Agata Siniarska zatańczy na festiwalu w Berlinie

Na międzynarodowym festiwalu tańca i choreografii Tanz im August w Berlinie 23 sierpnia odbędzie się premiera „null&void” Agaty Siniarskiej. To dopiero druga Polka w historii zaproszona na tę organizowaną od 35 lat prestiżową imprezę europejską.

Publikacja: 22.08.2023 13:50

Polska choreografka  Agata Siniarska

Agata Siniarska

Polska choreografka Agata Siniarska

Foto: Pauline Payer

Pierwsza była pięć lat temu mieszkająca we Francji Ola Maciejewska. Pięć lat temu przedstawiła w Berlinie choreografię „Bombyx Mori” poświęconą amerykańskiej artystce Loie Fuller. Praca „null&void” Agaty Siniarskiej poświęcona jest oddziaływaniu rzeczywistości na florę i faunę, odnosi się też do najnowszych wydarzeń, jak wojny w Ukrainie, które jako globalne katastrofy wpływają na losy całej planety

Festiwal tańca a ekologia

Spektakl Agaty Siniarskiej wpisuje się w temat specjalny tegorocznego festiwalu w Berlinie – ekologii podejmowany również przez performerki i performerów w dwóch „spacerach tanecznych“ w położonym blisko centrum festiwalowego parku, oraz w panelach dyskusyjnych.

– W tańcu, kiedy wychodzimy poza tradycyjny język, nagle okazuje się, że ten świat poznajemy przez ciało, przez emocje – mówi Agata Siniarska. – Sztuka daje możliwość uwydatniania tego, o czym zapomina się w codziennym życiu. Ja wprawdzie nie mogę zaproponować konkretnych rozwiązań w dziedzinie ekologii, ale mogę otworzyć naszą wyobraźnię i nasze emocje. Poprzez sztukę możemy budować pewien rodzaj solidarności i zrozumienia, że jeżeli w przyrodzie dzieje się źle, mnie też się dzieje źle.

Czytaj więcej

Nieśmiertelny Igor Strawiński, nieśmiertelna Pina Bausch

Po studiach choreograficznych w Amsterdamie Agata Siniarska ukończyła prestiżową wyższą szkołę tańca i choreografii w Berlinie. Jej. performansy na temat holocaustu, czy tożsamości były prezentowane na różnych scenach Niemiec.W „null&void“ występuje na scenie sama, ale podkreśla, że spektakl jest rezultatem pracy całego zespołu i że każdy element jak światło (Annegret Schalke), kostium (Maldoror) czy muzyka (Lubomir Grzelak) są pełnoprawną częścią projektu. Ponadto artystka przywołuje przyrodę, rośliny i zwierzęta, pragnąc wsłuchać się w ich zapomniane, a może unieważnione głosy.

Berlin zaprasza najlepszych

Cały program festiwalu, przygotowany przez nowego dyrektora artystycznego Ricardo Carmonę, zawiera prace z różnych stron świata. Urodzony w Portugalii kurator, który od 10 lat jest odpowiedzialny za sztukę tańca w teatrze Hebbel am Ufer, podkreśla, że sztuka Europy interesuje go zawsze w kontekście całego świata. Szczególnie ważny jest dla niego problem diaspory podejmowany przez coraz liczniejszych choreografów. Jest to na przykład Serge Aimée Coulibaly pracujący w Brukseli i w kraju swego pochodzenia Burkina Faso, czy mieszkająca dziś we Francji Nadia Beugré - nawiązująca w swym projekcie do rodzinnego Abidżanu z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Czytaj więcej

Gdy Polka i Ukrainka kierowały teatrem w Berlinie

Festiwal Tanz im August przyciąga też od lat widzów możliwością spotkania z wielkimi nazwiskami tańca współczesnego. Tak więc i w tym roku wystąpi po raz kolejny ikona tańca – Anna Teresa de Keersmaeker z przedstawionym właśnie w Awinionie programem „Exit Above“ zawierającym kwintesencje pracy choreograficznej artystki.

Rozchwytywany amerykański choreograf Trajal Harrell i jego taneczny ensemble z Zurychu poszukują w spektaklu „The Romeo” tańca wspólnego różnym grupom społecznym i epokom historycznym. 17-wieczny rytuał sufijski był inspiracją dla Marokańczyka Taoufiqua Izeddiou, który w „Hmadscha” pokazuje dziewięciu tancerzy w mistyczno-spirytualnym transie. A zespół Francuskiego Baletu Narodowego z Marsylii zajmie się w „Age of Content” rzeczywistością wiralną, łącząca intymność z jawnością, używając różnych form - od filmu akcji, przez musical do gier wideo. Łącznie w Berlinie wystąpi 19 zespołów.

Udział w festiwalu Tanz im August jest bardzo ważnym krokiem w karierze Agaty Siniarskiej. Powstałe 35 lat temu berlińskie wydarzenie jest jednym z centralnych punktów międzynarodowego kalendarza w zakresie tańca i choreografii obok weneckiego Biennale, wiedeńskiego Impulstanz czy Montpellier Dance we Francji. „null&void“ prezentowane będzie w Berlinie trzykrotnie.

Pierwsza była pięć lat temu mieszkająca we Francji Ola Maciejewska. Pięć lat temu przedstawiła w Berlinie choreografię „Bombyx Mori” poświęconą amerykańskiej artystce Loie Fuller. Praca „null&void” Agaty Siniarskiej poświęcona jest oddziaływaniu rzeczywistości na florę i faunę, odnosi się też do najnowszych wydarzeń, jak wojny w Ukrainie, które jako globalne katastrofy wpływają na losy całej planety

Festiwal tańca a ekologia

Pozostało 89% artykułu
Taniec
Trzy nosy Pinokia. Premiera Polskiego Baletu Narodowego
Taniec
Josephine Baker: "zdegenerowana" artystka w spódniczce z bananów
Taniec
Taneczne święto Indii
Taniec
Primabalerina z Teatru Bolszoj opuściła kraj. "Wstydzę się Rosji"
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Taniec
Cirque du Soleil wraca do Polski