i inżynierów w Polsce jest wykorzystywane w produktach Intela dostępnych na całym świecie. Co oprócz samych technologii? Możemy pochwalić się bardzo dobrą współpracą z polskimi uczelniami oraz bardzo ciekawymi projektami edukacyjnymi związanymi ze sztuczną inteligencją (Intel AI 4 Youth – Sztuczna Inteligencja dla Młodych). Zapewniamy stypendia i mentoring dla uzdolnionych studentek studiów technicznych.
Centrum Badawczo-Rozwojowe Intela w Gdańsku to nie wszystko. W zeszłym roku Intel ogłosił plan budowy Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników Wrocław Zachód. Będzie to największa inwestycja typu greenfield w historii Polski. Kiedy firma Intel planuje nową inwestycję, zespół ekspertów przechodzi przez bardzo kompleksowy i oparty na danych proces wyboru lokalizacji, który może zająć ponad rok. W tym czasie ocenia się potencjalne lokalizacje na podstawie wielu kryteriów, w tym dostępności i jakości infrastruktury, zdolności do przyciągania i zatrzymywania talentów, bezpieczeństwa i ochrony, logistyki, partnerstwa rządowego, kosztów i wielu innych. Obecność Polski w Unii Europejskiej była jednym z czynników, który wpłynął na wybór właśnie tego kraju. Innymi były: odpowiednia lokalizacja i infrastruktura, dostępność wykwalifikowanych kadr czy dobra współpraca z uczelniami.
Planowana inwestycja firmy Intel w Polsce, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu (Niemcy), pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy, odporny i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych. Będzie to również katalizator dla dodatkowych inwestycji w ekosystem i innowacje w Polsce i całej Unii Europejskiej. Intel przewiduje, że wysokość inwestycji w nowy zakład sięgnie nawet 4,6 mld dolarów, a jednym z założeń jest możliwość rozbudowy. Po zakończeniu budowy zakład ten będzie oferował zatrudnienie dla nawet 2000 pracowników, sama budowa stworzy kilka tysięcy dodatkowych miejsc pracy, przewidywany jest także dodatkowy nabór tysięcy pracowników przez dostawców. Intel stawia na Polskę i Unię Europejską. Firma wierzy, że to właśnie Unia Europejska jest odpowiednim miejscem planowanych wielkich inwestycji. Z optymizmem patrzymy w przyszłość i liczymy na kolejne lata rozwoju firmy w Polsce i w Unii Europejskiej.
Opinia partnera