Główny Lekarz Weterynarii i Główny Inspektor Sanitarny we wspólnym komunikacie odnieśli się do obserwowanej na terenie Warszawy zwiększonej liczby padnięć ptaków z rodziny krukowatych. W tekście przypomniano, że od połowy lipca na terenie stolicy odnotowuje się zwiększoną śmiertelność ptaków dzikich głównie z rodziny krukowatych.
Padłe ptaki lokalizowane były w różnych dzielnicach miasta, były to przeważnie wrony siwe (Corvus cornix). W środę 24 lipca Powiatowy Lekarz Weterynarii w Warszawie pobrał próbki od czterech padłych ptaków pochodzących z Żoliborza, Mokotowa oraz Pragi Południe. W Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach przebadano próbki pod kątem wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz rzekomego pomoru drobiu (choroby Newcastle), wyniki badań były ujemne.
Czytaj więcej
Do Finlandii dotarły komary z gatunku Culex modestu - to 44 gatunek komara, który można spotkać w Finlandii - informuje fiński nadawca publiczny, Yle.fi.
Wirus Gorączki Zachodniego Nilu w próbkach pobranych od ptaków w Warszawie
"Kolejne siedem próbek pobranych od ptaków z terenu dzielnic Ochota, Mokotów, Bielany, Praga Północ, Praga Południe skierowano do badań, rozszerzając ich zakres o badania toksykologiczne, w tym metale ciężkie i pestycydy oraz zakażenie wirusem Gorączki Zachodniego Nilu" - czytamy w komunikacie. Jak poinformowano, w pięciu z siedmiu próbek pochodzących od wron siwych przekazanych do badania w PIW – PIB w Puławach 29 lipca z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Warszawie, stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa Gorączki Zachodniego Nilu (WNV-West Nile virus).
Główny Lekarz Weterynarii i Główny Inspektor Sanitarny podali, że od początku 2024 roku na terenie Unii Europejskiej odnotowano 72 przypadki zakażenia zwierząt wirusem gorączki Zachodniego Nilu. Najwięcej zakażeń dotyczyło Włoch (33), Hiszpanii (8), Niemiec (8) oraz Austrii (7).