Spośród zgłoszeń, które wpłyną do biura do spraw programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" do końca miesiąca, resort obrony wybierze, które szkoły wezmą w nim udział. Umowy z uczelniami zostaną podpisane do końca marca.
Część teoretyczna szkolenia odbędzie się w kwietniu i maju. Ci studenci, którzy pomyślnie je zaliczą, dostaną powołanie na zajęcia praktyczne do jednostek wojskowych.
W poprzednim roku w programie uczestniczyło 70 uczelni cywilnych. W trzech poprzednich latach wzięło w nim udział blisko 13 tys. studentów, a 7412 z nich złożyło przysięgę wojskową. Na pierwszy stopień podoficerski zostało zaś mianowanych 5848 studentów.
Zdaniem MON szkolenie wojskowe na studiach daje możliwość zwiększenia systemu rezerw osobowych Wojska Polskiego.
Program obejmuje 30 godzin zajęć organizowanych na uczelni. Studenci poznają np. realizację misji Sił Zbrojnych, otoczenie międzynarodowe w aspekcie militarnym, zależność pomiędzy poszczególnymi elementami systemu obronnego RP oraz umocowanie prawne funkcjonowania Sił Zbrojnych. Od 2019 roku studenci mogą korzystać w czasie kursu z materiałów zamieszczonych na platformie e-learningowej, przygotowanej przez Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie.