Proponowana zmiana wprowadza możliwości wyznaczenia radcy prawnego do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej również na terenie OIRP innej niż ta, w której jest on wpisany na listę. Rozwiązanie to znajdowałoby zastosowanie w przypadku powierzenia punktu NPP radcom prawnym w wyniku niewyłonienia organizacji pozarządowej do jego prowadzenia, niezawarcia umowy z taką organizacją albo rozwiązania tej umowy. Celem nowelizacji jest uniknięcie trudności związanych z obsadzaniem takich punktów, których z różnych powodów nie jest w stanie zorganizować organizacja pozarządowa. Ma temu służyć rozszerzenie kręgu radców prawnych, których można wyznaczyć do udzielania w nich nieodpłatnej pomocy prawnej.
Czytaj więcej
Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że udzielanie nieodpłatnych porad prawnych zdalnie to większy dostęp do specjalistów. Adwokatura postuluje prawo odmowy udzielenia porady, gdy prawnik nie specjalizuje się w danej dziedzinie. "Mówimy - nihil novi".
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, problem został też zasygnalizowany w piśmie skierowanym do Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zwrócono w nimi uwagę na konieczność zmiany wspomnianego regulaminu, w celu uelastycznienia dostępu do NPP. Sprawę tę KIRP rozważyła na posiedzeniu w połowie marca br. kiedy to zdecydowano o skierowaniu do dalszych prac projektu uchwały zmieniającej regulamin.
Krajowa Izba Radców Prawnych ogłasza konsultacje projektu
9 sierpnia , na stronie Krajowej Rady Radców Prawnych opublikowano projekt wraz z zaproszeniem do zgłaszania uwag. Konsultacje potrwają co najmniej do 23 sierpnia, choć termin ten ma charakter instrukcyjny. Zaproszenie dotyczy nie tylko radców prawnych ale i wszystkich osób zainteresowane proponowanymi zmianami. Jednocześnie zastrzeżono, że uwagi anonimowe oraz nieodnoszące się do projektu nie będą rozpatrywane.