PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?

Od piątku 17 listopada każdy obywatel może zastrzec numer PESEL w urzędzie lub na stronie internetowej. Od grudnia będzie to możliwe w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie pozwoli zabezpieczyć swoje dane przed użyciem przez przestępców np. w celu zaciągnięcia pożyczki czy kilku innych zobowiązań.

Aktualizacja: 29.11.2023 10:49 Publikacja: 16.11.2023 08:02

PESEL można już zastrzec. Jak to zrobić?

Foto: Adobe Stock

dgk

Minister właściwy do spraw informatyzacji zaczął prowadzić rejestr zastrzeżeń numerów PESEL. Będą tam gromadzone dane dotyczące osób pełnoletnich - obywateli polskich, a także cudzoziemców.  

Smartfon ułatwia  sprawę

Od połowy grudnia w usłudze "Zastrzeż PESEL" w aplikacji mObywatel będzie można zrobić zastrzeżenie ręcznie lub ustawić  automatyczne. W każdej chwili zastrzeżenie da się cofnąć. Łatwo będzie też sprawdzić historię weryfikacji numeru PESEL przez instytucje, firmy i osoby prywatne, a także podejrzeć historię zmian. Wszystko bezpłatnie.

Zastrzeżenie numeru PESEL jest możliwe także poprzez stronę obywatel.gov.pl - do uwierzytelnienia wystarczy  e-Dowód ze smartfona lub Profil Zaufany. 

Czytaj więcej

mObywatel potwierdzi tożsamość jak dowód. Prezydent podpisał ustawę

W urzędzie lub banku

A co z osobami, które nie mają dostępu do Internetu albo Profilu Zaufanego? One muszą stawić się osobiście w dowolnym urzędzie gminy, urzędzie pocztowym lub banku i, po zweryfikowaniu tożsamości, złożyć wniosek o wpisanie w rejestrze zastrzeżenia swojego numeru identyfikacyjnego lub cofnięcie takiego zastrzeżenia.

W przypadku niemożności złożenia wniosku o zastrzeżenie numeru PESEL spowodowanej chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać przez pełnomocnika, który stawi się osobiście w dowolnym urzędzie gminy, złoży pełnomocnictwo szczególne do dokonania tej czynności i potwierdzi swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości. W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych albo posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych, wniosek o zastrzeżenie albo cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL może złożyć osobiście w dowolnym urzędzie gminy opiekun prawny albo kurator. W tym celu przedkłada orzeczenie sądowe potwierdzające wyznaczenie go opiekunem albo kuratorem oraz potwierdza swoją tożsamość za pomocą dokumentu tożsamości. 

Dlaczego warto zastrzec PESEL

Bank lub inna instytucja finansowa zajrzy do rejestru i sprawdzi, czy numer PESEL danej osoby jest zastrzeżony. A  od 1 czerwca 2024 r. będzie musiała to robić także we własnym interesie.  Jeżeli np. udzieli pożyczki bez weryfikacji PESEL, to nie będzie mogła domagać się zaspokojenia roszczenia z tytułu tej umowy ani też zbyć wierzytelności powstałej z tego tytułu. Z jednym wyjątkiem - gdy umowa została zawarta online, a pożyczkobiorca został uwierzytelniony z wykorzystaniem indywidualnych danych uwierzytelniających .  

Sprawdzanie rejestru PESEL przeprowadzi nie tylko bank, ale także m.in. leasingodawca, operator telefonii komórkowej przed wydaniem duplikatu SIM, a także notariusz przed dokonaniem czynności notarialnej dotyczącej sprzedaży  lub obciążenia nieruchomości oraz sporządzeniu pełnomocnictwa do dokonania takich czynności.

Czytaj więcej

Zastrzeżenie PESEL w aplikacji mObywatel. Minister Cieszyński wyjaśnia

Minister właściwy do spraw informatyzacji zaczął prowadzić rejestr zastrzeżeń numerów PESEL. Będą tam gromadzone dane dotyczące osób pełnoletnich - obywateli polskich, a także cudzoziemców.  

Smartfon ułatwia  sprawę

Pozostało 93% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach