„Na mocy art. 104a Kodeksu karnego wykonawczego do usuwania skutków sytuacji kryzysowych oraz klęsk żywiołowych mogą być kierowane osoby skazane.” - przypomina Ministerstwo Sprawiedliwości publikując komunikat Służby Więziennej. Z żywiołem walczą już funkcjonariusze i osadzeni z czterech jednostek: Aresztu Śledczego w Dzierżoniowie, Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze, Zakładu Karnego w Kłodzku i Zakładu Karnego w Zarębie.
„Usuwanie skutków klęsk żywiołowych przez osoby skazane to nie tylko wsparcie społeczności lokalnych, ale także forma resocjalizacji” - informuje SW.
Służba wskazuje, że przepis art. 104a KKW umożliwia udzielanie wsparcia i pomocy w krótkim czasie, bez konieczności kierowania skazanych do pracy i spełniania wymogów formalnych i administracyjnych. Pomoc świadczona jest na wniosek właściwego organu gminy, za zgodą dyrektora zakładu karnego, na pisemny wniosek skazanego lub za jego pisemną zgodą. Zasady udziału skazanych należy określić w porozumieniu zawieranym pomiędzy dyrektorem jednostki penitencjarnej a właściwym organem gminy czy miasta.
Jak zaznaczono w komunikacie na stronie SW, już w piątek osadzeni w Areszcie Śledczym w Dzierżoniowie zaangażowali się w napełnianie worków piaskiem, które miały być następnie wykorzystane do układania wałów przeciwpowodziowych. Obecnie biorą udział w usuwaniu skutków powodzi w Szkole Podstawowej nr 9.