Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka potwierdziła w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wsparciu działań żołnierzy i funkcjonariuszy.
Jak już pisaliśmy na łamach "Rzeczpospolitej", wdrożenie tego pakietu ma związek z napiętą sytuacją na granicy białoruskiej i potrzebą koordynacji działań różnych służb mundurowych.
Nowy kontratyp ustawowy stanu wyższej konieczności
Najważniejszą zmianą jest wpisanie do Ustawy o obronie Ojczyzny przepisów dopuszczających użycie Sił Zbrojnych w czasie pokoju, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo Państwa. Towarzyszy mu tzw. kontratyp ustawowy stanu wyższej konieczności. Nowy przepis art. 25a kodeksu karnego przewiduje, że nie podlega karze osoba, która używa broni w celach służbowych albo wydaje rozkaz ich użycia, nawet naruszając zasady użycia środków przymusu bezpośredniego. Dotyczy to też sytuacji, w której żołnierz czy funkcjonariusz używa broni po tym, jak wezwie podejrzaną osobę o porzucenie broni, materiału wybuchowego lub „innego niebezpiecznego przedmiotu”.
Jeśli jednak żołnierz stanie przed sądem za przekroczenie swoich uprawnień, to nowe przepisy gwarantują mu obronę z urzędu, wykonywaną przez adwokata albo radcę prawnego. Przewidziano też zwrócenie mu kosztów pomocy prawnej do 20-krotności stawek przewidzianych dla pełnomocników z urzędu.
Nowe przepisy uregulują też postępowanie Żandarmerii Wojskowej w przypadku zatrzymywania żołnierzy podejrzanych o przestępstwo. Żandarmi będą musieli szanować prawa człowieka, a także godność munduru żołnierza Wojska Polskiego. Zatrzymanie ma być środkiem ostatecznym, o ile nie zachodzi konieczność zatrzymania żołnierza na gorącym uczynku.