1. Przyszłość integracji. Czy Unia Europejska powinna pozostać dalej związkiem państw, zmierzać w kierunku federalizacji, czy też stawać się w dłuższej perspektywie superpaństwem?
Uważam, że Europa potrzebuje więcej integracji. Jestem za tym, by sprawa federalizacji była przedmiotem rozmów, a nie tabu. Niektóre państwa traktują to słowo jak synonim zagrożenia dla państw narodowych. Zupełnie się z tym nie zgadzam. Popieram tendencję dążącą do stworzenia większego i bardziej skonsolidowanego zarządzania różnymi dziedzinami życia Europejczyków. Ale federacja musi też oznaczać, że decyzje będą podejmowane na właściwym poziomie - europejskim, narodowym lub lokalnym.
2. Euro. Kiedy i na jakich warunkach Polska powinna przystąpić do Unii Walutowej i przyjąć Euro?
To, czy Polska znajdzie się w strefie euro determinuje również odpowiedź na pytanie czy nasz kraj znajdzie się w głównym nurcie integracji europejskiej, czy nie. Sądzę, że ostatnie wydarzenia chociażby na Ukrainie pokazały, że teraz jest czas by powrócić do dyskusji na temat euro w Polsce. Jestem za najszybszym realnym przyjęciem wspólnej waluty, najpóźniej do końca tej dekady. Nakreślenie takiego optymalnego momentu na wejście do strefy euro wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników, o których przede wszystkim najpierw należy zacząć rozmawiać. Co więcej, nie jest prawdą, że utrzymywanie złotego może odizolować Polskę od skutków ewentualnej drugiej fali europejskiego kryzysu. Jako dowód sytuacja z lat 2010-2012- wszystkie złe informacje dotyczące rychłego rozpadu unii walutowej skutkowały spadkiem wartości złotego wobec euro.
3. Unia Bankowa. Czy, kiedy i na jakich warunkach Polska powinna wejść do Unii Bankowej?