Ustawa o lotach najważniejszych osób w państwie wchodzi w życie

Każdy lot głowy państwa będzie misją oficjalną, a prezydentowi będą mogli towarzyszyć członkowie rodziny oraz zaproszone przez niego osoby.

Aktualizacja: 29.10.2019 18:42 Publikacja: 29.10.2019 18:33

Rządowy Gulfstream i Marek Kuchciński

Rządowy Gulfstream i Marek Kuchciński

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 2.0 Generic license, Sejm RP

Natomiast misją oficjalną premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu będzie tylko lot w celu wykonania zadań bezpośrednio związanych z pełnioną funkcją.

To główne postanowienia nowej ustawy uchwalonej po ujawnieniu głośnej sprawy licznych lotów ówczesnego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Na pokładzie statku powietrznego o statusie HEAD mogą przebywać, a także towarzyszyć wspomnianym czterem najważniejszym osobom w państwie: członkowie delegacji; osoby zapewniające obsługę techniczną, medyczną lub organizacyjną i dziennikarze.

Członkami delegacji, o których mowa, mogą być zaproszeni posłowie, senatorowie, przedstawiciele władz publicznych oraz eksperci. Członkowie rodziny mogą towarzyszyć osobom, jeżeli ich udział w delegacji jest podyktowany oficjalnym charakterem zadań wykonywanych w jej trakcie.

Za organizację tych lotów odpowiadają szefowie Kancelarii Prezydenta, Sejmu, Senatu i Premiera, każdy w swoim zakresie. Przewidziano też tryb usuwania wątpliwości między tymi urzędami związanych z organizacją lotów. Pierwszeństwo mają misje oficjalne prezydenta RP.

Czytaj także:

Loty polityków uregulowane

Istotną rolę uzyska szef Kancelarii Premiera, który będzie prowadził Centralny Rejestr Lotów o statusie HEAD, zawierający następujące dane o lotach: datę, miejsca startu i lądowania oraz miejsca międzylądowań; imiona i nazwiska pasażerów ze wskazaniem kategorii, do której należą. Dane będą przechowywane przez pięć lat.

Szef Kancelarii Premiera będzie mógł z własnej inicjatywy lub na wniosek wyłączyć dane z publicznego udostępnienia ze względu na ważny interes państwa lub bezpieczeństwo VIP.

Ustawę regulującą loty służbowe najważniejszych osób w państwie zapowiedział pod koniec lipca prezes PiS Jarosław Kaczyński po ujawnieniu przez media informacji o licznych lotach ówczesnego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i członków jego rodziny – nawet pod nieobecność marszałka. Po tych informacjach Kuchciński podał się do dymisji. Następnie media badały także loty innych polityków zarówno strony rządowej, jak i obecnie opozycyjnej.

Podstawa prawna: ustawa z 30 sierpnia 2019 r. o lotach najważniejszych osób w państwie, DzU poz. 1967

Natomiast misją oficjalną premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu będzie tylko lot w celu wykonania zadań bezpośrednio związanych z pełnioną funkcją.

To główne postanowienia nowej ustawy uchwalonej po ujawnieniu głośnej sprawy licznych lotów ówczesnego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Pozostało 86% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach