Zajęcia będą się odbywały w ramach programu Legia Akademicka, który wprawdzie działa już od trzech lat, ale dopiero teraz studenci będą mogli zdobyć patenty oficerskie.
Jak podaje resort obrony, na razie na taki kurs zostanie przyjętych 50 studentów, zajęcia będą odbywały się w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W kolejnych latach MON planuje kierować na takie kursy minimum po 250 studentów ochotników.
Nowość polega na tym, że dotychczas studenci mogli zaliczyć w czasie studiów wojskowe szkolenie podstawowe i podoficerskie. Zajęcia na kursie oficerskim będą się składały z części teoretycznej oraz praktycznej. W odróżnieniu jednak od dwóch dotychczasowych kursów, kandydaci na oficerów zarówno teorię jak i praktykę odbędą w czasie letnich wakacji. Zajęcia będą trwały łącznie 47 dni, z których 21 realizowanych będzie wyłącznie w Akademii Wojsk Lądowych. Zajęcia będą się także odbywały w innych placówkach szkolnictwa wojskowego lub w centrach szkolenia, gdzie w trakcie zajęć praktycznych szlifować będą umiejętności specjalistyczne. Na ostatnie trzy dni wrócą do AWL, gdzie przystąpią do egzaminu.
Po jego zdaniu zostaną mianowani na stopień podporucznika rezerwy. „Zanim to jednak nastąpi, student będzie musiał spełnić kilka wymogów formalnych, z których najważniejszy to dostarczenie dyplomu magistra. Na przekazanie dokumentacji będzie miał około 2–3 miesięcy" – informuje MON.
Do kursu oficerskiego mogą przystąpić tylko ci, którzy ukończyli kurs podoficerski w ramach programu Legii Akademickiej. Mogą się na niego zapisać też ci studenci, którzy już są podoficerami rezerwy.