Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski określa dostarczenie skutecznych środków obrony powietrznej Ukrainie "najważniejszym zadaniem humanitarnym Europy w obecnym czasie".
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach będziemy informować od rana.
Reznikow po spotkaniu z Błaszczakiem: Za wolność naszą i waszą
Władze Ukrainy wzywają mieszkańców do oszczędzania energii
Ukraina wezwała cywilów do nieużywania urządzeń domowych, takich jak piekarniki i pralki, aby zaoszczędzić energię elektryczną, ponieważ miliony osób stanęły w obliczu przerw w dostawie prądu po największym rosyjskim ataku na sieć energetyczną od czasu wybuchu wojny.
Władze starają się naprawić zniszczenia po tym, jak Rosja wystrzeliła pociski na obiekty energetyczne na Ukrainie w poniedziałek, powodując powszechne przerwy w dostawie prądu i skłaniając Kijów do ogłoszenia, że wstrzymuje eksport energii elektrycznej.
Wiceszef MSZ: Putin robi dobrą minę do złej gry
Sankcje są odczuwalne przez rosyjską gospodarkę, także i przez rosyjskie siły zbrojne - stwierdził w programie „Gość Wiadomości” w TVP wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, według którego „Władimir Putin robi dobrą minę do złej gry”. - Nie mogą produkować szeregu produktów zbrojeniowych, amunicji, nowego wyposażenia, z uwagi na blokadę technologii, zwłaszcza technologii o podwójnym zastosowaniu. My, jako Polska, byliśmy zawsze ambitni i uważaliśmy, że te sankcje powinny być dużo dalej idące, tak żeby jak najszybciej Rosję zatrzymać w tej agresywnej polityce - mówił.
Zdaniem wiceszefa polskiej dyplomacji „władze na Kremlu są świadome tego, że na froncie z perspektywy rosyjskiej trudno jest w ostatnim czasie zauważyć jakikolwiek, nawet taktyczny sukces”. - W związku z tym Władimir Putin stara się eskalować ten konflikt, właśnie poprzez atak na infrastrukturę cywilną. To z jednej strony może być zemsta, ale też to jest próba zastraszenia, złamania ducha, tak jakby Rosjanie nie wiedzieli, że ukraińskiego ducha złamać się nie da - podkreślił Marcin Przydacz.
Szef MSZ Węgier z kolejną wizytą w Moskwie. Rada od unijnej komisarz
Czytaj więcej
Europejska komisarz ds. energii Kadri Simson skomentowała kolejną wizytę ministra spraw zagranicznych Węgier Petra Szijjarto w Moskwie. - Czas wyciągnąć wnioski z błędów przeszłości - powiedziała.
Ekspert wojskowy: Coś poważnego się dzieje na Białorusi
- Krążą też informacje, że Białoruska Armia Wyzwoleńcza, wspierana przez Ukrainę i Polskę, wkroczy na terytorium naszego kraju, zajmie jedno z miast i ogłosi, że rządzi tam Swiatłana Cichanouska. A następnie popłyną tam ochotnicy i wsparcie z Zachodu. Łukaszenko twierdzi, że otrzymał takie informacje od służb. I tak uzasadnia formowanie wspólnej z Rosją grupy wojsk. Nie wiemy, jaka jest prawda, ale wygląda na to, że na górze jest spory ruch - mówi „Rzeczpospolitej” Aleksander Alesin, znany białoruski niezależny ekspert wojskowy.
Czytaj więcej
Białoruskie KGB straszy rodaków zamachami, dywersjami i bojówkarzami. Ale dyktator nie ma żołnierzy do wojny z Ukrainą. Eksperci twierdzą, że musiałby ogłosić mobilizację.
Na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 143 kraje głosowały za rezolucją potępiającą rosyjskie "referenda"
Pięć państw głosowało przeciw: Rosja, Syria, Nikaragua, Korea Północna i Białoruś.
35 wstrzymało się od głosu, m.in. Armenia, Kazachstan, Indie, Chiny i RPA.
Czytaj więcej
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych zdecydowaną większością głosów potępiło "próbę nielegalnej aneksji" przez Rosję czterech częściowo okupowanych regionów Ukrainy i wezwało wszystkie kraje do nieuznawania tego posunięcia, wzmacniając dyplomatyczną międzynarodową izolację Moskwy.
Ukraina otrzyma francuskie systemy przeciwlotnicze
Prezydent Macron zapowiedział, że Francja przekaże Ukrainie systemy przeciwlotnicze i radary, które mają zapewnić ochronę przed rosyjskimi rakietami i dronami.
Czytaj więcej
Francja dostarczy Ukrainie w najbliższych tygodniach systemy radarowe i obrony przeciwlotniczej, aby pomóc bronić się przed atakami dronów i rakiet - zapowiedział prezydent Emmanuel Macron.
Przywrócono prąd do niemal 4 tys. miejscowości
Premier Denys Szmyhal powiedział, że system energetyczny Ukrainy funkcjonuje normalnie i prowadzone są prace naprawcze. W poniedziałek siły rosyjskie uderzyły w infrastrukturę, w tym obiekty energetyczne, w 12 obwodach i Kijowie, powodując ponad 30 pożarów. Shmyhal przekazał również, że Ukraińcy powinni przygotować się na tymczasowe zakłócenia w dostawach prądu, wody i sieci komórkowej.
Ilu żołnierzy mogli stracić Rosjanie?
Niezależny rosyjski portal informuje, że straty przekroczyły 90 tys. osób.
Czytaj więcej
Niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii informuje, że nieodwracalne straty rosyjskiej armii na Ukrainie mogą wynieść ponad 90 tys. ludzi.
Czesi nie wpuszczą turystów z Rosji z wizami Schengen
Czytaj więcej
Od 25 października Czechy nie będą wpuszczać rosyjskich turystów posiadających wizy do strefy Schengen wydane przez jakikolwiek kraj - zapowiedział minister spraw zagranicznych.
Zachód i Ukraina z niepokojem patrzą na Białoruś
Istnieją obawy, że Łukaszenko pod presją Putina wyśle na wojnę swoich żołnierzy.
Czytaj więcej
Ostatnia aktywność wojskowa na Białorusi przyciągnęła uwagę Ukrainy i Zachodu. Może to być sygnał, że Aleksander Łukaszenko zaangażuje swoją armię we wsparcie Rosjan na Ukrainie.
Stoltenberg: Musimy zwiększyć produkcję amunicji i broni
NATO ma rozmawiać z producentami, żeby ci przyspieszyli dostawy.
Czytaj więcej
Ukraina dostanie kolejne systemy obrony przeciwlotniczej od państw NATO. Ale sojusz staje też powoli przed problemem braków w zaopatrzeniu na własne potrzeby. Członkowie NATO dostarczyli wiele sprzętu Ukrainie, a producenci nie nadążają z uzupełnianiem zapasów.
Morawiecki: Tak, Rosja prowadzi działania o charakterze terrorystycznym
- Wybuch przypadkowy bomby na dworcu w jakimś mieście zachodnim byłby nazwany zamachem terrorystycznym. Atak bomby na szkołę, na szpital, na ludność jest atakiem terrorystycznym. Dlatego uważam, że ze wszech miar nie tylko należy potępiać te działania, ale solidarność Zachodu skłania i powinna skłaniać nas wszystkich do tego, aby tej pomocy w obronie wolności i suwerenności Ukrainy było jeszcze więcej - powiedział w radiowej Trójce premier Mateusz Morawiecki, oceniając, że „działania, które są prowadzone, wskazują na to, że dzisiejsza Rosja prowadzi działania o charakterze terrorystycznym”.
Kanada zapowiada dodatkowe 47 mln dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy
Kanadyjska minister obrony Anita Anand zapowiedziała, że nowy pakiet pomocy wojskowej będzie obejmował odzież i sprzęt zimowy, pociski artyleryjskie i technologie komunikacyjne. Wcześniej informował, że kanadyjskie wojsko wyśle do Polski około 40 inżynierów, którzy będą szkolić ukraińskie oddziały.
Dziewiąty pakiet sankcji. Ukraina chce ich rozszerzenia na Białoruś
Kolejny, dziewiąty pakiet sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji powinien obejmować odłączenie pozostałych rosyjskich banków od SWIFT, ograniczenia cenowe lub zakaz eksportu gazu, zakaz wpływania statków do rosyjskich portów oraz wydawania wiz Rosjanom - zaproponował zastępca szefa kancelarii Prezydenta Ukrainy Ihor Żółkiew. Podkreślił, że zdaniem Ukrainy sankcjami powinna być obejmowana także Białoruś, szczególnie w zakresie systemu bankowego.
Kolejne dziewięć statków z produktami rolnymi opuściło ukraińskie porty
W ramach „inicjatywy zbożowej” 12 października z portów Odessy wypłynęło dziewięć statków z ukraińskimi produktami rolnymi - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Infrastruktury. Od 1 sierpnia, kiedy odpłynął pierwszy statek z ukraińską żywnością, 325 statków wyeksportowało już 7,2 mln ton produktów rolnych do krajów Azji, Europy i Afryki.
Urzędnik NATO: Atak nuklearny Rosji doprowadziłby do fizycznej odpowiedzi
Czytaj więcej
Przeprowadzenie przez Rosję ataku nuklearnego zmieniłoby przebieg konfliktu i prawie na pewno wywołałoby fizyczną odpowiedź ze strony sojuszników Ukrainy i potencjalnie ze strony NATO - powiedział wysoki rangą urzędnik NATO cytowany przez agencję Reutera.
Szef UEFA: Wykluczyć Białorusinów? Obecnie nie widzimy powodu, by to robić
- To trochę populistyczne powiedzieć: wyrzuć wszystkich - powiedział Aleksander Čeferin, pytany o możliwość wykluczenia z europejskich rozgrywek zespołów i reprezentacji z Białorusi.
Czytaj więcej
- Obecnie nie widzimy powodu, by to robić - powiedział Aleksander Čeferin, prezydent Unii Europejskich Związków Pilkarskich (UEFA), zapytany o możliwość wykluczenia z europejskich rozgrywek zespołów i reprezentacji z Białorusi.
Szwajcaria wprowadziła nowe sankcje na Rosję
Władze Szwajcarii zatwierdziły umieszczenie ponad 30 osób i firm z Rosji na liście sankcyjnej, w związku z próbą nielegalnej aneksji przez Rosję części terytorium Ukrainy. Aktywa osób i organizacji objętych sankcjami zostaną zamrożone.
Zaporoska elektrownia atomowa znów na rosyjskim paliwie jądrowym
Rosjanie wczoraj uprowadzili wicedyrektora elektrowni Walerego Martiniuka, a pracowników siłą zmuszają do podpisywania umów z Rosatomem
Czytaj więcej
Zaporoska elektrownia atomowa znów ma pracować na rosyjskim paliwie jądrowym, zapowiada Rosatom. Nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi i na jak długo. Na razie obiekt nie produkuje prądu, a pracownicy są porywani i są zmuszani do pracy na rzecz Rosji.
Holendrzy wyślą na Ukrainę rakiety obrony powietrznej o wartości 15 mln euro
To reakcja na rosyjskie naloty przeprowadzone na początku tygodnia.
Te ataki (...) mogą spotkać się jedynie z nieugiętym wsparciem dla Ukrainy i jej mieszkańców" - napisała minister obrony Kasja Ollongren.
Putin spotka się jutro z Erdoganem. Rosjanie spodziewają się tureckiej propozycji mediacji
Czytaj więcej
Prezydent Rosji spotka się w czwartek z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Zdaniem pracowników Kremla Erdogan może zaproponować pomysły na osiągnięcie pokoju na Ukrainie.
Ukraińcy coraz pozytywniej oceniają OUN i UPA
Ukraińcy coraz pozytywniej oceniają OUN i UPA Według badań od 2013 roku liczba osób negatywnie postrzegających działalność OUN-UPA zmniejszyła się ponad pięciokrotnie, z 42 proc. do 8 proc.
Czytaj więcej
Na Ukrainie liczba osób pozytywnie oceniających działalność Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) wzrosła z 22 proc. w 2013 roku do 43 proc. w 2022 roku - wynika z sondażu, przeprowadzonego we wrześniu przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.
„Człowiek Putina” wzywa MKOl do odwieszenia rosyjskich sportowców
Stojący na czele Światowej Federacji Bokserskiej (IBA) Umar Kremlow wezwał Międzynarodowy Komitet Olimpijski, by „natychmiast naprawił sytuację”, dopuszczając rosyjskich sportowców do międzynarodowych zawodów.
5 października IBA ogłosiła dopuszczenie do zawodów sportowców z Rosji i Białorusi. Rosyjscy i białoruscy bokserzy będą mogli rywalizować w międzynarodowych turniejach pod flagami swoich krajów, a jeśli wygrają, zagrane im zostaną hymny narodowe. - IBA zrobiła pierwszy krok w kierunku wyrównania szans i uczciwości. IBA będzie nadal robić wszystko dla dobra swoich sportowców i trenerów, musimy stwarzać warunki, a nie je pogarszać. Chcę jeszcze raz powiedzieć, że sport jest poza polityką. Nie powinniśmy mieć nic wspólnego z rozgrywkami polityków na całym świecie - powiedział Kremlow, cytowany przez rosyjskie agencje propagandowe.
Niemieckie systemy rakietowe i haubice trafią na Ukrainę
Zachód reaguje na przeprowadzone przez Rosjan ataki rakietowe na ukraińskie miasta i obiekty cywilne.
Czytaj więcej
Niemieckie Ministerstwo Obrony poinformowało, że na Ukrainę trafią kolejne haubice PzH 2000 i systemy rakietowe wielokrotnego startu MARS II.
Większość Rosjan opowiada się za przyłączeniem czterech ukraińskich obwodów
Czytaj więcej
Większość Rosjan uważa, że referenda w obwodach donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim odbyły się za późno lub w odpowiednim momencie - wynika z sondażu przeprowadzonego przez bliski Kremlowi FOM (Fundacja „Opinia Publiczna”).
Polscy strażnicy graniczni przeszkoleni w wykrywaniu substancji promieniotwórczych przez Amerykanów
Delegacja amerykańska odwiedziła placówkę w Bezledach, a celem wizyty było szkolenie w zakresie identyfikacji materiałów CBRN (szkodliwych substancji chemicznych, biologicznych, promieniotwórczych, nuklearnych) - poinformował Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej.
„W szkoleniu udział wzięli funkcjonariusze z W-MOSG, na co dzień pełniący służbę na drogowych, kolejowych oraz lotniczym przejściu granicznym. Podczas spotkania zapoznano gości z infrastrukturą drogowego przejścia granicznego, zaprezentowano sprzęt służbowy. Omówiono również główne zadania formacji oraz specyfikę ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej” - czytamy w opublikowanym komunikacie.
"Przyślij nam więcej". Ukraina apeluje do Francji o dostawy broni
"Jeśli naprawdę chcecie podbić nasze serca... nic nie przebije wysoce mobilnej artylerii samobieżnej 155 mm" - brzmi fragment apelu.
Czytaj więcej
"Romantyczne gesty przybierają różne formy" - oświadczyło Ministerstwo Obrony Ukrainy, apelując w materiale opublikowanym w mediach społecznościowych do Francji o okazanie miłości do Ukrainy poprzez dostawy broni.
Prezes Gazpromu sugeruje, że Europa nie poradzi sobie bez rosyjskiego gazu
Aleksiej Miller mówił też, że Europa będzie miała problem zimą w okresie największych mrozów. - W krótkim czasie całe miasta i regiony mogą zostać zmrożone. Gazprom dostarczał od 600 do 1,7 mld m3 gazu dziennie w czasie zimowych szczytów, kiedy pojawiał się zimny antycyklon, "Bestia ze Wschodu" - podkreślił.
Czytaj więcej
Aleksiej Miller, prezes zarządu Gazpromu, w czasie sesji Rosyjskiego Tygodnia Energetycznego szacował, że poziom rezerw gazu w podziemnych magazynach gazu w UE może do marca spaść do 5 proc.
NATO przekaże Ukrainie wsparcie przeciwlotnicze
Jens Stoltenberg poinformował, że przekazanie Ukrainie systemów obrony powietrznej będzie priorytetem dla NATO.
Czytaj więcej
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał sojuszników NATO do dostarczenia Ukrainie systemów obrony powietrznej. To reakcja na ostrzał rakietowy ukraińskich miast przeprowadzony przez Rosjan.
W Odessie zaklejono plakat z podziękowaniem dla Elona Muska
Zaporoże: Ponad 70 ofiar rosyjskich ostrzałów w ostatnich dwóch tygodniach
W ciągu ostatnich dwóch tygodni w wyniku rosyjskiego ostrzału Zaporoża zginęło ponad 70 osób - poinformował gubernator obwodu zaporoskiego, Ołeksandr Staruch. W czasie ostrzału Zaporoża niszczone są bloki mieszkalne i obiekty infrastruktury - podkreślił Staruch. Według niego "wszystkie rakiety spadające na miasto to pociski precyzyjne", które "lecą tam, gdzie mają lecieć".
Europejski Bank Inwestycyjny przekazał dodatkowe 550 mln euro Ukrainie
O przekazaniu Ukrainie 550 mln euro przez EBI poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram premier Ukrainy, Denys Szmyhal. "UE, wraz z EBI pomoże Ukrainie odtworzyć infrastrukturę energetyczną. Dziś EBI przekazał dodatkowe 550 mln euro naszemu krajowi. Środki te pomogą, w szczególności, pokryć koszty naprawy uszkodzonych obiektów infrastruktury i ustabilizować ukraińską sieć energetyczną" - napisał Szmyhal.
Rosjanie ostrzelali infrastrukturę energetyczną w obwodzie dniepropietrowskim
W środę rano Rosja ostrzelała infrastrukturę energetyczną w rejonie kamiańskim, obwodu dniepropietrowskiego - poinformował gubernator obwodu, Walentyn Rezniczenko, na swoim kanale w serwisie Telegram. "Kolejny atak (...). Trzeci dzień z rzędu rosyjscy terroryści atakują obiekty infrastruktury krytycznej. Nad ranem Rosjanie ostrzeliwali infrastrukturę energetyczną rejonu kamiańskiego" - pisze Rezniczenko. Gubernator wezwał mieszkańców obwodu do oszczędzania prądu.
Krym: Oficerowie FSB mieli otrzymać plany ewakuacji dla siebie i swoich rodzin
We wrześniu wywiad Ukrainy informował, że Rosjanie zaczęli pilnie ewakuować swoje rodziny z Krymu i południowej Ukrainy w związku z kontrofensywą ukraińskiej armii.
Czytaj więcej
Wysocy rangą oficerowie Federalnej Służby Bezpieczeństwa i członkowie ich rodzin, na okupowanych terytoriach Ukrainy, otrzymali plany ewakuacji na terytorium Rosji - podaje ukraińska strona Centrum Narodowego Oporu (NRC) (specjalna strona internetowa Sił Zbrojnych Ukrainy mająca na celu wsparcie oporu ludności cywilnej).
Putin wymienia Polskę wśród beneficjentów uszkodzenia Nord Stream
Prezydent Rosji powiedział, że po uszkodzeniu gazociągów Nord Stream Stany Zjednoczone mogą teraz dostarczać surowce energetyczne po wysokich cenach.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin wymienił Polskę wśród głównych, jak to ujął, "beneficjentów" uszkodzenia gazociągów Nord Stream.
Ukraińska parlamentarzystka: Jestem spakowana na wypadek ataku atomowego
Ukraińska parlamentarzystka, Kira Rudyk, w rozmowie z Sky News oświadczyła, że ma "spakowany plecak na wypadek, gdyby prezydent Putin przeprowadził atak z użyciem broni atomowej". - Pod schodami mam plecak ze wszystkim, co - według naszych naukowców, jest niezbędne, wszyscy wiemy jak działać w przypadku ataku atomowego - powiedziała Rudyk, liderka centroprawicowej partii "Głos".
Co najmniej cztery rosyjskie śmigłowce strącone nad południową Ukrainą w 18 minut
Jednostki obrony powietrznej Sił Powietrznych Ukrainy na południu kraju zestrzeliły w środę, między 8:40 a 8:58, co najmniej cztery rosyjskie śmigłowce szturmowe, prawdopodobnie Ka-52, które zapewniały wsparcie ogniowe siłom lądowym Rosji - wynika z komunikatu Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy. Nie jest wykluczone, że liczba strąconych śmigłowców jest większa, ponieważ ostrzelane zostały jeszcze dwie rosyjskie maszyny.
Niemiecka minister obrony: Pierwszy zestaw IRIS-T dotarł na Ukrainę
Szefowa resortu obrony Niemiec, Christine Lambrecht, poinformowała, że pierwszy niemiecki zestaw przeciwlotniczy IRIS-T dotarł już na Ukrainę. - To bardzo ważne wsparcie dla Ukrainy w walce z atakami rakietowymi, których doświadcza tamtejsza ludność - podkreśliła Lambrecht.
Ukraińskie dowództwo: W 4 dni Rosjanie stracili ponad 1200 żołnierzy
W ciągu ostatnich czterech dni Rosja straciła na Ukrainie 1260 żołnierzy - wynika z danych ukraińskiego Sztabu Generalnego.
Czytaj więcej
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że we wtorek wojska rosyjskie poniosły na terenie Ukrainy znaczne straty w ludziach.
Siedem ofiar rosyjskiego ostrzału Awdijiwki. Gubernator wzywa do wyjazdu z obwodu
"To cała istota Rosjan. Nie mogą oprzeć się ukraińskiej armii, więc 'walczą' z nieuzbrojonymi cywilami" - napisał Pawło Kyryłenko na swoim kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Co najmniej siedem osób zginęło, a osiem zostało rannych w wyniku porannego ostrzału Awdijiwki - poinformował gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
Brytyjska premier chce odwiedzić Ukrainę "tak szybko, jak to możliwe"
Liz Truss jest zdecydowana odwiedzić Ukrainę "tak szybko, jak to możliwe" - poinformował rzecznik brytyjskiej premier, po serii rosyjskich ataków rakietowych na ukraińskie miasta, w tym Kijów. Na pytanie jak ataki rakietowe wpłyną na potencjalną wizytę Truss na Ukrainie, rzecznik brytyjskiej premier odparł, że "nie może wchodzić w rozważania na temat kwestii związanych z bezpieczeństwem takich podróży, ani nie może spekulować na temat daty wizyty".
Cztery jachty z 23 Rosjanami na pokładzie dotarły do Korei Południowej
Jak podaje południowokoreański parlamentarzysta Rosjanie uciekali przed mobilizacją. Dwa jachty, z 15 Rosjanami na pokładzie, zawrócono.
Czytaj więcej
Aby uniknąć poboru do armii i wysłania na front na Ukrainę, ponad 20 Rosjan próbowało dopłynąć jachtami, wzdłuż wybrzeża pacyficznego, do Korei Południowej. Informacje takie przekazał An Ho-young, południowokoreański parlamentarzysta.
Musk rozmawiał z Putinem przed przedstawieniem planu pokojowego? Kreml zaprzecza
Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, zaprzeczył doniesieniom jakoby Elon Musk kontaktował się z Władimirem Putinem przed przedstawieniem na Twitterze swojej propozycji planu pokojowego dla Ukrainy. - Nie, to nieprawda - stwierdził. Musk na początku października zaproponował, by zakończyć konflikt na Ukrainie przyznając prawo do Krymu Rosji, a na pozostałych, okupowanych dziś przez Rosję ziemiach Ukrainy, przeprowadzić referenda ws. przynależności państwowej pod nadzorem ONZ.
Czy w Rosji rusza nowa fala mobilizacji? Jest odpowiedź Kremla
- Obecnie nie ma nowej fali mobilizacji obywateli w związku z udziałem w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie (tak władze Rosji określają wojnę - red.) - powiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w czasie spotkania z dziennikarzami.
Czytaj więcej
Obecnie nie ma nowej fali mobilizacji obywateli Rosji - poinformował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Gawkowski: Masakra, którą urządza Putin, to akt terroryzmu międzynarodowego
- Putin jest terrorystą i zbrodniarzem. Jeżeli nie będziemy o tym głośno mówić i tego zapisywać, to wpadniemy w kłopoty, bo na koniec zaatakuje on kolejny raz. Im mocniejsze działania względem Rosji tym lepiej - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy.
Czytaj więcej
- Bomby, które spadają na ukraińskie miasta, to śmierć wielu cywili. Ta masakra, którą urządza Putin, to akt terroryzmu międzynarodowego, który nie może pozostać bez echa - ocenił w Programie 3 Polskiego Radia Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy.
Transnieft: Rosyjska ropa wciąż płynie przez „Przyjaźń” do Polski
Rosyjski operator ropociągu „Przyjaźń” dostał od polskiego PERN informację o wycieku ropy z jednej nitki. Rurociąg w tym miejscu się rozhermetyzował. Rosjanie nie widzą problemu, dopóki strona polska przyjmuje dostarczaną ropę.
Czytaj więcej
Rosyjski operator ropociągu „Przyjaźń” dostał od polskiego PERN informację o wycieku ropy z jednej nitki. Rurociąg w tym miejscu się rozhermetyzował. Rosjanie nie widzą problemu, dopóki strona polska przyjmuje dostarczaną ropę.
Papież: Niech Duch Boży przemieni serca osób, w których rękach są losy wojny
- W tych dniach moje serce jest z Ukraińcami, zwłaszcza z mieszkańcami tych miejsc, którymi wstrząsnęły bombardowania - powiedział papież Franciszek nawiązując do ataków rakietowych Rosji na miasta na Ukrainie 10 i 11 października.
Czytaj więcej
W czasie środowej audiencji generalnej papież Franciszek podkreślił, że "w tych dniach jego serce jest z Ukraińcami".
Rzecznik MSW Ukrainy: Działanie FSB i Komitetu Śledczego Rosji to nonsens
Andrij Jusow, rzecznik MSW Ukrainy poinformował, że śledztwo FSB i Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej ws. ataku na Most Krymski jest nonsensem. Jusow dodał, że FSB i Komitet Śledczy FR to "fałszywe struktury, które służą reżimowi Putina, więc strona ukraińska nie będzie komentować ich oświadczeń".
Bartoszewski: Niemcy przekazali Ukrainie 20 haubic i 16 Gepardów a mówią, że przekazują nie wiadomo co
- Niemcy mówią, że przekazują nie wiadomo co Ukrainie i jest tam wiele obietnic, ale tak naprawdę przekazali 20 haubic i 16 Gepardów. Te Gepardy się ciągle psują i te haubice też. Polska przekazała 300 czołgów i Kraby, Estonia przekazała proporcjonalnie najwięcej ze wszystkich, robią co mogą - powiedział na antenie RMF FM Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL – Koalicji Polskiej.
Czytaj więcej
- Europa Zachodnia uzależniła się zarówno od Rosji jak i od Chin. Pan Orban jest hamulcowym w Unii, jeżeli chodzi zablokowanie Rosji na europejskich rynkach, a była kanclerz Niemiec Angela Merkel doprowadziła do kryzysu energetycznego i do kryzysu sił zbrojnych Niemiec. De facto doprowadziła Bundeswehrę do upadku. Ona jest za to odpowiedzialna - stwierdził na antenie RMF FM Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL – Koalicji Polskiej.
Polska wciąż wśród największych donatorów rosyjskiej wojny
Unia Europejska wciąż dotuje rosyjską wojnę. Od początku agresji Rosji na Ukrainę UE zapłaciła reżimowi 103,853 mld euro – za ropę 52 proc. tej kwoty, 46 proc. za gaz, a 2 proc. – za węgiel. Polska jest wśród największych donatorów.
Czytaj więcej
Niemcy, Holandia, Włochy i Polska to unijne kraje, które najbardziej wspierają swoimi pieniędzmi rosyjską zbrodniczą wojnę na Ukrainie.
Haidai: Rosjanie za pomocą przymusu ekonomicznego wymuszają przyjmowanie obywatelstwa Rosji
Jak tłumaczy Serhij Haidai od 1 stycznia wszelkie płatności w obwodzie ługańskim - pensje, świadczenia socjalne i przelewy pieniężne - będą realizowane tylko jeżeli osoba, która ma otrzymać pieniądze ma konto osobiste.
Czytaj więcej
Serhij Haidai, gubernator obwodu ługańskiego twierdzi, że w okupowanej przez Rosjan części obwodu, która została nielegalnie anektowana przez Rosję, władze okupacyjne za pomocą przymusu ekonomicznego chcą skłonić mieszkańców do przyjmowania rosyjskiego obywatelstwa.
Gen. Różański: Putin tę wojnę militarnie już przegrał
- Rosja straciła możliwości do prowadzenia działań ofensywnych o charakterze militarnym. Dzisiaj jest inicjatywa po stronie Ukrainy - mówił w Radiu Zet generał rezerwy Mirosław Różański.
Czytaj więcej
Władimir Putin przegrał militarnie wojnę na Ukrainie, Rosja nie zaatakuje Polski rakietami Iskander - mówił w Radiu Zet generał rezerwy Mirosław Różański, doradca Polski 2050 Szymona Hołowni. Ocenił, że armia ukraińska jest lepsza od polskiej.
Rosja oskarża Ukrainę o przerwanie dostaw prądu do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Oskarżenia takie sformułował na antenie telewizji Rossija-24 szef okupacyjnych władz Enerhodaru, miasta, w którym znajduje się elektrownia. Ołeksandr Wołga poinformował, że elektrownia przeszła na rezerwowe źródło zasilania, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie systemów chłodzenia w elektrowni.
FSB informuje o zatrzymaniu obywatela Ukrainy w obwodzie moskiewskim
Mężczyzna miał przemycić do Rosji, przez Estonię, dwa ręczne zestawy pocisków przeciwlotniczych Igła.
Czytaj więcej
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa poinformowała o udaremnieniu działań sabotażowych prowadzonych przez służby specjalne Ukrainy w stołecznym obwodzie moskiewskim - podaje Interfax.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 63 380 żołnierzy, 2 505 czołgów, 5 181 pojazdów opancerzonych, 1 507 zestawów artyleryjskich, 355 wyrzutni rakiet, 182 zestawy przeciwlotnicze, 268 samolotów, 235 śmigłowców, 1 129 bezzałogowych statków powietrznych, 315 pocisków manewrujących, 15 jednostek nawodnych, 3 927 pojazdów (w tym cystern) i 136 jednostek sprzętu specjalnego.
Ostrzał w obwodzie mikołajowskim
Mikołajowska Obwodowa Administracja Państwowa podała w mediach społecznościowych, że po godz. 6:00 czasu lokalnego wojska rosyjskie ostrzelały z artylerii hromadę (gminę) Kutsurub. "W jednej z osad zniszczonych zostało ponad 15 budynków mieszkalnych. Obecnie nie ma również dostępu do prądu, wody i gazu" - czytamy. W komunikacie zaznaczono, że nie ma zabitych ani rannych.
Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 6,949 mln osób
11 października granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 21,9 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 17,3 tys. osób, a od 24 lutego - 5,169 mln osób.
DRL: Ranni cywile w obwodzie donieckim
Przedstawiciele samozwańczej separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej oświadczyli, że w ciągu ostatniej doby w wyniku ukraińskiego ostrzału 5 cywilów zostało rannych, a 17 domów - uszkodzonych. Wojska rosyjskie i separatystyczne kontrolują część ukraińskiego obwodu donieckiego, doniesienia o ostrzale nie zostały zweryfikowane przez niezależne źródła.
FSB informuje, że zapobiegła atakowi terrorystycznemu w Briańsku
Atak planował - według informacji rosyjskiej FSB - obywatel Ukrainy "działając zgodnie z instrukcjami Służby Bezpieczeństwa Ukrainy". Urodzony w 1967 roku mężczyzna przybył do Rosji z Kijowa przez Estonię - wynika z informacji FSB.
Rosjanie atakowali z powietrza Zaporoże i Mikołajów
Wojska rosyjskie wykorzystały do ataków pociski rakietowe oraz drony - podała strona ukraińska.
Czytaj więcej
W nocy Rosjanie przeprowadzili na cele na Ukrainie ataki rakietowe oraz z wykorzystaniem dronów, czyli tzw. amunicji krążącej. Pociski spadły na Zaporoże.
Aresztowania w Rosji w związku z atakiem na Most Krymski
FSB informuje o zatrzymaniu ośmiu osób - pięciu obywateli Rosji oraz trzech obywateli Ukrainy i Armenii.
Czytaj więcej
Rosyjska FSB poinformowała o zatrzymaniu pięciu obywateli Rosji, a także trzech obywateli Ukrainy i Armenii w ramach śledztwa ws. domniemanego ataku terrorystycznego na Most Krymski.
Gubernator obwodu donieckiego: Sześć ofiar rosyjskiego ostrzału w ciągu doby
Z wpisu gubernatora obwodu donieckiego, Pawła Kyryłenki wynika, że w ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzału obwodu donieckiego zginęło sześć osób, w tym cztery w Łymanie wyzwolonym przez ukraińską armię na początku października.
Ambasador RP na Ukrainie: Ukraińcy, być może, w jakiś sposób, przywykają do ostrzałów
- Życie Kijowa zmieniało się od końca lutego. Najpierw miasto opustoszało, tak było do maja, a teraz widocznie nabrali mieszkańcy stolicy większej odporności. Po poniedziałkowych ostrzałach nie zauważyłem odpływu znacznego mieszkańców - zauważył Bartosz Cichocki w rozmowie z TVN24.
Czytaj więcej
Jeśli Rosjanie będą powtarzać ataki na infrastrukturę energetyczną to w Kijowie mogą być kłopoty z energią, z ciepłem. Wtedy, być może, to życie miasta ulegnie kolejnemu przepoczwarzeniu - mówił w TVN24 Bartosz Cichocki, ambasador RP w Kijowie.
Brytyjski resort obrony o dronach-kamikadze z Iranu: Wolne, latają nisko, przenoszą mały ładunek
Zdaniem brytyjskiego Ministerstwa Obrony drony-kamikadze Shahed-136, które Rosja otrzymała od Iranu, latają nisko i na małych wysokościach co czyni pojedynczego drona celem łatwym do strącenia przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. "Jest możliwe, że Rosja osiąga pewne sukcesy atakując kilkoma dronami (Shahed-136) jednocześnie" - czytamy w raporcie. Dodatkowo - jak pisze brytyjski resort obrony - drony te przenoszą niewielki ładunek i raczej "nie spełnią w sposób satysfakcjonujący zadania głębokiego uderzania na pozycje ukraińskie", na co liczyli Rosjanie.
Ponad 100 rosyjskich pocisków spadło na Nikopol. Ciężko ranne dziecko
6-letnia dziewczynka została ciężko ranna w nocnym ostrzale Nikopola - poinformował na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Jak czytamy w jego wpisie rejon nikopolski był ostrzeliwany całą noc z użyciem wyrzutni Grad i ciężkiej artylerii. W Nikopolu jeden z pocisków spadł na dom raniąc 6-letnią dziewczynkę i jej matkę. W Nikopolu łącznie uszkodzonych zostało ponad trzydzieści bloków mieszkalnych i domów, a także gazociąg i linia wysokiego napięcia, dwa przedszkola, szkoła, sklepy i biuro organizacji charytatywnej.
W Łymanie ekshumacje: Śledczy ustalą m.in. przyczynę śmierci rocznego dziecka
Jak pisze Reuters na cmentarzu w Łymanie przy jednym z krzyży leży dziecięca lalka. Krzyż postawiono dla Jeleny Kisił, urodzonej 18 października 2019 roku. Obok tego krzyża jest krzyż postawiony Liudmile Kisił, urodzonej 27 marca 2021 roku. Obie zmarły 24 maja 2022 roku w czasie walk o Łyman.
Czytaj więcej
We wtorek ukraińskie władze poinformowały o ekshumacji kilkudziesięciu ciał pochowanych na cmentarzu w Łymanie, w tym cywilów, wśród których było roczne dziecko. Ekshumacje są przeprowadzane, by prokuratura mogła ustalić przyczyny śmierci osób pochowanych w mieście wyzwolonym niedawno przez ukraińską armię.
Sztab Generalny armii Ukrainy: Białoruś wysłała 20 czołgów T-72 do Rosji
"Aleksandr Łukaszenko ogłosił gotowość Republiki Białorusi do dostarczenia pomocy Federacji Rosyjskiej w wojnie przeciw Ukrainie. Kompleks Obronno-Przemysłowy Białorusi jest już zaangażowany w naprawę rosyjskiego sprzętu uszkodzonego w czasie walk. Dodatkowo pierwsza partia 20 czołgów T-72 została usunięta z magazynów i wysłana do obwodu biełgorodzkiego" - czytamy w raporcie Sztabu Generalnego armii Ukrainy.
Była rzeczniczka Zełenskiego: Prezydent Ukrainy należy do ludzi, którzy nie lubią się kłócić
- Myślał, że jak władze w kraju obejmie rosyjskojęzyczny Żyd, którego lubią w Donbasie i innych regionach, w których nie lubią radykalnego Poroszenki, można będzie znaleźć wspólny język (z Rosją - red.). Zwłaszcza że kiedyś jego kariera zawodowa była związana z Moskwą, był aktorem lubianym w wielu krajach byłego ZSRR - mówi Julia Mandel w rozmowie z Rusłanem Szoszynem.
Czytaj więcej
Nawet bomba atomowa nie zmusi Zełenskiego do kapitulacji – mówi Julia Mendel, była rzeczniczka prezydenta Ukrainy.
Ukraińcy w czasie ucieczki Rosjan z Iziumu, odnotowywali przypadki zabijania żołnierzy uciekających z frontu
Zwiadowczy dron artylerzystów sfilmował taką scenę na jednej z leśnych dróg. Obok grupki żołnierzy oddalających się z miejsca walk zatrzymał się opancerzony samochód wojskowy, po krótkiej rozmowie padły strzały, a ukraiński aparat sfilmował ciała leżące na poboczu.
Czytaj więcej
Podczas obławy na ukraińskich partyzantów rosyjscy żołnierze znaleźli swoich kolegów, którzy uciekli z frontu.
Chrabota: Jak dotąd świat obronił się przed konfliktem nuklearnym dzięki strategii odstraszania
Straszy ten, kto broń posiada. Polacy zdaje się to rozumieją i coraz częściej podzielają taki właśnie pragmatyczny pogląd. Pytanie tylko, czy reprezentujący ich politycy zechcą wyciągnąć z tego wnioski - pisze redaktor naczelny "Rzeczpospolitej", Bogusław Chrabota.
Czytaj więcej
Nie daliśmy się jako Polacy zastraszyć dyktatorowi. Mimo że na ukraińskie miasta spadają dziesiątki rakiet, a na skutek aneksji samozwańczych republik wojna nabrała nowej, bardziej niebezpiecznej dla świata dynamiki, to jesteśmy tu nad Wisłą wolni od paniki.
UNICEF przeznaczy w tym roku 99,7 mln zł na wsparcie rządowego programu Rodzina 500+
Przekaz ma trafić na rachunek Funduszu Pomocy, który został utworzony w celu wsparcia tej grupy. Dysponentem środków będzie natomiast ZUS, który od 2022 r. przejął obsługę tego świadczenia.
Czytaj więcej
UNICEF przeznaczy jeszcze w tym roku aż 99,7 mln zł na wsparcie rządowego programu Rodzina 500+.
100 tys. mieszkańców byłego NRD protestowało przeciwko dostawom broni dla Ukrainy
Największe demonstracje z hasłami wstrzymania dostaw broni do Ukrainy, zniesienia sankcji przeciwko Rosji i zawarcia pokoju miały miejsce w ubiegłym tygodniu przy okazji obchodów kolejnej rocznicy zjednoczenia Niemiec.
Czytaj więcej
Prawicowi populiści i postkomuniści domagają się powrotu do dobrych relacji z Rosją. Ale są marginesem bez większego politycznego znaczenia.
Sondaż: 54,1 proc. respondentów uważa, że Polska powinna uczestniczyć w programie NATO „Nuclear Sharing”
Udział Polski w tym programie pozwoliłby na udostępnienie nam broni jądrowej. Tylko 29,5 proc. jest temu przeciwnych, pozostali nie mają zdania. „Za” są głównie zwolennicy Zjednoczonej Prawicy (68 proc.), ludzie młodzi do 29. roku życia (93 proc.), mieszkańcy dużych miast (64 proc.), osoby ze średnim wykształceniem (60 proc.), którzy czerpią wiedzę z „Wiadomości” TVP (72 proc.).
Czytaj więcej
Polska powinna starać się o broń atomową w ramach NATO, boimy się jednak, że Rosja użyje takiej bomby na Ukrainie – wynika z badań dla „Rzeczpospolitej”.
ISW: Amunicja z Białorusi jedzie na Krym i do Rosji. Atak z północy na Ukrainę mało realny
"Ruch białoruskiego sprzętu do Rosji wskazuje, że rosyjskie i białoruskie armie raczej nie utworzą zgrupowania na terytorium Białorusi. Ruchy białoruskiego sprzętu i dostaw na Krym i do obwodu rostowskiego wskazują, że rosyjskie siły nie są pewne co do tego czy lądowe szlaki transportowe w północnym i zachodnim obwodzie ługańskim są bezpieczne" - czytamy w analizie Instytutu Studiów nad Wojną.
Czytaj więcej
"Federacja Rosyjska prawdopodobnie sięga po amunicję i inne środki z białoruskich magazynów" - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Armia Ukrainy: 11 października rosyjskie rakiety spadły na ponad 10 ukraińskich miast
Rosjanie mieli wystrzelić przeciwko celom na Ukrainie ponad 30 pocisków manewrujących, a także przeprowadzić siedem nalotów i 25 ostrzałów ukraińskich miast.
Czytaj więcej
Wtorek był drugim dniem intensywnego, rosyjskiego ostrzału rakietowego celów na Ukrainie. Reuters podaje, powołując się na jednego z europejskich dyplomatów, że NATO rozważa zorganizowanie wirtualnego szczytu Sojuszu w reakcji na groźby użycia broni atomowej przez Rosję, nielegalną aneksję części terytorium Ukrainy oraz częściową mobilizację ogłoszoną przez Władimira Putina.
Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje o wyzwoleniu pięciu miejscowości w obwodzie chersońskim
"Nasze jednostki umocniły się w wyzwolonych miejscowościach Nowowasyliwka, Nowohryhoriwka, Nowa Kamianka, Tryfoniwka i Czerwone, w rejonie berysławskim" - podaje ukraińskie dowództwo.
Biden gotów rozmawiać z Putinem na szczycie G20 tylko ws. uwięzionej w Rosji koszykarki
- Gdyby podszedł do mnie na G20 i powiedział, że chce rozmawiać o uwolnieniu, Greiner, wówczas bym z nim porozmawiał - stwierdził prezydent USA w rozmowie z CNN.
Czytaj więcej
Prezydent USA, Joe Biden, w rozmowie z CNN stwierdził, że na razie nie widzi powodu, by spotkać się w cztery oczy z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, na listopadowym szczycie grupy G20 w Indonezji.
Dowództwo Operacyjne "Południe": Zgrupowanie 12 rosyjskich okrętów u wybrzeży Krymu
Z najnowszego raportu ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe" wynika, że w ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło na froncie południowym dziewięć uderzeń na cele wroga, a ukraińska artyleria i wojska rakietowe przeprowadziły 300 misji ogniowych. Rosjanie stracili 23 żołnierzy, ciężarówkę i pojazd opancerzony. Ostrzelany został też skład amunicji. Jednocześnie w raporcie czytamy, że na Morzu Czarnym, w rejonie Krymu, operuje zgrupowanie 12 rosyjskich okrętów, z których dwa są uzbrojone łącznie w 16 pocisków manewrujących Kalibr.
Biden: Putin nie może dalej mówić o użyciu broni atomowej, jakby była to racjonalna rzecz
- Błędy są popełniane. Błędne kalkulacje się zdarzają, nikt nie może być pewnie, co by się stało i możliwy byłby Armagedon - stwierdził prezydent USA w rozmowie z CNN.
Czytaj więcej
- Nie sądzę, że to zrobi - tak prezydent USA, Joe Biden, odpowiedział na pytanie dziennikarza CNN, Jake'a Tappera o możliwość użycia przez Władimira Putina przeciw Ukrainie taktycznej broni jądrowej.
Zełenski dziękuje żołnierzowi, który zestrzelił dwie rosyjskie rakiety
- Na życzenie wojskowego dowództwa, chciałbym uczcić żołnierza, Dmytro Szumskiego (pluton obrony przeciwlotniczej 57 samodzielnego batalionu radioinżynieryjnego, obwód czernihowski) za wczoraj. 10 października Szumski wykazał się znakomitymi umiejętnościami i reakcją, i zestrzelił dwa terrorystyczne pociski manewrujące z pomocą zestawu Stinger. Jedna osoba uratowała dziesiątki żyć. Dziękuję za to! - powiedział Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu.
30 proc. ukraińskiej infrastruktury energetycznej zaatakowane od 10 października
Szacunki takie przedstawił na antenie CNN minister ds. energii Ukrainy, Herman Hałuszczenko. - Potrzebujemy ochrony naszego nieba - mówił ukraiński minister. - Rosjanie nie dbają o żadne międzynarodowe porozumienia i konwencje - dodał w kontekście ataków na ukraińskie elektrownie i elektrociepłownie. Zdaniem Hałuszczenki ukraińska infrastruktura energetyczna jest atakowana ponieważ prąd z Ukrainy "pomaga państwom Europy uniezależniać się od rosyjskiego gazu i węgla". Hałuszczenko wezwał partnerów Ukrainy, by dostarczyli jej zestawy obrony przeciwlotniczej, które "naprawdę pomogą chronić ukraińską infrastrukturę".
Podsekretarz obrony USA rozmawiała z greckim wiceministrem o zwiększeniu obecności wojskowej USA w Grecji
Podsekretarz obrony USA, Sasha Baker, spotkała się z wiceministrem obrony Grecji, Nikolaosem Chardaliasem w Pentagonie. Rozmowy między nimi dotyczyły możliwości rozszerzenia obecności wojskowej USA w rejonie zatoki Suda na Krecie, a także w innych miejscach Grecji, co byłoby wyrazem zwiększonego wsparcia USA dla NATO, zwłaszcza we wschodniej części Morza Śródziemnego, na Bałkanach, w rejonie Morza Czarnego i na południowej flance. Obie strony rozmawiały też o znaczeniu portu w Aleksandropolis jeśli chodzi o dostęp do wschodniej flanki NATO, w szczególności po to, by udzielać wsparcia Ukrainie w świetle rosyjskiej agresji. Baker podziękowała Grecji za jej wsparcie dla Ukrainy. Apelowała też o dalszy dialog między Grecją a Turcją, który miałby zmniejszyć napięcie między tymi krajami - czytamy w komunikacie Pentagonu.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po poniedziałkowych atakach na ukraińskie miasta prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski zapewnia, że "Ukraina nie da się zastraszyć".