Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, z dniem 1 listopada 2023 r. zacznie obowiązywać zasada, zgodnie z którą w przypadku gdy na recepcie przepisano ilość większą niż do 120-dniowego stosowania, kolejną ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną do następnego 120-dniowego okresu stosowania, pacjent może otrzymać po upływie 3/4 okresu, na który zrealizował receptę.
Do resortu dotarły sygnały o wątpliwościach dotyczących nowych zasad. Farmaceuci nie byli pewni, jak postąpić gdy pacjent z roczną receptą wybierze ilość leku na 120 dni przed 1 listopada 2023, a po tej dacie zgłosi się po następną partię leku.
Czytaj więcej
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt listy leków refundowanych, która będzie obowiązywać od 1 listopada. Jak donoszą branżowe, nie będą refundowane dwie flozyny, donosowa szczepionka przeciwko grypie oraz lek stosowany w leczeniu raka prostaty.
MZ wyjaśniło, że nowe zasady stosuje się zarówno w odniesieniu do recept, których realizacje rozpoczęto przed 1 listopada 2023, jak i recept, których realizację rozpoczęto od tej daty.
"Po 1 listopada 2023 należy pacjentowi wydać leki na maksymalnie 120-dniowy okres terapii, a kolejna realizacja może nastąpić po 3⁄4 tego okresu, czyli 90 dniach." - głosi komunikat MZ.