W ramach BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, Republika Południowej Afryki) Rosja będzie dążyć do stworzenia niezależnego systemu płatniczego opartego na walutach cyfrowych i blockchainie – deklaruje w rozmowie z agencją TASS asystent prezydenta Rosji Jurij Uszakow.
„Wierzymy, że ważnym celem na przyszłość jest stworzenie niezależnego systemu płatności rozliczeniowych BRICS, opartego na najnowocześniejszych technologiach. A co najważniejsze, taki system byłby wygodny dla państwa, ludności i biznesu. Nie wymagałby poważnych wydatków i byłby poza polityką” – powiedział.
Czytaj więcej
Od 1 sierpnia rosyjski rubel będzie występował w potrójnej postaci: gotówkowej, bezgotówkowej i cyfrowej. Do handlu cyfrowym rublem powstanie specjalna platforma elektroniczna.
Co robić z rupiami?
Czy napewno? Po napaści na Ukrainę Rosja została odcięta od importu banknotów dolarowych i euro (przez sankcje, ale też zamrożenie około 300 mld aktywów – gotówki i papierów wartościowych, które rosyjski bank centralny trzymał na Zachodzie, w większości w Euroclear). Z tego powodu większość handlu z zagranicą odbywa się głównie w chińskich juanach, ale też w rublach, dirhamach ZEA czy indyjskich rupiach.
Szczególnie ta ostatnia waluta okazała się dla rosyjskich koncernów naftowych prawdziwym problemem: jest niewymienialna. A Indie, które stały się od lutego 2022 r. największym odbiorcą rosyjskiej ropy, płacą za nią w rupiach, bo tak stanowi prawo na subkontynencie.