Od 1 lutego 2021 r. obowiązują nowe przepisy, które upraszczają procedurę rekrutacji do terytorialnej służby wojskowej. Zmiany te mają ułatwić nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej, zwłaszcza kandydatom mającym już orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej (tj. kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej).
Zgodnie z zapisami ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej, kandydat do czynnej służby wojskowej, pełnionej jako terytorialna służba wojskowa (TSW), poddawany jest badaniom komisji lekarskiej w celu orzeczenia zdolności do czynnej służby wojskowej.
Do tej pory każdy kandydat do terytorialnej służby wojskowej, musiał stawić się dodatkowo przed komisją lekarską. Wraz ze zmianą przepisów, osoby ubiegające się o powołanie do terytorialnej służby wojskowej, mające już uprzednio orzeczoną zdolność do czynnej służby wojskowej (tj. kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej) przez powiatowe lub wojewódzkie komisje lekarskie, w ramach kwalifikacji wojskowej, nie muszą przechodzić dodatkowych badań w wojskowej komisji lekarskiej. Nie są zatem na badania kierowane. O przydatności do służby w WOT decyduje kategoria zdrowia wpisana do książeczki wojskowej.
Bez zmian natomiast pozostają regulacje dotyczące badań psychologicznych. Muszą je przejść wszyscy ochotnicy – łącznie z tymi, który mieli już wcześniej orzeczoną kategorię zdolności do służby.
Do skrócenia naboru do czynnej służby wojskowej przyczyniło się utworzenie Wojskowych Centrów Rekrutacyjnych, o których pisaliśmy w "Rzeczpospolitej". Maksymalnie w jeden dzień kandydat do terytorialnej służby wojskowej ma w niej odbyć rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz zostać zbadany przez komisję lekarską. Dopiero w przypadku nie skorzystania z tej możliwości kandydat kierowany jest do właściwej ze względu na miejsce zamieszkania wojskowej komisji lekarskiej.