Minister właściwy do spraw informatyzacji zaczął prowadzić rejestr zastrzeżeń numerów PESEL. Będą tam gromadzone dane dotyczące osób pełnoletnich - obywateli polskich, a także cudzoziemców.
Smartfon ułatwia sprawę
Od połowy grudnia w usłudze "Zastrzeż PESEL" w aplikacji mObywatel będzie można zrobić zastrzeżenie ręcznie lub ustawić automatyczne. W każdej chwili zastrzeżenie da się cofnąć. Łatwo będzie też sprawdzić historię weryfikacji numeru PESEL przez instytucje, firmy i osoby prywatne, a także podejrzeć historię zmian. Wszystko bezpłatnie.
Zastrzeżenie numeru PESEL jest możliwe także poprzez stronę obywatel.gov.pl - do uwierzytelnienia wystarczy e-Dowód ze smartfona lub Profil Zaufany.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zrównuje pod względem prawnym dokumenty cyfrowe obsługiwane w aplikacji mObywatel z dokumentami w tradycyjnej formie. Mobilny dokument tożsamości, prawo jazdy, legitymacja ZUS lub szkolna będą tak samo ważne jak ich odpowiedniki w postaci papierowej lub plastikowej.
W urzędzie lub banku
A co z osobami, które nie mają dostępu do Internetu albo Profilu Zaufanego? One muszą stawić się osobiście w dowolnym urzędzie gminy, urzędzie pocztowym lub banku i, po zweryfikowaniu tożsamości, złożyć wniosek o wpisanie w rejestrze zastrzeżenia swojego numeru identyfikacyjnego lub cofnięcie takiego zastrzeżenia.