14 listopada zmarł profesor Adam Zieliński, wieloletni sędzia, specjalista z zakresu prawa cywilnego, związany z Uniwersytetem Warszawskim. W latach 1982–1992 był prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego, w latach 70. i 80 XX w. zasiadał też w Radzie Legislacyjnej przy prezesie Rady Ministrów, był członkiem Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa Wojciechu Jaruzelskim. Pod koniec lat 80. był posłem z ramienia PZPR na Sejm kontraktowy. W latach 1996 – 2000 był zaś Rzecznikiem Praw Obywatelskich.
Rodzina wyraziła zgodę na wspólną inicjatywę Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i Naczelnego Sądu Administracyjnego, aby pogrzeb miał charakter państwowy, na koszt rodziny. - Została wydana zgoda na udział asysty wojskowej – mówiła nam Ewa Fabisiak.
Czytaj więcej
W ostatniej chwili resort obrony wycofał asystę honorową Wojska Polskiego z uroczystości pogrzebowych prof. Adama Zielińskiego, byłego rzecznika praw obywatelskich, prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Pogrzeb był zaplanowany na 25 listopada. Jednak 23 listopada pod koniec dnia do prezesa NSA prof. Jacka Chlebnego zostało wysłane pismo z MON, sygnowane z upoważnienia ministra obrony Mariusza Błaszczaka, przez dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa dr. hab. Pawła Huta. Czytamy w nim: „w nawiązaniu do wniosku dotyczącego zapewnienia oprawy ceremonialnej uroczystości pogrzebowej sp. Prof. Adama Zielińskiego, uprzejmie informuję, że działając na podstawie upoważnienia Nr 80/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 czerwca 2018 r. nie wyrażam zgody na udział wojskowej asysty honorowej w ceremonii organizowanej 25. listopada br. w Warszawie”.
„Rzeczpospolita” zapytała resort obrony narodowej jaka była przyczyna odmowy przydzielenia asysty wojskowej. Odpowiedź otrzymaliśmy dopiero po dwóch tygodniach od ich zadania.