Afera hejterska. Sprawa immunitetu sędziego Jakuba Iwańca poczeka do grudnia

Do grudnia Sąd Najwyższy odroczył posiedzenie w sprawie uchylenia immunitetu sędziego Jakuba Iwańca. Prokuratura zamierza postawić mu zarzuty związane z udziałem w tzw. aferze hejterskiej.

Publikacja: 24.09.2024 14:28

Afera hejterska. Sprawa immunitetu sędziego Jakuba Iwańca poczeka do grudnia

Foto: Adobe Stock

We wtorek Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN miała rozpatrzyć wniosek wrocławskiej prokuratury regionalnej o zgodę na uchylenie immunitetu i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Jakuba Iwańca, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

Czytaj więcej

W SN wnioski o uchylenie immunitetów sędziom. Chodzi o aferę hejterską

Afera hejterska. Sprawa immunitetu sędziego Iwańca w Sądzie Najwyższym

Mimo, że w SN stawiły się strony postępowania, w tym Iwaniec w towarzystwie trzech obrońców m.in. Macieja Nawackiego i Konrada Wytrykowskego, to do merytorycznego rozpoznania tej sprawy jednak nie doszło. Przewodniczący temu posiedzeniu sędzia Wiesław Kozielewicz postanowił odroczyć je do 3 grudnia.

Powodem tej decyzji jest drugi wniosek wrocławskiej prokuratury o uchylenie immunitetu sędziemu Iwańcowi, który trafił do Sądu Najwyższego. Jak ustaliła „Rzeczpospolita” wiąże się on z dodatkowym zarzutem, który sędziemu zmierzają postawić prokuratorzy. W konsekwencji sędzia Kozielewicz nie wykluczył, że oba wnioski będą mogły zostać rozpoznane łącznie. O tym jednak będzie musiał zadecydować już inny skład Izby Odpowiedzialności Zawodowej, który nie został jeszcze wyznaczony.

Co istotne o połączenie tych spraw wnioskowali we wtorek na sali sądowej wrocławscy prokuratorzy. Iwaniec i jego obrońcy byli temu przeciwni. 

Wniosek o uchylenie immunitetu Iwańcowi skierowała do SN w czerwcu Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. To właśnie wrocławscy śledczy prowadzą śledztwo w sprawie tzw. afery hejterskej. Oprócz Iwańca prokuratura chce także uchylenia immunitetów Łukaszowi Piebakowi, Arkadiuszowi Cichockiemu i Przemysławowi Radzikowi. Według śledczych mieli oni brać udział w zorganizowanej grupie przestępczej, prowadzącej działania przeciwko kilkudziesięciu sędziom. Akcja ta została nazwana przez media aferą hejterską.

Afera hejterska – mieli atakować sędziów

Przypomnijmy, że w sierpniu 2019 r. portal Onet podał, że w resorcie sprawiedliwość miała działać grupa, której celem była dyskredytacja sędziów sprzeciwiających się reformie wymiaru sprawiedliwości wdrażanej przez rząd PiS. Według tych doniesień do grupy zawiązanej na komunikatorze WhatsApp nazywanej „Kastą” miał należeć m.in. wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Miał on kontaktować się z kobietą o pseudonimie „Mała Emi”, która atakowała w mediach społecznościowych sędziów broniących praworządności. Według Onetu miała wykorzystywać do tego materiały dostarczane przez sędziów związanych z Piebiakiem.

Czytaj więcej

Oczerniała znanego sędziego. Jest pierwszy akt oskarżenia w aferze hejterskiej

Do grupy Kasta mieli należeć m.in. sędziowie: Konrad Wytrykowski, Przemysław Radzik, Maciej Mitera, Michał Lasota, Jakub Iwaniec, Jarosław Dudzic, Arkadiusz Cichocki.

Po publikacji tych doniesień wiceminister Piebiak podał się do dymisji, a sędzia Iwaniec został usunięty z delegacji w resorcie sprawiedliwości. Były wiceszef MS konsekwentnie zaprzecza jakoby uczestniczył w jakiejkolwiek akcji szkalowania sędziów. Doniesienia Onetu nazywał fakenewsami wymierzonymi w Zbigniewa Ziobrę i ówczesny resort sprawiedliwości.

We wtorek Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN miała rozpatrzyć wniosek wrocławskiej prokuratury regionalnej o zgodę na uchylenie immunitetu i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Jakuba Iwańca, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Warszawie

Afera hejterska. Sprawa immunitetu sędziego Iwańca w Sądzie Najwyższym

Pozostało 91% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach