We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne czwórki mieszkańców Krakowa w sprawie tzw. uchwały antysmogowej. Sąd uznał, że uchwała, która zakazuje m.in. kominków i palenia w piecach ekogroszkiem jest zgodna z prawem.
Czytaj także: Uchwałę antysmogową może podjąć sejmik województwa
Chodzi o uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego z 15 stycznia 2016 r N w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie spalin. Przyjęte rozwiązania miały na celu poprawę jakości powietrza i zapobieżenie negatywnemu oddziaływaniu na środowisko i na zabytki.
Nowe restrykcyjne regulacje nie spodobały się kilkorgu mieszkańców Krakowa. Byli to m.in. właściciele gospodarstw domowych, którzy zainstalowali kosztowne urządzenia grzewcze na paliwa stałe, w tym ekogroszek zostali zaskoczeni nowym zakazem. W ich ocenie wskazanie tylko na paliwa stałe, jako odpowiedzialne za nadmierne zanieczyszczenie Krakowa pomijając innych winowajców takich jak gminy ościenne czy właścicieli aut, jest dzieleniem na lepszych i gorszych. A to narusza zasadę równości.
Jeden ze skarżących zwracał uwagę na skutki uchwały dla przedsiębiorców. Wyjaśnił, że prowadzi działalność w zakresie dystrybucji wkładów grzewczych, sprzedaży instalacji grzewczych oraz wykonywaniu instalacji kominkowych. Zakazy wprowadzone uchwałą skutkuje nie tylko brakiem możliwości ogrzewania powierzchni handlowej, ale także poważnym utrudnieniem wykonywania działalności. Ma negatywny wpływ na całą branże.