Na wysokość opłat za egzamin na aplikację w KSSiP skarżą się Rzecznikowi sami kandydaci na tę aplikację.
Według ustawy o KSSiP wysokość opłaty za egzamin wstępny dla kandydatów na aplikację sędziowską i prokuratorską określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Nie może ona być wyższa niż równowartość 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku. Minister określił tę opłatę na najwyższym możliwym poziomie - zgodnie z jego rozporządzeniem z 20 października 2015 r. jest ona równa 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Czytaj też: Zmiany w zasadach naboru na aplikację sędziowską i prokuratorską w KSSiP
Ponieważ Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrasta z roku na rok (zgodnie z zapowiedziami rządu w następnych latach ma osiągnąć kwotę 4 tys. zł), rośnie też opłata za egzamin wstępny w KSSiP. W 2015 r. wynosiła 875 zł, a w 2019 r. już 1125 zł.
Zgodnie z art. 92 ust. 1 Konstytucji rozporządzenia są wydawane na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie i w celu jej wykonania. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa jednak, że zakres swobody ministra jest zbyt ogólny z punktu widzenia ustalania wysokości opłaty, a delegacja ustawy o KSSiP nie wiąże kosztu (na jedną osobę) przeprowadzenia naboru z wysokością opłaty jednostkowej. Jaki jest tego skutek?