Takie zmiany zakłada projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie opakowań niektórych napojów spirytusowych. 4 października dokument został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Nowymi regulacjami zostaną objęte m.in shoty o pojemności 40 ml sprzedawane w opakowaniach przypominających szklanki. - Opakowania przypominające szklanki, kieliszki lub inne formy niestandardowe, które nie są butelkami ani puszkami, nie będą mogły być stosowane zgodnie z nowymi przepisami. Jeśli przepisy wejdą w życie w proponowanej formie, producenci i sprzedawcy będą musieli zmienić formę opakowań na butelki lub puszki, aby wprowadzać takie napoje na rynek – tłumaczy adwokat Marcin Bandurski z PROKURENT Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Makuliński Moczydłowski Rostafiński Włodawiec i Partnerzy.
Aby przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje spirytusowe do 200 ml w innych, niż butelki i puszki opakowaniach, nie ponieśli strat finansowych, produkty wprowadzone do obrotu przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, będą mogły pozostać na rynku przez kolejne 30 dni.
Czytaj więcej
Samo mówienie o tym, że trzeba walczyć z alkoholizmem, nie spowoduje, że Polacy zaczną pić mniej. Ale konkretnych działań Ministerstwa Zdrowia kierowanego przez Izabelę Leszczynę nie widać – choć słyszymy o nich od miesięcy.
Ministerstwo Rolnictwa: Opakowanie z alkoholem nie może wprowadzać konsumenta w błąd
Jest to odpowiedź na pojawienie się w sklepach alkoholu w saszetkach, łudząco przypominających produkty spożywcze dla dzieci (np. musy owocowe). Resort rolnictwa uznał, że konieczne jest uregulowanie zasad dotyczących opakowań dla niektórych napojów spirytusowych, tak aby ich wygląd nie wprowadzał konsumentów w błąd.