Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Członkini KE mówi, że 11 pakiet sankcji wobec Rosji ma za główny cel stawiać sobie przeciwdziałanie obchodzeniu sankcji wprowadzonych w poprzednich dziesięciu pakietach.
„W celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i interesów polityki zagranicznej Litwy ustawa przyjęta przez Sejm ustanawia siedem różnych środków ograniczających, z których cztery miałyby zastosowanie zarówno do obywateli Rosji, jak i Białorusi, a trzy tylko do obywateli Rosji. Prezydent popiera cel ustawy, polegający na stosowaniu środków ograniczających wobec obywateli Rosji i Białorusi w związku z agresją militarną tych państw na Ukrainę, ale zauważa, że nie ma powodu, aby ustanawiać odmienne regulacje prawne dla obywateli obu państw agresorów i proponuje zastosowanie tych samych środków restrykcyjnych wobec obywateli obu krajów” - czytamy w uzasadnieniu, opublikowanym na stronie prezydenta.
W opinii Nausėdy Litwa „musi konsekwentnie podtrzymywać swoje pryncypialne stanowisko, że zarówno Rosja, jak i Białoruś są krajami agresorami w stosunku do Ukrainy”. Prezydent podkreślił, że „z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego Litwy nie ma podstaw do odmiennej oceny obywateli Białorusi i Rosji”.
Czytaj więcej
- Dziękuję za stałe, różnorodne i na tak dużą skalę wsparcie - mówił pod adresem Polaków prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu.
Nausėda zaproponował, by wszystkie siedem rodzajów restrykcji dotyczyło zarówno obywateli rosyjskich, jak i białoruskich.