Kontynuacja relacji
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Finlandia będzie nadal budować ogrodzenie na granicy z Rosją
Finlandia będzie kontynuować budowę ogrodzenia na granicy z Rosją na odcinku 75 kilometrów - poinformowała tamtejsza Straż Graniczna. Fiński rząd przeznaczył wcześniej w budżecie na 2023 rok 139 mln euro na budowę ogrodzenia. W lutym poinformowano o rozpoczęciu budowy odcinka w rejonie jednego z przejść granicznych. Pilotażowy odcinek ma zostać ukończony do czerwca.
Putin podpisał dwie umowy z Syrią
Władimir Putin ratyfikował umowę o wzajemnej pomocy w sprawach karnych i umowę ekstradycyjną między Federacją Rosyjską a Syrią. Pierwsza z nich reguluje zakres pomocy prawnej, w tym uzyskiwanie dowodów, ustalanie miejsca pobytu i identyfikację osób poszukiwanych, przeprowadzanie przeszukań, wzywanie świadków i pokrzywdzonych, poszukiwania i aresztowania. Drugi traktat reguluje procedurę ekstradycji osób z terytorium jednego państwa na terytorium innego w celu ścigania karnego lub wykonania kary za popełnienie przestępstw pociągających za sobą ekstradycję.
Wystartował projekt Alaska LNG. To duża konkurencja dla Rosji
Biały Dom dał zgodę na eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG) z wielkoskalowego projektu Alaska LNG. Koszt inwestycji to 39 mld dol.
Czytaj więcej
Biały Dom dał zgodę na eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG) z wielkoskalowego projektu Alaska LNG. Koszt inwestycji to 39 mld dol.
Zełenski: Ani godziny bez terroru Rosjan w prawosławnym Wielkim Tygodniu
W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy nawiązał do przeprowadzonego po południu przez Rosjan ataku rakietowego na Słowiańsk w obwodzie donieckim. - Kolejny atak terrorystów. Pociski S-300 w tereny mieszkalne, w zwykłe cywilne budynki. Pod gruzami są ludzie. Robimy wszystko, żeby ich ratować, robimy wszystko, żeby ratować rannych. Są pierwsze dane o zmarłych. Moje kondolencje dla tych, którzy stracili bliskich - mówił Wołodymyr Zełenski i zwrócił uwagę, że „ani jedna godzina tego tygodnia przed Wielkanocą (w prawosławiu przypada ona w tym roku 16 kwietnia) nie minęła bez rosyjskich mordów i terroru”. - To jest złe państwo i ono przegra. Zwycięstwo jest naszym obowiązkiem wobec ludzkości. I wygramy! - zapowiedział.
Premier Ukrainy rozmawiał w USA o odbudowie kraju
Premier Ukrainy Denys Szmyhal przekazał, że na spotkaniu z sekretarzem transportu USA Petem Buttigiegem rozmawiał o perspektywach odbudowy infrastruktury krytycznej, rozbudowie logistyki i zwiększeniu możliwości eksportowych Ukrainy. „Ważne jest wdrażanie projektów koncesyjnych, aby przyciągnąć prywatne firmy do odbudowy Ukrainy” - poinformował na Twitterze.
Puszylin: Port w Mariupolu wkrótce rozpocznie wysyłkę zboża do Rosji
Port morski Mariupol wkrótce zacznie być wykorzystywany do dostaw zboża z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej do „innych regionów Rosji” (Moskwa uznaje obwód doniecki za swój - red.) - przekazał na Telegramie Denis Puszylin, szef okupacyjnych władz w Doniecku. Pierwszy transport ma wypłynąć „w ciągu kilku tygodni”. Jak dodał, w drugą stronę płyną do Mariupola „materiały budowlane”, a transport zboża drogą morską ma odciążyć „drogi i punkty kontrolne między DRL a obwodem rostowskim”.
Wzrosła liczba ofiar rosyjskiego ataku na Słowiańsk
Liczba ofiar rosyjskiego ataku na Słowiańsk w obwodzie donieckim wzrosła do ośmiu, a rannych do 21 - poinformował w mediach społecznościowych Pawło Kyryłenko, szef władz w tym regionie.
Putin podpisał ustawę o cyfrowym rejestrze poborowych
Władimir Putin podpisał przyjętą trzy dni temu przed Dumę ustawę zakładającą utworzenie jednolitego, cyfrowego rejestru osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej. Osobom wezwanym do wojskowego biura poborowego grozi zakaz wyjazdu za granicę i zatrzymanie prawa jazdy. Teraz Rosjanin będzie uznany za wezwanego do wojska po siedmiu dniach od ukazania się dotyczącego go wpisu w rejestrze, niezależnie od tego, czy w jakiś sposób potwierdzi odbiór dokumentu. Analitycy oceniają, że w tej sytuacji najlepszym sposobem na uniknięcie grzywny lub odpowiedzialności karnej jest ciągłe monitorowanie rejestru.
Rosyjscy deputowani przekonywali, że rejestr będzie służył wyłącznie do wzywania poborowych, a nie do mobilizacji. Ale ci sami deputowani jeszcze wcześniej zaprzeczali pracom nad powstaniem rejestru.
Ćwiczenia obrony cywilnej w przygranicznym Biełgorodzie
Administracja miasta Biełgorod przeprowadziła „ćwiczenia sprawdzające działania władz, służb specjalnych i transportu w przypadku nieprzewidzianej sytuacji”. Jak stwierdził Nikołaj Lebiediew, szef Departamentu Obrony Cywilnej, „sytuacja jest burzliwa”, a władze muszą „prowadzić działania w celu ochrony ludności o każdej porze dnia”. Biełgorod leży niecałe 35 km od granicy z Ukrainą.
Minister rolnictwa: Ukraińskie zboże nie będzie płynąć do Polski
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus przekazał, że odbył telefoniczną rozmowę ze swoim odpowiednikiem z Ukrainy, Mykołą Solskim. - Wszystko jest uzgodnione tzn. że ukraińskie zboże nie będzie płynąć do Polski, żeby w Polsce było wyładowywane - powiedział. - Decyzja zapadła na spotkaniu na granicy w Dorohusku, a teraz tylko dogrywaliśmy sprawę - dodał. Zapowiedział tez wizytę Solskiego w poniedziałek w Polsce.
Albański sąd odmówił ekstradycji do Moskwy Rosjanki oskarżonej o szpiegostwo
Sąd w Albanii odmówił ekstradycji do Rosji Swietłany Timofiejewej, Rosjanki oskarżonej o szpiegostwo - poinformowały albańskie media. Decyzja o odrzuceniu wniosku władz rosyjskich o ekstradycję została podjęta w związku z tym, że zdaniem sądu Timofiejewej nie przysługiwałyby w Rosji prawa wynikające z konwencji praw człowieka.
33-letnia Swietłana Timofiejewa i 23-letni Michaił Zorin, a także obywatel Ukrainy Fiodor Ałpatow, zostali zatrzymani 20 sierpnia zeszłego roku, gdy próbowali wejść na teren fabryki broni w albańskim mieście Gramsci.
Sejm przyjął uchwałę ws. trybunału do osądzenia rosyjskich zbrodni
Sejm przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia Specjalnego Trybunału ds. Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie. Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 444 posłów przy jednym głosie sprzeciwu (Urszula Zielińska z KO) i trzech głosach wstrzymujących się (z Konfederacji). Za przyjęcie uchwały szybko podziękował Rusłan Stefanczuk, przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej. „Akt agresji jest pierwotną przyczyną wszystkich innych przestępstw. Rosja odpowie za każde okrucieństwo i barbarzyństwo” - napisał na Twitterze.
Sofia Sapiega zostanie przekazana Rosji
Prokuratura Generalna Białorusi przychyliła się do wniosku o przekazanie Sofii Sapiegi do Rosji - poinformowała propagandowa agencja RIA Nowosti. Mińsk nie widzi przeszkód w powrocie Rosjanki do ojczyzny w celu dalszego odbywania kary. „Po otrzymaniu gwarancji wykonania wyroku białoruskiego sądu, (Sapiega) zostanie przekazana przedstawicielom Federalnej Służby Wykonywania Kar Federacji Rosyjskiej” – poinformowała białoruska prokuratura.
Sapiega, partnerka białoruskiego blogera Ramana Pratasiewicza, została w maju zeszłego roku skazana na sześć lat kolonii karnej przez sąd w Grodnie z paragrafów kodeksu karnego dotyczących podżegania do nienawiści oraz nielegalnego gromadzenia lub rozpowszechniania danych innych osób. Białoruskie serwisy już wtedy sugerowały, że po wyroku Rosjanka może zostać ułaskawiona lub poddana ekstradycji do Rosji.
Lot do Tbilisi wywołał szok na lotnisku Wnukowo. Ale to była pomyłka
W piątek po południu w rozkładzie lotów z lotniska Wnukowo pod Moskwą pojawił się bezpośredni lot Georgian Airways do Tbilisi. Niespodziewana informacja o tym szybko trafiła do rosyjskich serwisów, ponieważ samoloty między Rosją a Gruzją nie latają od lipca 2019 roku, po zakazach wprowadzonych przez Władimira Putina i Ministerstwo Transportu. Finalnie okazało się jednak, że była to „awaria techniczna”.
„W rozkładzie nie ma żadnych zmian” - wyjaśnił port lotniczy w wydanym oświadczeniu, zapewniając, że prowadzone są „wszelkie niezbędne działania” w celu usunięcia usterki.
Miedwiediew obraża Morawieckiego w mediach społecznościowych
„Jakiś idiota Mateusz Morawiecki powiedział, że Ukraina ma prawo uderzenia na Rosję i nie martwi się o wojnę pomiędzy Rosją a NATO, ponieważ Rosja szybko tę wojnę przegra. Nie wiem, kto wygra lub przegra taką wojnę, ale biorąc pod uwagę rolę Polski jako placówki NATO w Europie, kraj ten na pewno zniknie wraz ze swoim niedorozwiniętym premierem” - napisał na Twitterze Dmitrij Miedwiediew, były rosyjski prezydent i premier. Nawiązał w ten sposób do wywiadu szefa polskiego rządu dla telewizji NBC News. Pytany o domniemane ukraińskie ataki wewnątrz Rosji premier Morawiecki stwierdził, że nie ma na ich temat konkretnej wiedzy, ale Ukraina ma prawo do prowadzenia takich działań i nie stanowi to pogwałcenia żadnych porozumień z państwami ją wspierającymi.
Raiffeisen Bank rezygnuje z części reklam wizualnych w Moskwie
Raiffeisen bank wyjaśnił usunięcie szeregu reklam z moskiewskich budynków wystarczającą rozpoznawalnością marki. Wcześniej w piątek w rosyjskich serwisach pojawiła się informacja, że w stolicy kraju zaczęto usuwać szyldy austriackiego banku. „Koncentrując się na bieżących potrzebach wspierania rozpoznawalności marki banku, zdecydowaliśmy na tym etapie nie przedłużać umów na posadowienie części konstrukcji dachowych” – tłumaczył bank.
Rosjanie z innym paszportem mogą mieć odbierane obywatelstwo za krytykę Kremla
Deputowany do Dumy Sułtan Chamzajew z partii Jedna Rosja ocenił, że „konieczne jest stworzenie procedury pozbawiania obywatelstwa rosyjskiego osób krytykujących Rosję, którzy posiadają paszport innego państwa”. - Musimy opracować procedurę pozbawiania obywatelstwa tych krytyków, którzy otrzymali obywatelstwo innych państw. Od tego należy zacząć - powiedział w rozmowie z propagandową agencją RIA Nowosti.
Prezydent Litwy apeluje o takie same traktowanie Rosjan i Białorusinów
„Z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego Litwy nie ma podstaw do odmiennej oceny obywateli Białorusi i Rosji” - ocenił prezydent Litwy Gitanas Nausėda, wetując ustawę o restrykcjach dla obywateli Rosji i Białorusi, przyjętą przez parlament tego kraju.
Czytaj więcej
Prezydent Litwy Gitanas Nausėda zawetował ustawę o restrykcjach dla obywateli Rosji i Białorusi, przyjętą przez parlament tego kraju i zwrócił ją do ponownego rozpatrzenia, domagając się wprowadzenia takich samych restrykcji dla Białorusinów, jak dla Rosjan.
Dania: Ukraina wkrótce otrzyma obiecane haubicoarmaty CAESAR
Dania przekaże Ukrainie francuskie samobieżne haubicoarmaty CAESAR w nadchodzących tygodniach - wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej duńskiego Ministerstwa Obrony. W styczniu duńskie władze zdecydowały się na przekazanie Ukrainie zamówionych z Francji 19 samobieżnych dział. „Oczekuje się, że systemy artyleryjskie zostaną dostarczone na Ukrainę w nadchodzących tygodniach” – poinformował resort w wydanym oświadczeniu.
Gen. Komornicki: Bój spotkaniowy nie rozstrzygnie tej wojny
Były dowódca Warszawskiego Okręgu Wojskowego odniósł się do tezy wygłoszonej przez gen. Waldemara Skrzypczaka.
Czytaj więcej
„Oczywistością jest, że wojnę w Ukrainie i o Ukrainę nie rozstrzyga się i nie rozstrzygnie się poprzez bój spotkaniowy, jak w to było w bitwie pod Grunwaldem” - zwrócił uwagę gen. Leon Komornicki, odnosząc się do tez, wygłoszonych przez gen. Waldemara Skrzypczaka.
NASK ostrzega przed dezinformacją energetyczną
„W infosferze pojawia się coraz więcej informacji na temat wysokich cen prądu w Polsce. Autorzy dezinformujących wpisów ignorują wpływ agresji Rosji na Ukrainę na rynek energetyczny” - ostrzega profil #WłączWeryfikację na Twitterze, administrowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK.
Alert powietrzny w obwodzie donieckim
W obwodzie donieckim ogłoszony został alarm powietrzny, mieszkańcy wzywani są do udania się do schronów. Od ok. 45 minut takie samo ostrzeżenie obowiązuje w obwodach czernichowskim i sumskim.
Izdebski o wycieku dokumentów USA: Albo czysta głupota, albo tak to prezentują służby
- Zawsze jest tak, że najsłabszym ogniwem w procedurach jest człowiek. Wynoszenie danych może być spowodowane dwoma czynnikami - zwykłym szpiegostwem, albo czystą głupotą. Z doniesień medialnych wynika, że jest raczej jest to głupota, ale nie możemy wykluczyć, że służby amerykańskie wolą prezentować sprawę w taki sposób - tzn. przedstawić młodego żołnierza, który chciał zaimponować swoim kolegom. Ale to i tak źle świadczy o armii amerykańskiej, która dopuszcza do istotnych tajemnic niekompetentne osoby - mówił w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską Krzysztof Izdebski, ekspert, prawnik działający na rzecz przejrzystości życia publicznego.
Czytaj więcej
Jeżeli wrażliwe dane dla bezpieczeństwa państwa nie trafiają do ogólnie dostępnych baz danych, to wtedy jesteśmy bezpieczni - mówił Krzysztof Izdebski, ekspert, prawnik działający na rzecz przejrzystości życia publicznego, w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską
Jeden z dokumentów USA, które wyciekły, mówi o dostawach broni z Chin do Rosji
Z oznaczonego klauzulą "ściśle tajne" raportu wywiadu USA datowanego na 23 lutego wynika, że Chiny zatwierdziły stopniowe dostarczanie broni Rosji - pisze "Washington Post". Broń miała być dostarczana jako "towary cywilne".
Czytaj więcej
Chiny zatwierdziły dostawy broni do Rosji, która miała być wykorzystana w czasie wojny na Ukrainie. Pekin chciał jednak, by dostawy uzbrojenia z Chin do Rosji zostały utrzymane w tajemnicy - wynika z tajnych dokumentów USA, które upubliczniono w internecie.
Orban: sankcje USA zrujnowały rosyjski bank
Węgry rezygnują z udziałów w rosyjskim Międzynarodowym Banku Inwestycyjnym.
Czytaj więcej
Pod naciskiem sankcji USA Viktor Orban zdecydował, że Węgry zrezygnują z udziałów w Międzynarodowym Banku Inwestycyjnym, który współzakładały w 1970 roku.
Premier Wielkiej Brytanii rozmawiał telefonicznie z Wołodymyrem Zełenskim
Rishi Sunak w rozmowie z Zełenskim stwierdził, że Rosjanie, którzy ścinali głowy ukraińskim jeńcom (dwa nagrania przedstawiające dekapitację ukraińskich żołnierzy trafiły do internetu), powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Sunak miał też wyrazić uznanie dla bohaterskiej obrony ukraińskich żołnierzy w Bachmucie.
Rosja zapowiada środki odwetowe wobec Norwegii w związku z wydaleniem 15 rosyjskich dyplomatów
MSZ Rosji poinformowało, że uważa decyzję władz Norwegii o wydaleniu 15 pracowników rosyjskiej ambasady w Oslo, oskarżonych o działalność szpiegowską, za "celową eskalację wrogości wobec Rosji". Moskwa twierdzi, że rosyjskim dyplomatom "nie przedstawiono żadnych konkretnych zarzutów". "Te działania nie pozostaną bez odpowiedzi z naszej strony, reakcja będzie zdecydowana" - zapowiada rosyjski MSZ.
Współpracownicy obawiają się o stan zdrowia Aleksieja Nawalnego
Od czasu, gdy do więzienia wezwano karetkę, nie ma żadnych nowych informacji o zdrowiu Nawalnego, ponieważ "władze więzienne robią wszystko co możliwe, aby go izolować".
Czytaj więcej
Rusłan Szaweddinow, bliski współpracownik Aleksieja Nawalnego twierdzi, że sytuacja odsiadującego wyrok wieloletniego więzienia rosyjskiego opozycjonisty jest "krytyczna", po tym jak zapadł on na tajemniczą przypadłość, która może być skutkiem "wolno działającej trucizny".
Ukraiński generał dziękuje sojusznikom za broń
Gen. Serhij Najew, dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, podziękował "wszystkim partnerom" Ukrainy za "skuteczne wsparcie i pomoc" oraz "wszystkie typy broni dostarczanej Ukrainie". "Dziękuję w imieniu ukraińskich żołnierzy, podoficerów i oficerów, w rękach których wasza broń niszczy wroga" - podkreślił Najew.
Rosja sprzedaje tak dużo ropy jak w 2020 roku
W marcu rosyjskie koncerny sprzedały za granicę najwięcej ropy od dwóch lat, ale dochody z tego eksportu okazały się o 43 proc. niższe niż jeszcze rok temu.
Czytaj więcej
W marcu rosyjskie koncerny sprzedały za granicę najwięcej ropy od dwóch lat, ale dochody z tego eksportu okazały się o 43 proc. niższe niż jeszcze rok temu. To efekt zachodnich sankcji. Zła wiadomość jest taka, że kraje Unii wciąż importują rosyjski surowiec, finansując wojnę Kremla.
Amerykanie zaczęli wydawać wizy członkom rosyjskiej delegacji, na czele z Ławrowem, która ma przyjechać do Nowego Jorku
MSZ Rosji poinformowała, że USA "zaczęły wydawać wizy członkom rosyjskiej delegacji, na czele z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem, która ma brać udział w spotkaniach w ONZ, w Nowym Jorku". W kwietniu Rosja stoi na czele RB ONZ. Jednocześnie - jak informuje Rosja - wciąż trwa impas w kwestii wydania wiz rosyjskim dziennikarzom.
Kreml "analizuje publikacje medialne" mówiące o przecieku tajnych dokumentów USA
- Nie ma ich w publicznej domenie, nie można zobaczyć ich w skondensowanej formie, ale czytamy, oczywiście czytamy, wszystkie doniesienia medialne. Zapoznajemy się z nimi - stwierdził rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Czytaj więcej
Zajęcie się działaniami żołnierza Gwardii Narodowej Sił Powietrznych, Jacka Teixeiry, który został zatrzymany w związku ze sprawą wycieków tajnych dokumentów Pentagonu, należą do prerogatyw amerykańskiego wywiadu, zadaniem Federacji Rosyjskiej jest przeanalizowanie dokumentów, które wyszły na światło dzienne - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Rolnicy z UE boją się zboża z ogarniętej wojną Ukrainy
W magazynach leżą nadwyżki ziarna krajowego, szerokim strumieniem płynie zboże z Ukrainy, a ceny spadają, a sprzedaż krajowego zboża przestaje przynosić zyski.
Czytaj więcej
Ukraina to kraj, który jest w stanie wyżywić całą Europę. Po akcesji do Unii konkurować z Polską będzie praktycznie we wszystkich produktach rolnych, nie tylko w zbożu – mówią eksperci.
Rosja domaga się odmrożenia jej aktywów przez Zachód
"Gangsterskimi działaniami" nazwał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, zamrażanie na Zachodzie aktywów rosyjskich, w tym rezerw rosyjskiego banku centralnego. - Domagamy się odblokowania wszystkich tych środków, uważamy te działania za nielegalne i jesteśmy przekonani, że wszystkie próby zalegalizowania tego, są skazane na klęskę - powiedział Pieskow.
Ambasada Chin apeluje do "polskiego urzędnika", by nie łączył spraw Ukrainy i Tajwanu
Z kontekstu komunikatu wynika, że w oświadczeniu chodzi o premiera Mateusza Morawieckiego.
Czytaj więcej
"Pewien polski urzędnik państwowy w czasie spotkania z przedstawicielami amerykańskiego think-tanku wygłosił przemówienie, podczas którego otwarcie porównywał kwestie Tajwanu i Ukrainy" - czytamy w oświadczeniu chińskiej ambasady w Polsce.
Kreml zarządza wielką kontrolę. W Rosji jest aż 20 mln nielegalnych użytkowników smartfonów
Abonenci podają fałszywe dane personalne, by unikać kontrolowania przez służby. Władze grożą, że odłączą takich użytkowników telefonii komórkowej.
Czytaj więcej
W Rosji jest do 20 milionów aktywnych abonentów z niepotwierdzonymi danymi personalnymi. Wyłączenie takiej liczby uznanych za nielegalne kart SIM może doprowadzić do ogromnych strat operatorów i zdenerwować użytkowników.
Termin spotkania Władimira Putina z Rosjanami nadal nie jest znany
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla poinformował, że wciąż nie wiadomo kiedy odbędzie się spotkanie Władimira Putina z Rosjanami, w czasie którego prezydent Rosji odpowiada na pytania od mieszkańców Rosji. - Spodziewamy się, że będzie to miało miejsce. Nie ma jeszcze dokładnej daty - dodał.
Eksplozja w okupowanym Melitopolu
W pobliżu torów kolejowych i składnicy kolejowej, w okupowanym Melitopolu, w piątek słychać było głośną eksplozję. Miało do niej dojść w miejscu, w którym Rosjanie gromadzą sprzęt i amunicję, a także w którym naprawiają sprzęt wojskowy.
Ukraina odzyskała 82 ciał swoich żołnierzy
Ministerstwo ds. Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Ziem Ukrainy ogłosiło na swoim kanale w serwisie Telegram, że Ukrainie udało się sprowadzić na tereny kontrolowane przez Kijów 82 ciała ukraińskich żołnierzy. Ministerstwo podkreśla, że przekazanie Ukrainie ciał odbywało się zgodnie z normami Konwencji Genewskiej.
Miedwiediew znów pisze, że Ukraina przestanie istnieć, bo "nikt jej nie potrzebuje"
To kolejna w ostatnim czasie publiczna wypowiedź Dmitrija Miedwiediewa, w którym sugeruje, że Ukraina może przestać istnieć. Przed kilkoma dniami obecny zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej napisał na Twitterze, że "nikt na świecie nie potrzebuje Ukrainy".
Czytaj więcej
Premier Węgier, Viktor Orban, na antenie węgierskiego Radia Kossuth stwierdził, że Ukraina jest "finansowo nieistniejącym państwem". Za wypowiedź tę pochwalił go były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew.
Transport broni na Ukrainę jednak przez Węgry? Nieoficjalne doniesienia po wycieku z Pentagonu
W dokumentach, które wyciekły z Pentagonu, kilka razy pojawiają się Węgry - pisze Politico. W tekście pojawia się tajna aktualizacja CIA dotycząca wypowiedzi premiera Węgier Viktora Orbána na temat USA oraz informacja o możliwym transporcie broni na Ukrainę przez Węgry.
Czytaj więcej
Węgry mogły potajemnie pozwolić sojusznikom na wykorzystanie swej przestrzeni powietrznej do transportu broni na Ukrainę - pisze Politico, powołując się na tajne dokumenty Pentagonu, które wyciekły.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna: Eksport ropy i produktów ropopochodnych z Rosji na poziomie z kwietnia 2020 roku
Z najnowszego raportu IEA wynika, że przychód Rosji z tytułu eksportu ropy i produktów ropopochodnych wzrósł w marcu o miliard dolarów, do poziomu 12,7 mld, ale był o 43 proc. mniejszy niż rok wcześniej. W 2021 roku Rosja miesięcznie zarabiała średnio na eksporcie ropy i produktów ropopochodnych 14,9 mld dolarów, a w 2022 roku - 20,7 mld dolarów.
Prokremlowski bloger wojskowy Rybar zamieszcza mapę prezentującą sytuację w Bachmucie
Z mapy wynika, że pod koniec 13 marca Rosja kontrolowała ok. 80 proc. powierzchni miasta.
Nagła inspekcja w rosyjskiej Flocie Pacyfiku. Flota postawiona w stan najwyższej gotowości bojowej
O rozpoczęciu nagłej inspekcji Floty Pacyfiku, w której ogłoszono alarm o 9 czasu lokalnego, szef resortu obrony Rosji, Siergiej Szojgu, mówił na spotkaniu kierownictwa resortu obrony.
Chiny zapewniają, że nie dostarczą broni ani Rosji, ani Ukrainie
Szef MSZ Chin Qin Gang skomentował ostrzeżenia USA i innych państw Zachodu, które alarmują, że Chiny rozważają dostarczenie pomocy wojskowej Rosji, którą Chiny wspierają politycznie, ale jednocześnie deklarują zachowanie neutralności jeśli chodzi o toczący się konflikt i apelują o natychmiastowe zawieszenie broni i pokojowe rozwiązanie konfliktu.
Czytaj więcej
Qin Gang, szef MSZ Chin, oświadczył, iż jego kraj nie sprzeda broni żadnej ze stron zaangażowanych w konflikt na Ukrainie i będzie regulować eksport towarów podwójnego (cywilno-wojskowego) zastosowania do stron konfliktu.
W ciągu doby, w wyniku rosyjskiego ostrzału, zginęło trzech ukraińskich cywilów
Rannych, w wyniku rosyjskiego ostrzału, zostało ośmiu cywilów.
Minister obrony Chin przyjedzie do Rosji
W dniach 16-19 kwietnia w Rosji z oficjalną wizytą przebywać będzie minister obrony Chin, Li Shangfu - informuje Reuters, cytując chiński resort obrony.
Ważny polityk PiS o zbożu z Ukrainy: Nie przywędrowało na własnych nóżkach
- Rząd jest w bardzo trudnej sytuacji, bo problem jest, rzeczywiście. To zboże, które miało wyjechać dalej, zostało w Polsce - powiedział o zbożu z Ukrainy poseł PiS Marek Suski, oceniając w rozmowie z Polsat News, że część zboża "niestety została w Polsce" i że to wina prezydenta Rosji Władimira Putina.
Czytaj więcej
Część zboża z Ukrainy niestety została w Polsce, to wina Putina - przekonywał w Polsat News poseł PiS Marek Suski dodając, że "nie ma możliwości niewpuszczenia zboża".
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 11,087 mln osób
Według informacji Straży Granicznej tylko w ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 22,3 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 29,4 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 9,344 mln osób.
Ambasador Rosji w USA grozi wydalaniem amerykańskich dziennikarzy z Rosji
- Być może nadszedł czas, byśmy wykazali się wzajemnością i zmniejszyli liczbę amerykańskich dziennikarzy pracujących w Moskwie i w całej Rosji, do poziomu liczby (rosyjskich dziennikarzy) pracujących w Waszyngtonie i Nowym Jorku - zasugerował Anatolij Antonow w rozmowie z telewizją Rossija-1.
Czytaj więcej
Ambasador Rosji w USA, Anatolij Antonow, w rozmowie z telewizją Rossija-1 stwierdził, że "być może nadszedł czas, by zmniejszyć liczbę dziennikarzy Stanów Zjednoczonych akredytowanych w Rosji".
Kosiniak-Kamysz o zbożu z Ukrainy: pomoc Ukrainie tak, ale niszczenie polskiego rolnictwa - nie
- Sytuacja jest tragiczna. Możemy z uśmiechem pożartować, ale sytuacja jest bardzo poważna. Rolnicy od miesięcy protestują, zboże zalega w silosach, (rolnicy) tracą, ceny spadły o 30, nawet 50 proc. w porównaniu z tym co było w czasie żniw - mówił prezes PSL pytany o sytuację w Polsce związaną z napływem do naszego kraju taniego zboża z Ukrainy.
Czytaj więcej
Zboże zalega w silosach, (rolnicy) tracą, ceny spadły o 30, nawet 50 proc. w porównaniu z tym co było w czasie żniw - mówił w rozmowie z Radiem Zet prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.
Cztery osoby ranne w wyniku czwartkowego ostrzału obwodu charkowskiego
Gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow pisze, że wśród rannych jest 47-letni wolontariusz, który pomagał w ewakuacji mieszkańców miejscowości położonych w pobliżu frontu. Pozostali ranni to mężczyźni w wieku 50, 51 i 23 lata. Stan rannego wolontariusza jest ciężki.
Brytyjski resort obrony: Rosjanie zintensyfikowali szturm na Bachmut
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii pisze o coraz lepszej współpracy między jednostkami regularnej rosyjskiej armii a najemnikami z Grupy Wagnera w rejonie Bachmutu. "Ukraińscy obrońcy nadal utrzymują zachodnie dzielnice miasta, ale byli poddani szczególnie intensywnemu ostrzałowi artyleryjskiemu w ciągu ostatnich 48 godzin" - czytamy w raporcie.
Na obwód sumski spadły w ciągu doby 22 pociski
Informacje takie przekazują władze obwodu sumskiego na swoim kanale w serwisie Telegram.
Sondaż: 77 proc. Rosjan uważa Chiny za przyjazne państwo
Z sondażu przeprowadzonego przez Fundację "Opinia Publiczna" (FOM) wynika, że 77 proc. Rosjan postrzega Chiny jako przyjazne wobec Rosji państwo, Rok wcześniej odsetek ten wynosił 70 proc. 63 proc. respondentów uważa, że w ciągu minionego roku relacje między Moskwą a Pekinem się poprawiły, 2 proc. badanych jest przeciwnego zdania. Sondaż przeprowadzono między 31 marca a 2 kwietnia.
Obwód chersoński ostrzelany 68 razy w ciągu doby
Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego pisze, że w ciągu doby na terytorium obwodu spadło 280 pocisków. W wyniku ostrzału zginęły dwie osoby, a cztery zostały ranne.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 181 090 żołnierzy, 3 650 czołgów, 7 069 pojazdów opancerzonych, 2 784 zestawy artyleryjskie, 535 wyrzutnie rakiet, 283 zestawy przeciwlotnicze, 307 samolotów, 293 śmigłowce, 2 339 bezzałogowe statki powietrzne, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 640 pojazdów (w tym cystern), 321 jednostek sprzętu specjalnego.
Decyzją ukraińskiego rządu Ukraińcy nie mogą brać udziału w zawodach, w których uczestniczą Rosjanie
Wcześnie Międzynarodowy Komitet Olimpijski wydał rekomendację, by Rosjanie i Białorusini zostali dopuszczeni do międzynarodowych zawodów sportowych. Nadal nie zostało przesądzone czy Rosjanie i Białorusini pojawią się na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
Czytaj więcej
Ukraińskie Ministerstwo Sportu i Młodzieży 12 kwietnia wydało dekret, w którym zakazało reprezentantom i reprezentacjom Ukrainy uczestnictwa w międzynarodowych zawodach, w których uczestniczą sportowcy z Rosji i Białorusi - informuje "Kyiv Independent".
ISW: Kreml "nie podjął jeszcze działań mających na celu reorganizację wysiłku wojennego Rosji"
"Obecne wysiłki umożliwią pozyskanie pewnych dodatkowych sił w krótkiej perspektywie, ale uda się to uzyskać (...) przy rosnących kosztach" - zauważa think tank. "Decyzja Kremla, by opierać się na finansowych zachętach dla ochotników (...) stworzy długoterminowe koszty strukturalne i będzie nie do utrzymania w nieskończoność" - czytamy w analizie.
Czytaj więcej
Rosja mierzy się z poważnymi problemami w pozyskiwaniu dodatkowych żołnierzy, których mogłaby skierować na Ukrainę - wynika z najnowszej analizy think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Rosjanie przyspieszają wydawanie rosyjskich paszportów w okupowanych częściach Ukrainy
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że rosyjskie władze okupacyjne intensyfikują wydawanie rosyjskich paszportów mieszkańcom okupowanych części Ukrainy. W obwodzie donieckim departamenty odpowiedzialne za wydawanie paszportów pracują siedem dni w tygodniu. Priorytet w uzyskaniu rosyjskiego paszportu mają mieć urzędnicy i żołnierze 1. Korpusu Armijnego, w którego skład wchodzą milicje samozwańczej, separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej.
Po ponad roku rozpętanej przez Kreml wojny rosyjski rynek samochodowy jedzie na tzw. imporcie równoległym
W marcu sprzedaż spadła o 11 proc. w ujęciu rocznym wobec 43 proc. w lutym, wynika z danych Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Europejskich, przytaczanych przez gazetę „Kommersant”.
Czytaj więcej
Pomimo sankcji nie ustaje import nowych aut zachodnich marek do Rosji. Największym wzięciem cieszą się modele japońskie i niemieckie. Wjeżdżają przez Kazachstan, Armenię, Gruzję, a nawet Indie czy Chiny.
Rosyjski parlament przyjął poprawki do ustawy o służbie wojskowej, które wpłyną na życie kilkudziesięciu milionów Rosjan
Rozpoczęto tworzenie jednego, elektronicznego rejestru wszystkich zdolnych do służby wojskowej. Wezwania na komisje wojskowe rozsyłane będą elektronicznie. Niezależnie od tego, czy wzywani je rzeczywiście otrzymają, władze będą uważały, że tak.
Czytaj więcej
Władze zamykają granice, by nikt nie umknął przed służbą w armii.
Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło trzy uderzenia na Rosjan w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o trzech uderzeniach ukraińskiego lotnictwa na zgrupowania rosyjskich żołnierzy i sprzętu w ciągu doby. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe miały z kolei ostrzelać m.in. stację radiolokacyjną i stację walki radioelektronicznej.
Od czwartku zboże z Ukrainy nie może być wprowadzane na słowacki rynek
W badanej przez słowacką służbę weterynaryjną pszenicy z Ukrainy wykryto obecność pestycydu, którego użycie jest zakazane w UE i który ma negatywny wpływ na zdrowie ludzi.
Czytaj więcej
W efekcie niezadowalających wyników badania 1 500 ton pszenicy z Ukrainy, zajętej przez słowacką służbę weterynaryjną (SVPS) w jednym z młynów, Ministerstwo Rolnictwa Słowacji zakazało przetwarzania na Słowacji ukraińskiego zboża i wpuszczania go na tamtejszy rynek.
Ukraiński rzecznik praw obywatelskich: Będziemy chronić praw jeńców rosyjskich
Dmytro Lubiniec, rzecznik praw obywatelskich Ukrainy, w rozmowie z Radiem Swoboda stwierdził, że nagrania, na których widać jak Rosjanie odcinają głowy ukraińskim jeńcom wojennym, nie wpłyną na sposób traktowania rosyjskich jeńców przez Ukrainę. - To na nic nie wpłynie. Ukraina w pełni stosuje się do Konwencji Genewskiej. Mamy osobny obóz dla jeńców wojennych z rosyjskiej armii. Moi pracownicy regularnie go odwiedzają, pojawiają się tam przedstawiciele Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, międzynarodowi eksperci, nawet zagraniczni dziennikarze - mówił Lubiniec. Jak dodał Ukraina "pokazuje, że różni się od Federacji Rosyjskiej, przestrzegając swoich zobowiązań i chroniąc praw jeńców wojennych, nawet tych, którzy przyszli zabijać Ukraińców".
Ołeksij Daniłow o eksplozjach na Krymie: To Ukraina, możemy testować tam nowe bronie
13 kwietnia pojawiły się doniesienia o serii potężnych eksplozji w pobliżu wsi Krynyczki na Krymie. Według lokalnych mieszkańców eksplozje rozległy się w pobliżu miejsca, gdzie znajduje się duże zgrupowanie sprzętu rosyjskiej armii.
Czytaj więcej
Ukraińska armia może testować nowe rodzaje uzbrojenia na Krymie - mówił na antenie ukraińskiej telewizji sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow.
Columbus dostarczy swoje produkty na Ukrainę
Columbus dostarczy swoje produkty na Ukrainę
Po Czechach Columbus Energy wchodzi na Ukrainę, gdzie będzie sprzedawał swoje usługi związane z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi i pompami ciepła. Firma chce w ten sposób uczestniczyć w odbudowie Ukrainy po wojnie.
Czytaj więcej
Po Czechach Columbus Energy wchodzi na Ukrainę, gdzie będzie sprzedawał swoje usługi związane z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi i pompami ciepła. Firma chce w ten sposób uczestniczyć w odbudowie Ukrainy po wojnie.
Prigożyn twierdzi, że grupa Wagnera wyeliminowała 38 tys. obrońców Ukrainy
Grupa Wagnera wyeliminowała już 38 tys. „bojowników” walczących po stronie Kijowa, z czego 32 tys. w walkach o Sołedar i Bachmut - przekonywał Jewgienij Prigożyn, założyciel grupy Wagnera. Cytat z takim stwierdzeniem znalazł się na jego telegramowym koncie. Podobnie jak rosyjskie Ministerstwo Obrony, także „kucharz Putina” nie przedstawił żadnych dowodów na potwierdzenie wygłaszanych tez o ukraińskich stratach.
W położonej w pobliżu linii frontu Krasnohoriwce przebywa 42 dzieci
MSW Ukrainy we wpisie na swoim profilu na Facebooku podkreśla, że "sytuacja w Krasnohorowice (obwód doniecki - red.) i sąsiadujących z nią wsiach pozostaje napięta". "Liczba wrogich ostrzałów zwiększa się każdego dnia. Mimo tego nie wszyscy rodzice są gotowi ewakuować się z dziećmi i opóźniają wyjazd. Obecnie wciąż jest tam 42 dzieci" - czytamy we wpisie.
Członkini KE: Trwają przygotowania 11 pakietu sankcji wobec Rosji
Mairead McGuinness, unijna komisarz do spraw stabilności finansowej, usług finansowych i unii rynków kapitałowych, w rozmowie z CNBC mówiła, że obecnie trwają przygotowania do wprowadzenia przez UE 11 pakietu sankcji wobec Rosji, którego głównym celem ma być przeciwdziałanie próbom obchodzenia sankcji przyjętych w poprzednich pakietach. - Według naszych informacji sankcje działają... Jednocześnie chcemy osiągnąć ich całkowite wdrożenie. Musimy być pewni, że Rosja nie znajdzie sposobów na obejście naszych sankcji - powiedziała McGuinness.
Polska całkowicie porzuca rosyjski gaz. Będą kolejne inwestycje
Polska całkowicie porzuca rosyjski gaz. Będą kolejne inwestycje
Wkrótce wzrosną pojemności regazyfikacyjne terminalu w Świnoujściu, a w przyszłości powstanie nowy w okolicach Gdańska. Mogą też powstać nowe połączenia m.in. z Czechami i Ukrainą.
Czytaj więcej
Wkrótce wzrosną pojemności regazyfikacyjne terminalu w Świnoujściu, a w przyszłości powstanie nowy w okolicach Gdańska. Mogą też powstać nowe połączenia m.in. z Czechami i Ukrainą.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski apeluje, by aktywa rosyjskich urzędników i oligarchów przeznaczyć na odbudowę Ukrainy.